Topic-icon Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej

4 lata 7 miesiąc temu #6843 przez Andrzej Kuśnierczyk

Wielki Czwartek! Za dwa dni Wielkanoc (12 kw.) Prawdziwy dziś Wielki Czwartek tyle mieliśmy roboty jak nigdy. Mama zaraz poszła do miasta z Kaikiem. Ada szła do 11tej i tez poszła do miasta, gdzie miała spotkać się z panią M. i porobić zakupy, co do ciasta dla mamy. Więc cały ciężar obowiązków domowych spadł na mnie. Wprawdzie ja znów nie miałam tak wielkiej roboty żebym się miała uskarżać na brak czasu, posprzątać, pozmywać oto moja robota a potem…. czytać …. czytać… Po tej robocie nudnej trochę czytałam „grę fal” a około południa naskrobałam z Tadkiem garnek kartofli. Mama przyszło o 1-szej czy 2-giej tego nie pamiętam. A Ada dotychczas. godzina 10 nie przyszła wcale. Po obiedzie składającym się z 6-ciu jajek w koszulkach sosem, śledzia smażonego z chlebem zaczęłyśmy robotę, nie zaraz gdyż przyszła …….. zabrała mamę, aby zobaczyła jak się pali w piecu na ciasto. Wizyta przeciągnęła się dosyć długo i tak po utykaniu z kata w kąt zaczęliśmy bielenia. Wyniosłam rupiecie do sieni m przyniosła gar z wapnem i rozrobiła Tadek poszedł. Nadobne zaczęte było o 3-ciej. Najpierw bieliła mama, ale trzeba było przechodzić z jednego stołka na drugi m. zaczęła stękać. Mnie to zirytowało zaczęłam bielić sama i obieliłam się. Później pomyłam stołki, zapaliłam lampę i umyłam podłogę. Ada nie wróciła mama się martwi z pieczeniem ciasta. Mleka nie ma Ada nie przyniosła żadnych przyborów. Co z tego wyniknie nie wiem. Może Ona zostawiła to Olesiowi, a sama pojechała do Siedlca. Przyjście Olesia rozstrzygnie to, ale ja napiszę jutro gdyż jest po 10 a ja chodzę spać o 10-tej.

5 m. po pół do 11 – 9 kwietnia

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 7 miesiąc temu #6844 przez Jacek Tomczyk

4 lata 7 miesiąc temu #6846 przez Włodzimierz Stefani
Wspaniały projekt i co równie ważne - skuteczna realizacja :)
Niekłamane słowa podziwu, gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w to zamierzenie na ręce Pana Andrzeja Kuśnierczyka; cóż, to Muzeum trzeba zobaczyć..
wlodeks

4 lata 7 miesiąc temu #6855 przez Włodzimierz Stefani
Panie Andrzeju, chciałbym jeszcze spytać - kiedy Muzeum jest otwarte dla zwiedzających?

wlodeks

4 lata 7 miesiąc temu #6857 przez Halina Klimza
Wszystkim Zapaleńcom na ręce pana Andrzeja Kuśnierczyka serdeczne gratulacje i powinszowania .
Halina

4 lata 6 miesiąc temu #7276 przez Anna Fukushima
W przedswiateczny czwartek, 20 grudnia 2012, odwiedzilam po raz pierwszy Kamienice Polska o ktorej tyle slyszalam na tym forum.

Wspaniale urzadzone muzeum. Naprawde warto je zobaczyc. Dziekuje p. Andrzejowi Kusnierczykowi, ze znalazl czas aby mi je pokazac.

A.F.
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch

4 lata 6 miesiąc temu #7280 przez Zdzisław Wagner
Oczywiście, z wielką przyjemnością dopisuję się do podziękowań i gratulacji skierowanych do współtwórców Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej. Andrzeju, kiedy porównywałem Cię do Józefa Lompy, nie posiadałem wówczas tej świadomości, że Ty śląskiego działacza i folklorystę już przewyższasz. To co robisz dla częstochowskiego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem badań dziejów mojej rodzinnej miejscowości Kamienica Polska, jest najznakomitszym dowodem, a Muzeum Regionalne "żywym" pomnikiem na przedłużenie pamięci teraźniejszym i przyszłym pokoleniom.

4 lata 5 miesiąc temu #7518 przez Anna Fukushima
O tradycjach tkackich w Kamienicy Polskiej:

4 lata 3 miesiąc temu #8175 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Polecam uwadze też ten budzący nostalgię filmik.

4 lata 3 miesiąc temu #8211 przez Halina Klimza
Warto też zobaczyć filmik o kopalniach w tej okolicy - można go otworzyć po zakończeniu oglądania filmu poleconego przez Danusię.
Dziękuję Ci Danusiu za podesłanie tych ciekawych linków.
Pozdrawiam Halina

4 lata 3 miesiąc temu #8358 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Ten film też polecam !
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Bożena Nowowiejska

4 lata 2 miesiąc temu #8847 przez Krzysztof Szczepanik
Związane z działem historycznym w Muzeum w Kamienicy Polskiej .

