Topic-icon Poszukiwania ODDC

3 lata 7 miesiąc temu #16606 przez Andrzej Kuśnierczyk

7 września 1915 we wtorek
No już chwała Bogu spełniły się me marzenia zdałam do 4-tej klasy. Egzaminy zaczęły się od 1-go do 4-gowrześnia. W środę była arytmetyka i polski. Z arytmetyki mieliśmy dwa zadania i ustne przy tablicy z p. Chrzanowską. Z polskiego mieliśmy wypracowanie "Moja ulubiona książka" napisałam o "Potopie" Sienkiewicza i rozbiór z "Pana Tadeusza" zaczynający się od słów "Litwo Ojczyzno...".  2 września we czwartek był egzamin z geografii i francuskiego. Geografię umiałam dobrze, francuski nieźle. W piątek - historia, polski i religia.W sobotę ostatni był egzamin z niemieckiego. Najbardziej bałam się arytmetyki, ponieważ bardzo mam lichą głowę w tym kierunku. Ale jakoś poszło nieźle, Na egzaminach zaraz zapoznałam się z uczennicami. Bardzo mi się podoba na pensji ponieważ wszystko po polsku i uczennice między sobą mówią "koleżanko".  W naszej klasie dosyć sporo uczennic, ale jeszcze nie wszystkich pamiętam z nazwiska. Koło mnie siedzi przyjaciółka Maniusi Sokołowskiej Zosia Meksówna. Bardzo miła i sympatyczna dziewczynka, ma lat 12 skończonych. W niedzielę byłam u pp. Okuszków. Pani Doktorowa i moja droga Adziulka były niezmiernie zadowolone, z tego że zdałam. Wczoraj byliśmy na pensji po spis książek i plan lekcji. Dzisiaj 7 września zaczęły się lekcje. Pierwszą lekcją była Historia Polski. Objaśniała nam nauczycielka p. Paderewska o Słowianach, co to jest lud, państwo, historia pragmatyczna i.t.d. Drugą lekcje mieliśmy francuski. Nauczycielka Panna (?) co prawda "parluje" świetnie, tylko ma jakiś dziwny dziecinny głosik. Bardzo świetnie wykłada, choć po francusku, ale można dobrze zrozumieć. Ostatnią lekcję - Polski mieliśmy z nową nauczycielką. po dzwonku weszła nasza przełożona z jakąś panią i powiedziała; "czwarta klasa pani Paszkowska". Dygnęłyśmy, ona się uśmiechnęła. Przełożona wyszła. Ona zaczęła mówić, że przechodzimy stylistykę. Mówiła o pięknie języka polskiego, o tem, ze powinnyśmy kochać, pracować nad polskim językiem żeby godnie poznać, mówiła o stosunku przyjaznym między nią a nami, mówiła długo miłym dziewczęcym głosem, ale czasami brakowało jej słów. Potem wywołując po nazwiskach poznawała uczennice; objaśniała nam trochę stylistyki i zadźwięczał dzwonek. Wydała mi się bardzo miłą i sympatyczną.

Jutro! Święto Matki Boskiej 8 września

Okna pooświetlane po 10-tej 10 minut wieczór.

Janina Słomkówna, 100 lat temu w Częstochowie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 7 miesiąc temu #16607 przez Tomasz Krzywanski
Czerwinscy mieli chyba stawy w okolicy ul. Sw.Barbary (w strone Gnaszyna).
Elzbieta z Czerwinskich to zona mojego prapradziadka Pawla Krzywanskiego ( Dankowice ). W Krzepicach zyl mieszczanin Bonawentura Czerwinski
COM_KUNENA_THANKYOU: Hanna Hofman-Polańska

3 lata 7 miesiąc temu #16675 przez Andrzej Kuśnierczyk
Indeksacja wykazuje istnienie metryk Czerwińskich w Miedźnie, Przyrowie, Krzepicach i Wierzchowisku (jak na razie).

3 lata 7 miesiąc temu #16730 przez Hanna Hofman-Polańska
moja Czerwińska pojawia sie w Krzepicach w roku 1720 jako zona Jana Wójcika(Petronela Czerwińska_Czerwieścianka!)
zmarła tez w Krzepicach w roku 1761(niestety wtedy nie pisano danych o rodzicach)
COM_KUNENA_THANKYOU: Andrzej Kuśnierczyk

3 lata 7 miesiąc temu #17106 przez Halina Klimza
A ja poszukuję Czerwińskich z okolic Kruszwicy lub Łabiszyna, bo mój dziadek (ze strony mamy) to Otton Belter - syn Karola Beltera i Eleonory Czerwińskiej ur. ok.1865 r(tylko nie wiadomo gdzie, bo obie podane miejscowości występują przy w aktach ślubu, przy 1 i 3 ślubie, każda inna miejscowość...Mam nadzieję,że wkrótce pokażą się skany aktów z tych okolic.

4 miesiąc 6 dni temu #33385 przez Andrzej Kuśnierczyk
Dawno nie ponawialiśmy prośby o pomoc w zdobywaniu danych biograficznych dotyczących mieszkańców Częstochowy i okolic w XIX i XX wieku. Chodzi głównie o prezydentów miasta, pracowników magistratu, urzędników, sędziów pokoju, adwokatów, lekarzy, felczerów, mistrzów cechów, publicystów, literatów, malarzy, architektów (budowniczych), policjantów obu cyrkułów itp.
Nadal jest aktualny apel o materiały biograficzne dotyczące osób spoczywających na cmentarzach:Kule, Rocha i cmentarzu Rakowskim.
Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4 miesiąc 6 dni temu #33386 przez Andrzej Kuśnierczyk
Transport do Auschwitz

6 marca 1941 roku do KL Auschwitz nadszedł transport więźniów. Na liście - sporządzonej według kolejności nadawanych numerów obozowych - znajdują się nazwiska osób z rejonu Częstochowy; w dokumencie odnotowano datę i miejsce urodzenia oraz zawód. Lista znajduje się w zbiorach Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Przywiezieni 6 marca 1941 to w większości osoby urodzone w Częstochowie i okolicach, m.in. z Krzepic, Panek, Truskolas, Kostrzyny, Mokrej, Marzenic, Poczesny, Nowej Wsi, Słowika, Jastrzębia, Osin, ale też z Poznania, Kielc, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej czy Katowic. Poniżej wybrane ze spisu nazwiska:
10903 Piotr Kotarski ur.24.6.1994 w Kotarach [k. Starokrzepic] proboszcz
10905 Aleksander Wojciechowski 4.12. 10912 Częstochowa, chemik
10908 Jan Kotarski, 15.4..1895 Panki, kupiec
10909 Jan Tomczyk, 6.10.1910 Klepacz [?], kupiec
10910 Mieczysław Chyra , 6.12, 1919 Truskolasy, ślusarz
10911 Roman Magnuski, 18.8.1889 Poczesna, kupiec
10912 Kurt Matheja, 1.11.1910 Katowice, technik
10914 Józef Jendrysiak [Jędrysiak], 14.4.1902 Bieżeń, restaurator
10915 Franciszek Ociepka, 25.5. 1901 Nowa Wieś, robotnik.
10916 Stefan Wacowski, 14.6.1904, Kijow [?], młynarz
10918 Józef Kachel, 5.3. 1896 Mokra, urzędnik
10919 Franciszek Blukacz 18.8.1899, Nowa Wieś, robotnik
10921 Józef Holli, 3.3.1901 Huta Stara, robotnik
10922 Józef Mieszkowski 13.2. 1894 Częstochowa, sztygar
10924 Henryk Majewski, 14.6.1908, Ruda, sztygar
10929 Władysław Imiołczyk, 1.2.1904 Jastrząb, gospodarz
10933 Kazimierz Ociepa, 21.3.1911, Słowik, robotnik
10934 Drozdz Julian, 16.6.1911, Częstochowa, tokarz
10935 Adam Sitek, 24.12, 1907 Jastrzębie, urzędnik
10938 Leon Mieszkowski, 4.4.1901 Poczesna, robotnik
10939 Władysław Kowacki, 22.9.1913 Osiny, rzeźnik
10944 Eugeniusz Ziajski,3.5.1910, Częstochowa, elektromonter

4 miesiąc 3 dni temu #33421 przez Andrzej Kuśnierczyk
Uwaga - błąd przy wpisywaniu roku urodzenia

Powinno być :

0903 Piotr Kotarski ur.24.6.1894

Czas generowania strony: 0.419 s.