Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #31533 przez Stanisław Jegier
Wojciech i Albert w metrykach łacińskich. was created by Stanisław Jegier
Zindeksowałem metryki urodzeń z Częstochowy za lata 1700, 1701 i połowę 1702.
W 460 metrykach nie stwierdziłem ani jednego imienia Wojciech łac. Adalbertus. Jest natomiast sporo /kilkadziesiąt/ imion Albert łac. Albertus.
Jestem przekonany, że gros Albertów to Wojciechy. Sądzę, że ksiądz /skryba/, n.b. bazgracz, nie rozróżniał tych imion po łacinie.
W czym problem?, otóż osoby, które będą szukały przodków / w wyszukiwarce/ o imieniu Wojciech to ich nie znajdą, bo te będą figurować pod imieniem Albert. Minie trochę czasu zanim zorientują się w czym problem.
Ja nie chcę zmieniać Alberta na Wojciecha bo nie wiem, czy któryś z nich nie był rzeczywiście Albertem.

Co Państwo sądzą na ten temat?

Pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #31534 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Niestety to częsty "skrót" pisarzy, nie tylko akurat w przykładowej Częstochowie. Indeksuję Mrzygłód i mam kilku Albertów w tekstach łacińskich (z lat 1729-1799 mam ich pięciu).
Potwierdzam Pana zdanie odnośnie niepokojów genealogów podczas obsługi wyszukiwarki internetowej czy pobranych plików.

A może w danym rejonie panowała taka moda na Albert, wiedząc, że powinien być Adalbertus/-i? Chociażby dlatego, że nie jest to jedna parafia z Albertami.

Pozdrawiam,

Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu - 6 lata 4 miesiąc temu #31541 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Nie ma tu dobrego wyjścia. Wiadomo, że każdy Wojciech będzie po łacinie zapisany jako Adalbert(us) lub Albert(us). Ale teoretycznie nie każdy Albert będzie Wojciechem. Ksiądz, który chyba w XIX wieku (?) dodał polskie indeksy do łacińskich ksiąg parafii Przybynów z XVIII wieku' wszystkich A(da)lbertów zapisał w indeksach jako Wojciechów.
A Albert to po prostu skrócona wersja germańskiego imienia Adalbert (dosłownie: szlachetny + jasny), tak jak np. Adolf to skrócony Adalwolf (kilku staroangielskich królów nosiło to samo imię w wersji Æthelwulf, czyli dosłownie Szlachetny Wilk).
Wydaje mi się, że nic złego nie stanie się, jeśli A(da)lberta z XVIII wieku zindeksujemy jako Wojciecha, zwłaszcza że imię Albert pojawiło się na ziemiach polskich chyba dopiero w XIX wieku.
Ostatnia6 lata 4 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Roman Wierus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #31542 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Samo imię Albert jest skrótem od Adalbert, ale na Śląsku funkcjonuje niezależnie od Wojciecha. W metrykach z terenów byłego Królestwa Polskiego Alberta należy wręcz tłumaczyć jako Wojciecha! Inaczej np w parafii Kruszyna byśmy mieli samych Albertów zamiast Wojciechów, a to przecież absurd... Natomiast w parafiach śląskich np. Lubliniec, powinno się pozostawić Alberta jako Alberta.
The following user(s) said Thank You: Roman Wierus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #31543 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Co na to Panowie: Jacek Tomczyk i Szymon Gruca?

Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #31547 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Widzę, że szefostwo TGZCz. nie chce się wypowiedzieć na ten istotny, moim zdaniem, temat.
Dziękuję panom Rafałowi i Sławkowi za cenne wyjaśnienia i sugestie.
W pełni zgadzając się z p. Rafałem, że w tej sprawie nie ma dobrego wyjścia, postanowiłem wszystkich łacińskich Albertów, zindeksować jako Wojciechów, przyjmując założenie, że jest lepiej źle zapisać ok. 1% faktycznych Albertów niż ok. 99% Wojciechów.

Pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie