Rudnik Wielki – początki powstania wsi

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #27471 przez Florian Huras
Rudnik Wielki – początki powstania wsi was created by Florian Huras
Co wiemy na temat Rudnika po dotychczasowej lekturze powstałych...

Szukając korzeni mojej rodziny, wiele lat gromadziłem informacje pośrednio lub bezpośrednio dotyczące Rudnika Wielkiego k/Częstochowy, gmina Kamienica Polska.

Uznałem, że fakt ich posiadania jest dobrym pretekstem do podzielenia się zebraną wiedzą z tymi, którzy chcą poznać historię Rudnika, z tymi których pochłonęła pasja genealogii i tymi których korzenie wywodzą się z moich stron.

Rudnik Wielki do tej pory nie doczekał się własnej monografii lub opracowania opartego na rzetelnych, historycznych źródłach. Może poniższy tekst stanie się przyczynkiem do opracowania czegoś obszerniejszego traktującego o pierwszych latach tworzenia i powstania mojej rodzinnej miejscowości. Spróbuję w jednym miejscu zebrać wiedzę o Rudniku rozproszoną w kilkunastu opracowaniach naukowych. Liczę także na pomoc „znawców tego terenu”, którzy podpowiedzą, zasugerują, wskażą inne nieznane mi materiały historyczne.

Czytaj więcej...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27472 przez Sylwia Loms
Replied by Sylwia Loms on topic Rudnik Wielki – początki powstania wsi
Dzień dobry,
Szukam wiadomości o pochodzeniu rodziny o nazwisku Burkiet. Z rodzinnych opowieści wiem, że podobno pojawiła się na Rudniku przed lub po Wiośnie Ludów.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam

Sylwia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27490 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Rudnik Wielki – początki powstania wsi
Nazwisko Burkiet to bezpośredni sąsiedzi moich wstępnych.Zobaczę co mogę znaleść w swoich szpargałach na ich temat.W 1810 roku jeszcze w Rudniku ich nie byó. Vide www.genealodzy.czestochowa.pl/zasoby/art...a-najstarszych-rodow
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27492 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Rudnik Wielki – początki powstania wsi
Pani Sylwio nie znalazłem za wiele.
Mój wstępny - Franciszek Churas (ur.1905) zawarł związek małżeński z Heleną Burkiet (ur. 1905-1997) córką Stanisława i Katarzyny Pełka. Wiem również że ojcem Stanisława był Wincenty a Wincentego był Jan. Nie wnikałem w to ale myślę, że Wincenty był pierwszym mieszkańcem Rudnika z rodu Burkietów bo na Jana nie natrafiłem a więc zgaduję, że nie urodził się w parafii Koziegłowy.
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28495 przez Sylwia Loms
Replied by Sylwia Loms on topic Rudnik Wielki – początki powstania wsi
Dzień dobry,
Przepraszam, że tak późno, ale bardzo dziękuję!

Z archiwum w Częstochowie do połowy XIX wieku odszukałam swoich przodków.
Był to mój prapradziadek Piotr i jego ojciec Jan (mam akty urodzenia, ślubu i śmierci Piotra Burkieta ) Wcześniejsze informacje są w księgach parafialnych w kościele w Koziegłowach. Nie wiem, czy są one już dostępne w Internecie. Z pana artykułu wnioskuję, że faktycznie ta rodzina na Rudniku Wielkim pojawiła się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku (lata 30-te lub 40-te).
Na pewno księgi parafialne to wyjaśniają.
Pozdrawiam,
Sylwia

Sylwia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28496 przez Sylwia Loms
Replied by Sylwia Loms on topic Rudnik Wielki – początki powstania wsi
Zapomniałam napisać najważniejsze. Ów Wincenty był jednym z braci wspomnianego Piotra (ojciec Jan). Mam rozumieć, że tego Jana nie ma w księgach kościelnych? Bo archiwum w Częstochowie tak daleko nie sięga.
Pozdrawiam,
Sylwia

Sylwia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie