Topic-icon Akta notarialne jako źródło badań genealogicznych

3 lata 10 miesiąc temu #11318 przez Andrzej Kuśnierczyk

Poniedziałek 11 maja.
Poszłyśmy bardzo wczas, bo mama mówiła, że zegar się późni, tymczasem zegar się spieszył. Jak przyszłyśmy w Teatralną sklepy były jeszcze pozamykane, skład Klimkiewicza gdzie Józek jest też. W bramie spotkałam Kopdowicz, Potok i Dziubas. W naszej klasie nie było nikogo. Za chwilę przyszła Tanowa, Zyser Lewi, Kożusznik, Golachowska, Gawrońska, Rozalska, a później Zielińska. Gawrońska nie pisała w domu ani jednej lekcji i spisała ze mnie. Następnie we dwie grałyśmy w Sali w „klasy”. Podłoga w Sali jest kwadratowa, więc było nawet wygodnie. Niedługo zadzwonili i poszłyśmy do klasy. Zielińską bolała głowa. Aleksandra Nikołajewna zachorowała, była z nami na lekcji Ludmiła Łukienniczna klasowa dama z IV-ej klasy. Neomiła Grigorjewna nie przyszła, więc lekcje mieliśmy z nią. Niemkę bolało gardło, pisaliśmy dyktando, nic nam nie mówiła, więc żadna się niczego nie nauczyła. Ja jestem pewna, że napisałam źle w liczbie mnogiej, bo Noe napisałam nad a umlaut. Trzecią lekcją była artma krzyczały wszystkie, co im się podobało bo nikogo nie było tylko sam nauczyciel. Jedna drugą uspokajała i zrobił się z tego taki zamęt, że nic nie można było słyszeć. Franckę też bolało gardło urządziła nam powtórzenia, czy dobrze napisałam nie jestem pewna. Ostatnia była tańce, Ziele nie była, bo mocniej zabolała ją głowa. Zabawne, cały dzień chorują. Tańczyłam z Sabką, Gola z Aron, Maryś z Kożusznik, przed nami tańczyła Lida z Czerwieńską. Najśmieszniej tańczyły te dwa grubasy Gola z Aron. Jak przyszłam do domu przed wieczorem Zośka przyszła po mnie, że mamusia chce mi coś powiedzieć. Poszłam. Zapytała się czy Ada nie przyjęłaby posady na Wołyniu u znajomej. Powiedziałam to Adzie. Zgodziła się i poszła się lepiej dowiedzieć. Dobrze.

Za 5m. 11 godz.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #11319 przez Beata Bielecka
czy Jan Cianciara nie zginął potem w Katyniu?

3 lata 10 miesiąc temu #11320 przez Krzysztof Szczepanik
The following user(s) said Thank You: Beata Bielecka

3 lata 10 miesiąc temu #11324 przez Andrzej Kuśnierczyk
Dwie różne osoby: Jan Cianciara, o którym mowa w akcie, to syn Ksawerego Rocha, posła, przedsiębiorcy tkackiego, Jan Cianciara, który zginął w Katyniu był synem Ludwika Jakuba Cianciary (1865 - 1935), wójta gminy.
The following user(s) said Thank You: Beata Bielecka

3 lata 10 miesiąc temu #11334 przez Andrzej Kuśnierczyk
To oczywiście jedna rodzina, Ludwik i Jan (1875 - 1947)
byli braćmi rodzonymi, synami Ksawerego Rocha i Karoliny z Simonów. [Wszystkie groby na cmentarzu w Kamienicy Polskiej].

3 lata 10 miesiąc temu #11346 przez Barbara Podgórska
Leon Kuśnierczyk, syn Franciszka i Florentyny, zmarły 14.01.1924 to mój dziadek. Czy wie Pan może czym się zajmował? Moja mama Jadwiga z domu Kuśnierczyk miała 3 lata, gdy On zmarł i niewiele pamiętała.

3 lata 10 miesiąc temu #11350 przez Andrzej Kuśnierczyk
JADWIGA ANNA Kuśnierczyk? Zatem córka Leona i Anny z Madrów.

Leon ur. 9 kwietnia 1882. Leon zmarł młodo. Anna wyszła drugi raz za mąż. Nie wiem, czym się zajmował.
Pochowany jest z rodzicami.

Wg Janiny Domagalskiej był najprzystojniejszym z synów Franciszka.

3 lata 10 miesiąc temu #11351 przez Andrzej Kuśnierczyk
Prof. Wacław Kuśnierczyk podarował mi jego zdjęcie.

3 lata 10 miesiąc temu #11353 przez Barbara Podgórska
Bardzo dziękuję za te informację. Chętnie zobaczyłabym to zdjęcie. Tak Anna wyszła drugi raz za mąż za Leona Bieleckiego, krawca, syna Antoniego i Anny z Suków.

3 lata 10 miesiąc temu #11354 przez Andrzej Kuśnierczyk
Zeskanuję i wyśle e-m. Proszę o adres poczty.

3 lata 10 miesiąc temu #11355 przez Andrzej Kuśnierczyk
To brat Pani mamy był jednym z najlepszych bramkarzy Częstochowy - grał w "Brygadzie" ?

3 lata 10 miesiąc temu #11357 przez Barbara Podgórska
Niestety nie wiedziałam o tym...Mama miała trzech braci: Jerzego, Zbigniewa i Mieczysława. Czy chodzi o Jerzego? Wiem, że zmarł w wyniku zapalenia płuc, którego dostał po jakimś ważnym dla drużyny meczu, na który wyciągnęli go koledzy dosłownie z łóżka, bo był przeziębiony. Był uzdolniony plastycznie, malował akwarele. Zmarł młodo, przed wojną. Mój adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3 lata 10 miesiąc temu #11488 przez Marian Klin
Interesuje mnie nazwisko Fazan czy Bazan - grunty sąsiadujące.

3 lata 10 miesiąc temu #11493 przez Andrzej Kuśnierczyk
Do Kamienicy Polskiej przeprowadzili się z rejonu Rększowic (nieistniejaca dziś kolonia Kaczka ) Fazanowie. Wcześniej ( w XVIII w.) mieszkali w okolicach Wierzbia i Sadowia.
Był także jeden kowal o nazwisku Bazan , ale nie zapuścil korzeni.
Dzięki Lompie wiem, ze Bazanowie w XIX w. to m.in Woźniki i rejon Woźnik.

3 lata 9 miesiąc temu #11676 przez Halina Klimza
Rodziną Fazan zajmuje się także p.Sylwin Miller, obecny chyba na forum?

3 lata 9 miesiąc temu #12067 przez Andrzej Kuśnierczyk
Obecny. Właśnie składał mi życzenia świąteczne. Bardzo dziękuje!

3 lata 9 miesiąc temu #12122 przez Andrzej Kuśnierczyk
Okazało się,że pani BASIA z Warszawy to moja daleka kuzynka - z głównej linii pradziadka Franciszka ( z Galicji) .
Świetnie, że mamy taką stronę internetową! Podziękujmy świątecznie Szymonowi Grucy za bezbłędne działania!!!

AQ
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch, Anna Fukushima

3 lata 8 miesiąc temu #12145 przez Barbara Podgórska
Przyłączam się do podziękowań pana Andrzeja, To właśnie za pośrednictwem Strony TGZCz poznałam p. Andrzeja Kuśnierczyka, mojego Kuzyna i dowiedziałam się od Niego bardzo wiele o ciekawych i poruszających losach Rodziny mojej Mamy - Jadwigi Kuśnierczykówny. Bardzo dziękuję Panie Andrzeju. Gdyby ktoś dwa miesiące temu powiedział mi jak zmieni się moja wiedza na temat Rodziny z pewnością nie uwierzyłabym. Chciałam również podziękować p. Piotrowi Geraschowi, o którego uprzejmej pomocy przy sporządzaniu "Tablicy genealogicznej przodka" wspominał Pan Andrzej.
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch

3 lata 7 miesiąc temu #13126 przez Andrzej Kuśnierczyk
Przeglądam notariusza Owsianego. Nawet mnie zaskakują niektóre nazwiska i wpisy. Zrobię coś w rodzaju indeksu pod koniec lutego. Ale żeby jeden akt notarialny był zrobiony w Pirenejach ! - tego się nie spodziewałem. Tak samo, jak bogactwa po urzędniku akcyzy Mieczysławie Grabowskim. Ponad 570 tomów książek wymienionych z tytułów, autorów i oficyn wydawniczych.

3 lata 7 miesiąc temu #13130 przez Anna Fukushima
Panie Andrzeju, a moze ten ksiegozbior po Mieczyslawie Grabowskim - to scheda po Bronislawie Grabowskim (1841-1900), pisarzu, slawiscie, nauczycielu gimnazjalnym zwiazanym z Czestochowa? Warto by sprawdzic.

Tydzien - 28 Grudnia (9 Stycznia) 1897/98 rok - N° 2
- Dowiadujemy sie w tej chwili, ze dzis dnia 9 b.m., w kaplicy gimnazyjalnej w Czestochowie, odbedzie sie slub corki znanego literata i slawisty p. Bronislawa Grabowskiego, p. Zofii Grabowskiej z p. Jozefem Michalskim, doktorem, zamieszkalym w m. Lodzi (...)
_________
AF

3 lata 7 miesiąc temu #13186 przez Andrzej Kuśnierczyk
O pokrewieństwie raczej nie ma mowy, bowiem znalazłoby to automatycznie odzwierciedlenie w postępowaniu spadkowym. Akta notarialne są bardzo precyzyjne. Majątek jest dokładnie oszacowany a spis inwentarza precyzyjny. Precyzyjny jest opis gruntu z podaniem nazwisk poprzednich wlaścicieli oraz nazwisk właścicieli posesji sąsiednich.Osoby występujące w akcie maja podane funkcje. Ważne sa także wystawione plenipotencje.
Dziś znalazłem spis inwentarza po zmarłym właścicielu papierni w Kopcu k. Białej , akt kupna ziemi przez Borgulatów w Długim Kacie (a to się prezes Tomczyk ucieszy!), transakcje miedzy mlynarzem z Gnaszyna a dwoma mieszkańcami Katowic ( rok 1873 ) , plenipptencje Pawła Puscha z Wrocławia dla Edwarda Wyttka z Częstochowy , potomstwo Łukasza Proszowskiego, byłego właściciela Konopisk (wraz ze spisem inwentarza po zmarłym), nazwisko panieńskie zony Walentego Smolińskiego ( Karolina z Brodowskich), i radcę stanu Franciszka Szmideckiego , właściciela Waleńczowa wymienionego w transakcji sprzedaży Błeszna.
Nie mówiąc już o setkach nazwisk mieszkańców poszczegolnych wsi.
Najważniejsza wiadomość dla J.Sętowskiego - odkrycie kolejnego adwokata przy Sądzie Pokoju w Częstochowie - który reprezentował nieobecnych u rejenta sukcesorów po Antonim Nowickim (zlicytowano majatek) oraz po Karolu Krafcie , szynkarzu (jego siostra Krafta , Krystyna Fajg mieszkała w Saksonii).
Historia Częstochowy okolic byłaby zupełnie inaczej napisana,gdyby historycy mieli skany akt notariatu.
Ps
No i widziałem planik powiększenia terenu kolejowego Drogi Żelaznej Warszawsko - Wiedeńskiej przy stacji Poraj.
Droga Unio - zeskanuj nam akta notarialne!
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk, Anna Fukushima

3 lata 7 miesiąc temu #13202 przez Jacek Tomczyk
"akt kupna ziemi przez Borgulatów w Długim Kacie (a to się prezes Tomczyk ucieszy!),"

Jeszcze jak się ucieszył
Antoni to brat mojego pradziadka, nie miał synów, ciekawe która córka odziedziczyła to kupno.

Dziękuję Andrzej.

Czas generowania strony: 0.576 s.