Topic-icon Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

1 rok 7 miesiąc temu #20899 przez Krzysztof Łągiewka
Apolonia – Karol BironBędusz – Jan Nepomucen RogawskiBłeszno...

Szlachta, a ziemiaństwo. 

W I RP ziemiaństwo oznaczało szlachtę posesjonatów, albowiem tylko oni, oprócz króla i kościoła, mogli posiadać ziemię. Szlachta wywodziła się z dawnego rycerstwa, panów feudalnych. Szlachectwo mógł nadać również król. Jednym ze sposobów zdobycia szlachectwa był indygenat, czyli nadanie polskiego szlachectwa szlachcie obcej, co zrównywało ją prawami ze szlachtą polską. Poprzez szereg przywilejów szlachta uzyskała dominującą pozycję w społeczeństwie. Dzierżawić ziemię mogła również tylko szlachta.  

Dobra Ziemskie posiadane przez szlachtę w okolicach Częstochowy 1783 – 1792:

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 7 miesiąc temu - 1 rok 7 miesiąc temu #20900 przez Krzysztof Łągiewka
Powyższy artykuł to nieco rozszerzony tekst mojego wystąpienia wygłoszonego w dniu 10 czerwca 2015 r. na spotkaniu TGZCz.
Proszę o pytania i sugestie związane z tą tematyką.
Będę się starał na forum opisywać konkretne majątki i ich właścicieli. Być może dzięki temu odezwie się ktoś z danej rodziny czy osoby mogące dodać coś więcej.
Poszukuję też wszelkich informacji, pamiątek, fotografii związanych z ziemiaństwem częstochowskim. Poszukiwane są ślady materialne oraz pozostałości po dawnych założeniach dworskich i parkowych, które nie dotrwały do czasów nam współczesnych. Cenne będą każde informacje i wskazówki, nawet te, które mogą wydawać się mało ważne i nieistotne.

1 rok 7 miesiąc temu #20910 przez Tomasz Szyrmer
Witam Panie Krzysztofie.
Czy posiada Pan jakieś materiały na temat Kroczyc i Dobrogoszczyc.Mój prapradziadek Ernest Schirmer był dzierżawcą a później właścicielem w.w.Razem z żoną Matyldą są pochowani na cmentarzu w Kroczycach.
Pazdrawiam i dziękuję za ciekawy artykuł.
Tomasz Szyrmer
Jędrzejów

1 rok 7 miesiąc temu #20929 przez Krzysztof Łągiewka
Miejscowości Kroczyce i Dobrgoszczyce to dawny powiat olkuski, obecnie zawierciański. Niestety tymi terenami nie zajmuję się. Podejrzewam, że materiały do tych majątków będą w Kielcach (dawne woj. kieleckie) i Radom (dawna gubernia radomska). Księgi wieczyste tych majątków powinny być w sądzie w Zawierciu, a jeśli ich tam nie będzie to w Olkuszu.
A jakie posiada Pan dokumenty wskazujące na posiadanie tych majątków przez prapradziadka?

1 rok 7 miesiąc temu #20940 przez Tomasz Szyrmer
Posiadam dużo materiałów i dokumentów.Byłem jednak ciekawy Pana wiedzy na ten temat.
Mój prapradziadek dzierżawił Smoleń,Białą Błotną,Włodowice i wreszcie Kroczyce które kupił w 1859.Do majątku należały również Rzędkowice i Dobrogoszczyce.
Natomiast w swoim artykule wymienia Pan Mzurów.Dzierżawił go od 1865 zięć prapradziadka Witold Broniewski.
Sporo majątków dzierżawił mój pradziadek Rudolf Schirmer.
Księgi hipoteczne Kroczyc są w Myszkowie.Dużo aktów notarialnych znalazłem w archiwach w Katowicach,Częstochowie i Kielcach.
Jeżeli jest Pan zainteresowany tym tematem proszę o telefon.Mój numer to 663072372.
Tomek

1 rok 7 miesiąc temu #20943 przez Krzysztof Łągiewka
Tereny te na razie nie są w kręgu mojego zainteresowania związanego z ziemiaństwem. Ale nie wykluczam niczego na przyszłość.
Mzurów już jednak tak. Jeżeli ma Pan coś więcej na temat tej dzierżawy to chętnie się dowiem. Na murze wewnętrznym okalającym cmentarz w Niegowej znajduje się metalowa tablica z inskrypcją: ŚP. Marija Broniewska ur. 17 lutego 1804 um. 31 stycznia 1880 Prosimy o westchnienie. Ta tablica to zapewne jedyna pozostałość po zlikwidowanym grobie. Podejrzewam, że ktoś ją odnalazł na cmentarzu i przytwierdził do muru. Ponieważ Mzurów to parafia Niegowa więc zakładam, że Maria Broniewska to rodzina zięcia prapradziadka?

1 rok 7 miesiąc temu #20985 przez Tomasz Szyrmer
Dziękuję.Postaram się sprawdzić czy ta zmarła była w jakiś sposób spokrewniona z "moimi"Broniewskimi.Zawsze ciekawiło mnie jak oni się znaleźli w rejonie Kroczyc bo z tego co wiem rodzice Witolda byli właścicielami Zbludowic,wsi koło Buska.Proszę do mnie napisać na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to postaram się przesłać Panu umowę dzierżawy bo nie chce mi się załadować na forum.
Tomek

1 rok 7 miesiąc temu #21004 przez Paweł Molendowski
Witam.

Interesuje mnie rodzina Rogowskich, którą opisał Pan w swoim artykule.Nie znałem losów Józefa Nikodema, bardziej interesowały mnie pokolenia poprzednie .Józef Nikodem był wg. mojej wiedzy najmłodszym z dziesięciorga dzieci Wincentego i Franciszki z Marsów. Urodził się w Chruszczobrodzie w roku 1833 w rodzinnym majątku 3 lata przed śmiercią ojca, który był dziedzicem 1/3 części tej wsi. Interesujące są okoliczności, w których Wincenty Rogowski nabył dobra w Chruszczobrodzie gdyż prawdopodobnie przejął je od wcześniej tu zamieszkałych Rogawskich.Pierwszy raz jego nazwisko pojawia się w aktach metrykalnych przy okazji chrzcin córki Salomei Elżbiety w 1829 roku.Kim był Wincenty Rogowski? Urodził się prawdopodobnie w Górze Siewierskiej par. Siemonia w roku 1769 w majątku rodzinnym. Jego rodzicami byli Wojciech i Barbara Rogowscy(akt. zgonu Wincentego par. Chruszczobród 1836) Jego braćmi mogli być: Stanisław 1772, Jan Nepomucen 1774 i Józef 1777.Był dzierżawcą majątków: Rogoźnik, Sarnów, Preczów .Przyznam, że nie udało mi się w żadnym z dostępnych mi źródeł potwierdzić przynależności herbowej tych Rogowskich.Zawsze uważałem,że pochodzą od starej siewierskiej szlachty Rogożów h.Strzemię. Jakie jest Pana zdanie na ten temat ? Pozdrawiam i dziękuję za interesujący artykuł.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

1 rok 7 miesiąc temu #21066 przez Krzysztof Łągiewka
Wincenty i Franciszka małżonkowie Rogowscy nabyli dobra Chruszczobród litera A od Józefa Rogawskiego aktem z dnia 21.06.1827 r., a urzędownie zeznanym 14.07.1827 r. za 50.000 zł. Tenże Józef Rogawski nabył dobra od Jana Nepomucena Rogawskiego 27.10.1820 r. za 50.000 zł., który kupił ten majątek 24.06.1788 r. od Michała Bontaniego.
28.01.1836 r. o 5 po południu zmarł w Chruszczobrodzie Wincenty Rogowski, dziedzic trzeciej części wsi Chruszczobród, lat 70, syn Wojciecha i Barbary Rogowskich w Górze Siewierskiej zamieszkałych. Pozostawił wdowę Franciszkę z Marsów.
3 / 15.01.1842 r. połowę dóbr od Franciszki z Marsów Rogowskiej nabył Wawrzyniec Rogowski za 3546 rubli i 67 kopiejek.
20 grudnia 1851 r. o 7 rano zmarł w Chruszczobrodzie Wawrzyniec Rogowski, lat 45, posiadacz trzeciej części wsi Chruszczobród, syn Wincentego i Franciszki, pozostawiwszy wdowę Emilię z Grabiańskich. Ochrzczony 1.08.1807 r. w parafii Siemonia.
Teodora z Rogowskich, żona Wiktora Błeszyńskiego i Jan Władysław Kajetan Rogowski nabyli obie połowy pierwszą 28.01.1836 r. i drugą 20.12.1851 r. odziedziczywszy takowe po wyżej wymienionych jako dzieci i wnuki.
15 / 27.09.1860 r. Franciszka z Marsów Rogowska, wdowa, zamieszkała na zamku Mirów w gminie Książ Wielki wypuściła w trzyletnią dzierżawę należącą do siebie jedną trzecią części Chruszczobrodu A Emilii Rogowskiej, wdowie po Wawrzyńcu.
28.11 / 10.12.1866 r. część należącą do Jana Władysława Rogowskiego nabyła Teodora z Rogowskich Błeszyńska za 3000 rubli.
Sebastian Wacławczyk, Paweł Czapla, Ignacy Cesarz i Franciszek Duda nabyli te dobra z wyjątkiem folwarku Czyżowizna 10 / 22.08.1868 r. za 10.200 rubli.
25.03.1836 r. urodziła się w Sarnowie w parafii Będzin Marianna Teodora Katarzyna Rogowska, córka Wawrzyńca dzierżawcy dóbr Sarnów lat 29 i jego małżonki Emilii z Grabiańskich lat 15.
5.05.1842 r. urodził się w Glanowie w parafii Imbramowice Jan Władysław Kajetan Rogowski syn Wawrzyńca dzierżawcy wsi Glanowa lat 32 i Emilii z Grabiańskich lat 27 (w ciągu 6 lat ta pani "postarzała się" o 12 lat).
Jeżeli zaś chodzi o Górę Siewierską to 5.03.1824 r. Stanisław Rogowski wraz z małżonką Teklą z Trepków sprzedali należącą do siebie część tej wsi zwanej Rogowszczyzna księciu Ludwikowi de Anhalt Coethen za 15.000 zł. Po przekonaniu się, że żadne ciężary na tych dobrach nie ciążą odnowiono kontrakt 24.06.1824 r.
Józef Nikodem Rogowski, syn Wincentego i Franciszki z Marsów ur. 19.03.1833 r. w Chruszczobrodzie był dzierżawcą majątku Przeginia, gdzie urodziły się jego dzieci. Następnie 23.07 / 4.08.1869 r. nabył na licytacji publicznej przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie dobra Rząsawy za 19.000 rubli.
Rodzina ta pieczętować ma się herbem Jastrzębiec jak sami mnie poinformowali, wspominając również o pochodzeniu od Rogożów. W ich posiadaniu znajdować się ma sygnet z tymże herbem, ale ja go nie widziałem. Co ciekawe nie ma wylegitymowanych członków tej rodziny w opracowaniu Elżbiety Sęczys "Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 - 1861". Są tam Rogowscy herbu Jastrzębiec, ale nie ma tych "naszych".
Sprawę herbu należałoby też jeszcze wyjaśnić. A czy nie udało się Panu przesunąć w czasie dalej w wieku XVIII czy XVII ?
A może Rogowscy herbu Jastrzębiec nie pochodzili od Rogożów tylko do ks. siewierskiego przywędrowali ? Lub też przypisywanie się rodu do herbu Jastrzębiec jest błędne ? Na razie na te pytania nie potrafię odpowiedzieć.
The following user(s) said Thank You: Paweł Molendowski

1 rok 7 miesiąc temu #21101 przez Grzegorz Kosta
Witam.
Interesuje mnie nazwisko Grabiański.Zbierając wiadomości spotkałem tez nazwisko Roga(o)wski.
Agnieszka Grabiańska ur.ok.1755 Córka Józefa Franciszka i Agnieszki z d.Kmita poślubiła ok.1772 Michała Maurycego Rogawskiego, syn Jana z Rogaszyna i Petroneli z Lipy Lipska.
Ich dzieci: Józef-zgon 1840 Niegowonice,Marianna ur.1775,Petronela ur.1778,Jan Nepomucen ur.1778?.,
Jest też Marianna Tekla Salomea Grabiańska córka Franciszka i Marianny z d. Krasucka ur.1802 wdowa po Stanisławie Rogawskim zmarłym- 1839 w Ołpiny bierze Slub z Jan Nepomucen Morsztyn
20.06.1842 Kraków w kościele mariackim.
Czy posiada Pan informacje o Grabiańskich.

1 rok 7 miesiąc temu #21105 przez Jacek Tomczyk
Może kogoś zainteresuje konferencja związana z tematem. -- No, może po sąsiedzku.
"Siedziby szlachty górnośląskiej ..."
muzeumgpe-chorzow.pl/aktualnosci/najblis...ukowa-ju-5-listopada
The following user(s) said Thank You: Grzegorz Kosta

1 rok 7 miesiąc temu #21127 przez Marzena Gajdziak
witam , ja mam informacje o rodzie zalasowskich oraz chubskich , wiem gdzie mieli dworki

1 rok 6 miesiąc temu #21347 przez Elżbieta Gulińska
Dzień dobry.

Rodziną Grabiańskich zajmował się Pan Jan Jans. To, co zebrał, zamieścił na swojej stronie internetowej w zakładce Rody/rody spokrewnione: jans.net.pl/?page_id=42

Pozdrawiam,
Elżbieta Gulińska

1 rok 6 miesiąc temu #21713 przez Krzysztof Łągiewka
Grabiańscy byli właścicielami jednej trzeciej części wsi Chruszczobród tj. Chruszczobród część B. W latach 20 tych i 30 tych XIX w. są tu wzmiankowani: Jan Kanty, Franciszek i Antoni Grabiańscy. Tomasz Grabiański. Skarb Królestwa Polskiego skonfiskował część należącą do Stanisława Grabiańskiego. Marianna z Grabiańskich Rogawska. Tomasz i Jan bracia Grabiańscy niepodzielnie. Ludwik Grabiański w 2/3 częściach.
Grabiańscy są też w tym samym czasie wzmiankowani wraz z Rogawskimi jako właściciele Niegowonic. Są to: Leopold Grabiański, Ludwik Grabiański i Józefa Helena Petronella Rogawska - żona Tomasza Grabiańskiego.
To są notatki znajdujące się w zespole akt: Pisarz Kancelarii Ziemiańskiej Guberni Radomskiej w archiwum państwowym w Kielcach. Niestety pisarz ten spisał tylko osoby figurujące w hipotekach jako właściciele ziemscy bez podania dat czy innych informacji.

1 rok 6 miesiąc temu #21714 przez Krzysztof Łągiewka

Marzena Gajdziak napisał: witam , ja mam informacje o rodzie zalasowskich oraz chubskich , wiem gdzie mieli dworki

Chętnie się zapoznam z tymi informacjami :) Proszę pisać w jakich miejscowościach posiadali majątki, dworki w jakich latach, kim byli i co teraz z tego pozostało i kto jest właścicielem.

1 rok 6 miesiąc temu #21726 przez Grzegorz Kosta
Pani Marzeno dziękuję bardzo za informację.Korzystam z wiedzy p.Jans.Moja Mama jest z d.Grabiańska stąd moje zainteresowanie i próba zebrania jak największej ilości informacji.
Panu Krzysztofowi dziękuję bardzo za odpowiedz i przyłączam się do prośby p.Marzeny.

1 rok 6 miesiąc temu #21813 przez Krzysztof Łągiewka
Podaję kolejne wiadomości o dobrach Chruszczobród litera A (własność Rogawskich i Rogowskich):
W 1887 r. dobra Chruszczobród litera A miały powierzchnię 401 mórg i 59 prętów. Józefa z Lochmanów Żukowska, żona Marcina Żukowskiego nabyła grunt orny z tych dóbr o powierzchni 19 mórg i 47 prętów od Teodory z Rogowskich Błeszyńskiej 31.12.1866 / 12.01.1867 r. za 508 rubli 24 i pół kopiejki. Po jej śmierci (nie posiadam daty zgonu) ziemia ta przeszła na jej córkę Tomiłę Emilię z Żukowskich Kozieł co zapisano 5 / 17.09.1896 r. Tomiła Kozieł zmarła w Strzemieszycach Wielkich w parafii Gołonóg (akt nr 304) 6 / 18.09.1899 r. o 6 po południu. Urodzona we wsi Trzebyczka w parafii Chruszczobród, pozostawiła owdowiałego męża Jana Kozieł.
Teodor Scherner dobra Chruszczobród A z wyłączeniem folwarku Czyżowizna nabył od Sebastiana Wacławczyka, Pawła Czapli, Ignacego Cesarza i Franciszka Dudy 28.11 / 10.12.1871 r. za 13.860 rubli.
Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych nabyło Chruszczobród A za wyjątkiem folwarku Czyżowizna od Teodora Schernera na mocy dwóch kontraktów: 20.11 / 2.12.1873 r. i 21.02 / 5.03.1875 r.
W 1945 r. z mocy dekretu PKWN majątek został skonfiskowany i rozparcelowany pomiędzy 44 osoby.
Nie posiadam natomiast informacji co do losów folwarku Czyżowizna i jego właścicieli.
The following user(s) said Thank You: Paweł Molendowski

1 rok 6 miesiąc temu #21818 przez Anna Chmielowska
Akt urodzenia Będzin nr 136 z 1852 r. Sarnów Aniela Rozyna Emilia Grabiańska
rodzice Teofil 30 lat dziedzic Sarnowa i Honorata Szumańska 21 lat -data 25 06 1852
Księga urodzeń 1848-1852 (są tam również akty z 1853 r Pozdrawiam Anna
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka, Grzegorz Kosta

1 rok 6 miesiąc temu #21838 przez Krzysztof Łągiewka
Chruszczobród część B
W 1875 r. dobra te miały powierzchnię 919 mórg i 125 prętów.
Bracia Jan Kanty, Franciszek, Antoni, Walenty, Józef Grabiańscy odziedziczyli w spadku po swym ojcu Józefie Grabiańskim na zasadzie protokołu regulacyjnego z 20.02.1798 r.
Po bezpotomnej śmierci Walentego Grabiańskiego 10.09.1823 r. bracia odziedziczyli jego część.
10.08.1824 r. bracia nabyli dwie części lasu od Józefa Rogawskiego dziedzica trzeciej części wsi Chruszczobród (Chruszczobród A).
3.06.1825 r. Jan Kanty Grabiański nabył od Józefa Grabiańskiego jego część wraz z jego częścią po bracie Walentym za 24.000 zł.
Jan Kanty Grabiański zmarł bezdzietnie i beztestamentowo 4.02.1829 r. Jedna piąta dóbr po nim przeszła na Magdalenę z Grabiańskich Grotowską, a po jej śmierci 29.09.1829 r. na jej dzieci: Tomasza, Franciszka, Jana Kantego, Andrzeja.
18.11.1830 r. część należącą do braci Grotowskich nabył Franciszek Grabiański.
Tomasz Grabiański odziedziczył część Antoniego Grabiańskiego z mocy jego testamentu z 12 / 24.03.1837 r.
Stanisław Grabiański, Marianna z Grabiańskich Rogawska, Tomasz, Jan Grabiańscy przejęli część po Franciszku Grabiańskim (zm. 16.04.1834 r.) w spadku aktem z dnia 3 / 15.10.1840 r. Skarb Królestwa Polskiego na zasadzie konfiskaty majątku Stanisława Grabiańskiego przejął jego część. Natomiast nieco wcześniej, bo 11.04.1840 r. w Krakowie Tomasz Grabiański nie czekając na koniec postępowania spadkowego nabył część Marianny z Grabiańskich 1 voto Rogawskiej 2 voto Morsztynowej.
25.10 / 6.11.1856 r. Tomasz Grabiański nabył od Jana Grabiańskiego jego część.
Trzynaście osiemdziesiątych części dóbr Chruszczobród B, które Stanisław Grabiański odziedziczył po śmierci ojca, a które skonfiskował mu Skarb Państwa, zostały mu przywrócone na mocy Najwyższego Ukazu z 8 / 20.09.1862 r. i reskryptu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu z 22.11 / 4.12.1862 r.
25.06 / 7.07.1864 r. Tomasz Grabiański nabył część należącą do Stanisława Grabiańskiego za 4500 rubli.
Franciszek Gawron nabył od Tomasza Grabiańskiego osadę leśną zwaną Wielka Łąka 24.04 / 6.05.1868 r. za 550 rubli i 50 kopiejek.
Jan Pniak nabył 29 mórg i 250 prętów lasu i grunt w nomenklaturze Nowina od Tomasza Grabiańskiego 24.04 / 6.05.1868 r. za 1140 rubli.
Marcin i Józefa z Lochmanów małżeństwo Żukowscy nabyli osadę karczemną na Bugaju pod wsią Tuczna Baba o powierzchni 8 mórg i 122 prętów od Tomasza Grabiańskiego 16 / 28.04.1869 r. za 825 rubli.
Antoni i Marianna z Krzyżanowskich małżeństwo Wiśniewscy nabyli grunt po lesie o powierzchni 24 mórg i 135 prętów od Tomasza Grabiańskiego 16 / 28.04.1869 r. za 406 rubli.
Maicher i Marianna z Wiśniowskich małżeństwo Motylowscy nabyli 7 mórg i 240 prętów od Tomasza Grabiańskiego 16 / 28.04.1869 r. za 57 rubli.
Salomon i Gitla z Bankierów małżeństwo Brauner nabyli 1 morgę i 108 prętów od Tomasza Grabiańskiego 16 / 28.04.1869 r. za 142 ruble.
Paweł Czapla nabył łąkę w nomenklaturze Wiesiółka o powierzchni 6 mórg i 150 prętów od Tomasza Grabiańskiego 7 / 19.08.1872 r. za 825 rubli.
27.05 / 7.06.1873 r. o 5 po południu zmarł w Chruszczobrodzie Tomasz Grabiański lat 75 właściciel majątku Chruszczobród tu zamieszkały i urodzony, syn Franciszka i Marianny z Krasuskich, pozostawił po sobie wdowę Józefę z Rogawskich.
Po jego śmierci dobra odziedziczyły jego dzieci: Marianna Antonina Rudolfina z Grabiańskich żona Ludwika Grabiańskiego, Romuald Szczepan, Ludwik, Jan Paweł Grabiańscy.
10 / 22.08.1873 r. Jan Paweł Grabiański sprzedał swą część Ludwikowi Grabiańskiemu.
6 / 18.04.1874 r. Romuald swą część sprzedał Ludwikowi Grabiańskiemu.
24.11 / 6.12.1878 r. dobra Chruszczobród B na licytacji publicznej nabył Szaja Landau za 16.250 rubli.
Emilia Rogawska córka Józefa nabyła te dobra od Szaji Landau 19 / 31.03.1879 r. za 20.100 rubli.
Marek Plisner syn Berka nabył dobra 4 / 16.09.1880 r. na licytacji przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie za 32.000 rubli.
Paweł Czapla syn Jana nabył od Marka Plisnera z tych dóbr 127 mórg i 77 prętów 24.03 / 5.04.1881 r. za 33.044 rubli. Tenże wkrótce rozpoczął sprzedaż tej ziemi po kawałku na mniejsze osady.
Również Marek Plisner rozpoczął parcelację i wyprzedaż działek. W ten sposób dobra Chruszczobród B jako zwarty majątek przestały istnieć.
The following user(s) said Thank You: Paweł Molendowski, Grzegorz Kosta

1 rok 5 miesiąc temu #22257 przez Jacek Tomczyk
Dzień dobry! Jestem bibliotekarką w Bibliotece Publicznej Gminy Kłobuck. Zadzwonił dziś do mnie pewien pan z okolic Lublina z zapytaniem, czy nie wiem, kto był właścicielem Rębielic Szlacheckich w latach ok. 1855-1860. Niestety nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ tzw. kącik regionalny w naszej Bibliotece nie zawiera zbyt wielu książek, w których można by znaleźć cokolwiek na ten temat. Szukałam więc w internecie, ale nic mi to również nie pomogło, jedynie wyskoczył link do Waszego artykułu o ziemiaństwie z okolic Częstochowy w latach 1793-1945. Może ktoś z Was byłby w stanie mi pomóc, żebym mogła temu panu odpowiedzieć, gdy skontaktuje się z Biblioteką ponownie. Pozdrawiam. Zofia Stawicka

1 rok 5 miesiąc temu #22259 przez Hanna Hofman-Polańska
ja mam jedynie pewną informację,że do roku 1859 dzierżawca tego majątku był J.W> Józef Grabinski(jego zona Klotylda z Modlinskich) zięć Hipolit Kamocki posesor dóbr Jastrzębice(olkusz)
az do swojej smierci.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

1 rok 5 miesiąc temu #22260 przez Krzysztof Łągiewka
Dobra Rębielice Szlacheckie składały się z folwarków Rębielice, Szyszków, Florianów oraz osad Chałków, Wapiennik i młyna wodnego w Rębielicach zwanego Kępin. W 1877 r. dobra miały powierzchnię 4001 mórg.
14.08.1798 r. dobra nabył Florian Kempisty od swej matki wdowy Joanny z Szeliskich Kempistej za 91.440 zł.
Florian Kempisty zmarł 10 kwietnia 1833 r. Ponieważ nie pozostawił testamentu, a zmarł bezpotomnie dobra odziedziczyły jego siostry: 1. Kunegunda z Kempistych Żabicka, 2. Marianna z Kempistych Sulimierska, 3. Teresa z Kempistych Malczewska; oraz dzieci po zmarłym bracie: 1. Joanna z Kempistych Bobrowska, 2. Kornelia z Kempistych Dzwonkowska, dzieci po zmarłym Andrzeju Kempistym, który był synowcem Floriana: 1. Ksawery, 2. Romuald, 3. Ludwik, 4. Genowefa rodzeństwo Kempistowie.
10.04.1834 r. Antoni Dzwonkowski, mąż Korneli z Kempistych nabył część Marianny z Kempistych Sulimierskiej za 40.000 zł.
13.09.1834 r. Antoni Dzwonkowski nabył część Kunegundy z Kempistych Żabickiej za 50.000 zł.
Moritz Kempner nabył dobra od poprzednich właścicieli kontraktami z dni 19/31.05.1836 r., 14/26.10.1837 r., 2/14.11.1837 r. 1/13.04.1840 r. za 140.000 zł. Tenże był z pochodzenia Żydem, a zmarł w 1841 r.
7/19.12.1842 r. wskutek postępowania spadkowego dobra stały się własnością dwojga jego dzieci tj. Alfonsa i Konstancji Kempnerów.
Konstancja Kempner zmarła 15 września 1844 r.
12/24.08.1847 r. na skutek postępowania spadkowego część należąca do Konstancji Kempner przeszła w połowie na jej brata Alfonsa, a w drugiej połowie na jej matkę Filipinę z Kantorowiczów Kempner.
Szymon Rosen nabył dobra na licytacji publicznej w Trybunale Cywilnym Guberni Warszawskiej w drodze działów za 45.050 rubli co zatwierdzono wyrokiem adjudykacyjnym z dnia 20.06/2.07.1855 r.
Aktem z dnia 17/29.01.1856 r. Szymon Rosen zeznał, iż dobra te nabył za fundusze wspólne z Rozalią z Rosenthalów Kempner, przez co ona stała się właścicielką połowy dóbr.
8/20.10.1858 r. Rozalia z Rosenthalów Kempner swoją połowę sprzedała Szymonowi Rosenowi za 160.766 zł i 20 gr, tj. 24.115 rubli.
23.12.1867/4.01.1868 r. od Szymona Rosena dobra nabył Albert Lindau, mąż Reginy z Rosenów.
6/18.10.1879 r. dobra na publicznej licytacji przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie nabył Stanisław Lindau syn Alberta za 58.205 rubli.
Stanisław Lindau rozpoczął parcelację majątku. Dobra w latach 80 tych i 90 tych XIX wieku były dzielone na większe i mniejsze działki, które następnie sprzedawano różnym osobom. W ten sposób dobra Rębielice Szlacheckie jako zwarty kompleks przestały istnieć.
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #22262 przez Hanna Hofman-Polańska
od nazwiska Lindau podobniez jest nazwa wsi Lindów??? Lindau rodzielał ziemi i nadawal nazwy wsi od imion swoich dzieci???)Rozalin,Stanislawow,Albertów) czy sa na potwierdzenie tej teorii jakies dokumenty!! Ja to znam z opowiadań mojej Babci z Albertowa i kuzyna z Lindowa.
Czy Lindau był zydem czy niemcem??

a może Albertów jest od jego imienia a Stanisławów od imienia jego syna??

1 rok 5 miesiąc temu #22289 przez Włodzimierz Gędek
Kilka Fotografii Podczaskich
W nawiązaniu do prośby o fotografie. załączam kilka linków do Polony

1)[Portret Melani i Romualda Podczaskich z dziećmi] ok.1865r
polona.pl/item/5900540/0/
Romuald Podczaski sprzedał Lubomirskiemu Kruszynę. Jego dzieci:
- Włodzimierz Jakub Stanisław 1856 Kruszyna - ok.1891
- Zofia Maria Idalia ur.1858 Kruszyna + 1948 Sochaczew
- Józef Fryderyk Stefan 6.VIII.1862 Kruszyna (urodził się po sprzedaży Kruszyny) zm 1891
- Romuald ur.1870 Wola Kamocka par.Srock
Po sprzedaży Kruszyny Romuald przeniósł się do Woli Kamockiej pod Piotrkowem. Zmarł w Warszawie w 1891. Zdumiewająca jest śmierć 3 Podczaskich w 1891 roku !!!
Drugie zdjęcie
polona.pl/item/5900958/0/ przedstawia Romualda z żona Melanią Ścibor-Chełmską z córką Zofia ur.1858
Późniejsze zdjęcie z k.1873 roku
polona.pl/item/5900183/0/

Natomiast w Wielkopolskiej kolekcji Ikonograficznej są jeszcze dwa zdjęcia Podczaskich:
wieki.amu.edu.pl/fotografia/portrety/ite...zaski-stanis%C5%82aw
Podczaski Stanisław był starszym bratem Romualda ur się w 1825 roku. Po sprzedaży Kruszyny występuje jako właściciel Nowej Wsi gm.Poczesna). Majątek ten sprzedał ok 1876 roku i przeniósł się do Krakowa w "celu kształcenia swoich synów". Ożeniony był z Kornelią z Morawskich. Miał z nią 8-oro dzieci.
I kolejne zdjęcie z tego samego źródła
wieki.amu.edu.pl/fotografia/portrety/item/91-podczaska-idalia
To Podczaska Idalia sistra Stanisława i Romualda ur.w Kruszynie 1829 roku. Wyszła za Cieleckiego - jego zdjęcie też się szczęśliwie zachowało
wieki.amu.edu.pl/fotografia/portrety/item/92-cielecki-leopold
Gratuluję bardzo dobrego artykułu.Przy okazji czy dysponuję Pan większą ilością szczegółow o sprzedaży Kruszyny przez Podczaskich. W tradycja rodzinna bowiem utrzymuje ze Podczascy opuścili Kruszynę po 1863 roku? Pozdrawiam
Włodzimierz Gędek
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Krzysztof Łągiewka

1 rok 4 miesiąc temu #22309 przez Krzysztof Łągiewka

Hanna Hofman-Polańska napisał: od nazwiska Lindau podobniez jest nazwa wsi Lindów??? Lindau rodzielał ziemi i nadawal nazwy wsi od imion swoich dzieci???)Rozalin,Stanislawow,Albertów) czy sa na potwierdzenie tej teorii jakies dokumenty!! Ja to znam z opowiadań mojej Babci z Albertowa i kuzyna z Lindowa.
Czy Lindau był zydem czy niemcem??
a może Albertów jest od jego imienia a Stanisławów od imienia jego syna??

Sądzę, że nazwy tych miejscowości pochodzą od imion i nazwisk właścicieli. Nie jest to niczym zaskakującym. Było to często praktykowane, sam znam takie przypadki dla okolic Częstochowy. Można sprawdzić w księgach metrykalnych, kiedy po raz pierwszy pojawia się dana miejscowość i sprawdzić czy pokrywa się to z właścicielami Rębielic. Wtedy będziemy mieć 100% pewność.
Kempnerowie byli na pewno Żydami. Bowiem przed rokiem 1862 Żydzi nie mogli być właścicielami dóbr w Królestwie Polskim. Wyjątkowo mogli nimi zostać tylko za zgodą władz. W AGAD w zespole Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych, sygn. 6577 zachował się spis starozakonnych posiadaczy dóbr w Guberni Warszawskiej. Jest tam przywilej na posiadanie Rębielic wydany przez Radę Administracyjną Królestwa 5/17.06.1834 r. dla Filipiny Kempner. Rodziny Kempner, Rosen i Lindau były ze sobą spowinowacone co widać przy sprzedaży dóbr. Szymon Rosen nabył Rębielice wspólnie z Rozalią z Rosenthalów Kempner. Od Szymona Rosena Rębielice kupił Albert Lindau mąż Reginy z Rosenów. Rodziny te mogły być w jakimś stopniu zasymilowane, gdyż prawie nie ma wśród nich żydowskich imion.
Pani Hanno, posiadam niekompletne spisy nabywców ziemi w dobrach Rębielice wraz z datami ich kupna od Stanisława Lindau. Mogę sprawdzić czy nie ma wśród nich Pani przodków. Proszę mi tylko podać ich dane.

Czas generowania strony: 0.679 s.