Piątek 8 maja. Tak, dziś Św. Stanisława

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14055 przez Jacek Tomczyk
Piątek 8 maja. Tak, dziś Św. Stanisława was created by Jacek Tomczyk

Wtorek 16 czerwca.
Ada nie poszła, bo egzamin ma dopiero jutro z mineralogii. Obiad gotowałam z pomocą Ady. Po obiedzie o ½ 4 ej pojechała do Rakowa z panną Małgosią zgodzić za freblankę do doktorów pp. Okuszko. Mają dwoje dzieci Grażynka 4 ro letnia i 2 u miesięcznego Antosia. Podobno b. ładnie tam jest, park obok domu prześliczny. Pensja 15 rb. i całodzienne utrzymanie. Wczoraj t.j.15 czerwca dostał ojciec list od przełożonej, że się należy za mnie 15 rb., jeśli to nie będzie zapłacone w ciągu tygodnia to będę uwolniona z gimnazjum o mało nie wybuchnęłam płaczem, kiedy to przeczytałam. List był pisany po rosyjsku. Pisała „naczalnica”. Oleś i Ada mówią, że nie trzeba teraz dawać aż na jesień i że oni do każdego tak piszą może, co wyłudzą. Ja się martwię i proszę Boga żebym chodziła. Mama kupiła dzisiaj 2 e kaczki. Dałam Adzie żeby mi kupiła dwie książki.

Za 2 minuty 11g.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14056 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Piątek 8 maja. Tak, dziś Św. Stanisława
Skoro mowa o sw. Stanislawie, to warto wspomniec i o orderze:

Order św. Stanisława B i M został ustanowiony 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odznaczenie było nadawane w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a także w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. Związana z nim dewiza mówi: „Nagradzając - Zachęcasz”. Od 1831 r. Order został włączony do odznaczeń Cesarstwa Rosyjskiego. Order nadawano do 1918 r. W roku 1979 Rząd RP na Uchodźstwie przywrócił Order św. Stanisława jako jedno z polskich odznaczeń państwowych na obczyźnie. Wkrótce jednak został on wyłączony z odznaczeń nadawanych przez prezydenta RP i otrzymał niezależność i suwerenność. Od roku 1984 jest orderem międzynarodowym. Nadawany jest osobom, które bezinteresownie pomagają innym ludziom, propagują wartości chrześcijańskie i patriotyczne, bronią polskiej tradycji historycznej.

______________
AF
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie