Topic-icon Brzegi

2 tygodni 4 dni temu #29696 przez Wiesław Macoch
Czy ktoś spotkał miejscowość Brzegi (nad Liswartą) w parafii Parzymiechy lub Truskolasy? Gdzie szukać?
Wiesław

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 4 dni temu - 2 tygodni 4 dni temu #29697 przez Hanna Hofman-Polańska
Turystyka

Wzdłuż rzeki wytyczono na przełomie 2014-2015 roku Liswarciański Szlak Rowerowy. Powstał dzięki działaczom Lokalnej Grupy Działania „Zielony Wierzchołek Śląska" [4](siedziba w Kłobucku). LSzR ma długość 108 kilometrów[5] i przebiega od źródeł Liswatry do jej ujścia do Warty, przez teren dwóch powiatów: lublinieckiego i kłobuckiego.

Przebieg szlaku, który jest oznaczony kolorem niebieskim: Woźniki – Ligota Woźnicka – Lubsza – Psary – Babienica – Mzyki – Grojec – Hucisko – Boronów – Doły – Hadra – Mochała – Piłka – Chwostek – Lisów – Tanina – Braszczok – Stasiowe – Kamińsko – Brzegi – Niwki/Ługi-Radły (most) – Ługi-Radły – Stany – Galińskie – Kuźnica Nowa – Podłęże Szlacheckie – Podłęże Królewskie – Starokrzepice – Krzepice Nowokrzepice – Krzepice – Zbrojewsko – Danków – Troniny – Rębielice Królewskie – Szyszków – Zbory – Popów – Dąbrówka – Brzózki – Nowa Wieś – Wąsosz Górny.

W licznych punktach turyści mogą skorzystać z map opisujących teren przebiegu szlaku oraz skorzystać z miejsc odpoczynku: ławki i stoliki. LSzR promuje się charakterystycznym logo[6]. Znak przedstawia kwadrat, w którego ramiona ozdobione są czterema kolorami: żółtym, czerwonym, czarnym, zielonym. W środek wpisano niebieski symbol przedstawiający meandrującą rzekę.

W pobliżu Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego znajdują dwa inne szlaki dopływów Liswarty: Szlak Pankówki (długości ok. 36 km, oznakowany kolorem czerwonym) oraz Szlak Opatówki (długości ok. 27 km, oznakowany kolorem zielonym). Na temat Szlaku ukazało się na rynku kilka wydawnictw, m.in. dostępne są: mapa i przewodnik.

2 tygodni 4 dni temu #29699 przez Wiesław Macoch
Zadając pytanie o miejscowość Brzegi na portalu genealogicznym miałem na myśli do jakiej parafii należały i gdzie szukać akt metrykalnych. ;)

2 tygodni 4 dni temu #29701 przez Sławomir Worwąg
Raczej bym szukał w parafii Lubecko jako osadę podlegającą pod wieś Zborowskie:
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/528

Sławek Worwąg
www.worwag.pl
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

2 tygodni 4 dni temu #29703 przez J K R

Pozdrawiam JKR.

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 3 dni temu #29718 przez Szymon Gruca
Brzegi k/Kamińska leżą faktycznie nad Liswartą po "niemieckiej" stronie granicy. Faktycznie należą również administracyjnie do wsi Zborowskie i wcześniej do parafii Lubecko, jednak mam wątpliwość czy to na pewno to miejsce. W tej chwili Brzegi składają się z 2 czy 3 domostw. Znajduje się tam również były Ośrodek Wypoczynkowy Kopalni Węgla Kamiennego Siemianowice Śląskie, obecnie sparcelowany, sprzedany i częściowo opuszczony.
W pobliżu ośrodka przez kilkanaście lat na przełomie XIX i XX w. organizowany był letni obóz Drużyn Młodzieżowych Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Ciasna.
Piszę jako wielokrotny uczestnik, a później instruktor na tym obozie.
goo.gl/maps/6tTg8hVhHxm

Szymon Gruca | www.gruca.gmedia.pl
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 3 dni temu #29724 przez Wiesław Macoch
Pytanie zadałem dlatego, że szukam aktu urodzenia Stanisława Szymańskiego kawalera z aktu małżeństwa z Anną Macoch. Jest tam zapis, że Stanisław urodził się we wsi Brzegi i wiek 24 lata. Za radą Sławomira Worwąga szukałem w parafii Lubecko. Występuje tam nazwisko Szymański we wsi Brzegi ale niestety Stanisława Szymańskiego urodzonego około 1833 roku nie znalazłem....... :(
Wiesław
Załączniki:

2 tygodni 3 dni temu #29725 przez Sławomir Worwąg
A występują w innych latach ci sami rodzice w Brzegach w Lubecku?

Sławek Worwąg
www.worwag.pl

2 tygodni 2 dni temu #29728 przez Wiesław Macoch
Panie Sławku nie znalazłem. Zresztą w latach 1829 -1837 w Brzegach zapisano tylko 15 urodzin. Muszę szukać gdzie indziej.

Wiesław Macoch

2 tygodni 2 dni temu #29729 przez Wacław Winczakiewicz
A skąd pomysł z tą Liswartą? Stanisław Szymański urodził się we wsi i parafii Brzegi 28.05.1834 r, akt nr 28. (Genbaza/AP Kielce/Kielce/Brzegi) Rodzice ci sami co w akcie ślubu.

Wacław Winczakiewicz
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca, Sławomir Worwąg, Wiesław Macoch

2 tygodni 2 dni temu #29731 przez Wiesław Macoch
Różne myśli po głowie chodzą Wacławie ;) . Dziękuję za pomoc. Znalazłem.
Wiesław

Czas generowania strony: 0.409 s.