Fennixx

4 lata 2 miesiąc temu #8867 przez Halina Klimza
Przepiękna i wzruszająca publikacja filmowa.

4 lata 1 miesiąc temu #9057 przez Krzysztof Szczepanik

3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #10264 przez Krzysztof Szczepanik
W dniu 30.07.2013 r. o godz. 18-tej w Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie z udziałem gości z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej m.in. Piotr Gerasch z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, Roman Sitkowski monografista Rakowa.Odbyła się prezentacja filmu Wioletty Weiss pt. "Der Tag, als ich erschossen wurde"o losach Ireneusza Cuglewskiego. Po filmie akustyczne ballady zaprezentował pan Kazimierz Leszczński oraz Andrzej Kuśnierczyk.

Fennixx
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Halina Klimza

3 lata 8 miesiąc temu #11177 przez Krzysztof Szczepanik
kamienicapolska.pl//izba_pamieci_ireneusza_cuglewskiego_d4649_pol.html

Fennixx

3 lata 6 miesiąc temu #12125 przez Krzysztof Szczepanik
Fragment filmu Wioletty Weiss pt. "Der Tag, als ich erschossen wurde"o losach Ireneusza Cuglewskiego prezentowany 30.07.2013 r

Fennixx
The following user(s) said Thank You: Leokadia Stala

3 lata 5 miesiąc temu #12751 przez Krzysztof Szczepanik
Strona muzeum www.facebook.com/profile.php?id=100005273312549&fref=ts Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Kamienica Polska dnia 28 stycznia 2014 r. o godz. 17.00 na spotkanie miłośników dziejów Kamienicy Polskiej z Panem Leonardem Jagodą, który przedstawi referat pt. "Lisowie i Lisowszczyzna". Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Kuśnierczyk z Muzeum Częstochowskiego, który wygłosi referat pt. "Historyczne związki między Koziegłowami a Kamienicą Polską".

Fennixx

3 lata 5 miesiąc temu #12792 przez Anna Fukushima
Panie Andrzeju, czekamy zatem na relacje i zdjecia z dzisiejszego spotkania w K. Polskiej.

3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #12813 przez Krzysztof Szczepanik
Dnia 28 stycznia 2014 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym odbyło się pierwsze spotkanie miłośników dziejów Kamienicy Polskiej z Panem Leonardem Jagodą, który przedstawił referat pt. "Lisowie i Lisowszczyzna". W przygotowanej prezentacji przybliżył historie założycieli Koziegłów , ich pochodzenie i losy.Spotkanie poprowadził dr Andrzej Kuśnierczyk z Muzeum Częstochowskiego.Szeroki zakres tematu przedstawianego ograniczył możliwość czasowe przedstawienia drugiego tematu spotkania referatu dr.Andrzeja Kuśnierczyka pt. "Historyczne związki między Koziegłowami a Kamienicą Polską".Obecny na spotkaniu miłośnik historii wójt gminy Cezary Stempień podziękował serdecznie przybyłym gościom jak i mieszkańcą za liczne przybycie zapraszając wszystkich na dalsze spotkania zwiazane z dziejami Kamienicy Polskiej.

Fennixx
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima

3 lata 4 miesiąc temu #13256 przez Krzysztof Szczepanik
Dnia 25 lutego (wtorek) 2014 r. o godz. 17.00 odbędzie sie w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej spotkanie osób zainteresowanych, na którym pan Andrzej Kuśnierczyk będzie wygłaszał referat pt. "Historyczne związki pomiędzy Koziegłowami a Kamienicą Polską".

Fennixx

3 lata 1 miesiąc temu #14117 przez Krzysztof Szczepanik
Załączniki:

2 lata 7 miesiąc temu #16265 przez Krzysztof Szczepanik
Cykliści z Kamienicy Polskiej

Fennixx
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Anna Fukushima

2 lata 7 miesiąc temu - 2 lata 7 miesiąc temu #16279 przez Krzysztof Szczepanik
Dnia 25 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego odbyło się spotkanie osób zainteresowanych dziejami naszego regionu.W ramach spotkania odbyła sie prelekcja o wynikach dotychczasowych badań nad historią Rodu Sędziwych , którą opowiedział i zaprezentował Pan Andrzej Sędziwy mieszkaniec Kamienicy Polskiej.

Fennixx

2 lata 6 miesiąc temu #16463 przez Krzysztof Szczepanik
Upływający czas.Kamieniczanie na starej fotografii.

Fennixx
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Czas generowania strony: 1.400 s.