Brakujące roczniki małżeństw - Częstochowa 1738-1769

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32217 przez Tomasz Kukuła
Mam pytanie o akta małżeństw z częstochowskiej parafii Zygmunta, lata 1738-1769.
Brakuje tych roczników w inwentarzu mikrofilmów i skanów.

Czy w ogóle ta księga się zachowała? Jeśli nie to czy są jakieś inne źródła z tamtych lat pozwalające odtworzyć choćby część ślubów?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32219 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Brakujące roczniki małżeństw - Częstochowa 1738-1769
Ja już stawiałem to pytanie na forum.
Niestety, nikt nie mógł udzielić informacji.
Niektóre księgi zostały wyniesione /skradzione/ z parafii św. Zygmunta, co wnioskuję z faktu, że w 1940 r. została odkupiona od przypadkowej osoby księga zgonów z lat 1736 - 68.

Pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32220 przez Tomasz Kukuła
Tak myślałem, że ta sprawa będzie Pana interesować Panie Stanisławie ale uznałem, że zapytam publicznie, zwiększając szanse na uzyskanie odpowiedzi.

A coś więcej na temat sytuacji z 1940 roku? Kto odkupił księgę, od kogo?
Skąd zna Pan tą historię?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32221 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Brakujące roczniki małżeństw - Częstochowa 1738-1769
Proszę zobaczyć księgę zgonów z Cz-wy z lat 1736-68, na pierwszej stronie będzie Pan miał odpowiedź.

Pozdrawiam
Stanisław.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32233 przez Tomasz Kukuła
Odszukałem podaną przez Pana księgę
Czytamy tam:
"Niniejszą Księgę nabyłem od przygodnego posiadacza i odesłałem do właściwego Urzędu Parafialnego na ręce Księdza Prałata B Wróblewskiego.
Władysław Nagłowski
Częstochowa 16 listopada 1940 r"

Z tego co ustaliłem rodzina Nagłowskich z Częstochowy posiadała drukarnię i księgarnię.
"Przygodny posiadacz" złożył ofertę sprzedaży księgi parafialnej właściwej osobie.

Władysław Nagłowski, drukarz i wydawca urodził się 29 sierpnia 1892 r. w Częstochowie Był synem znanego drukarza i księgarza Tomasza Antoniego Nagłowskiego. Uczył się zawodu u swego ojca, a także przebywał na praktyce zawodowej w firmie wydawniczej w Paryżu. Po śmierci ojca, Władysław oraz jego młodszy brat Jan utworzyli spółkę - "Wł. Nagłowski i S-ka". Przy Al. NMP 35 uruchomili księgarnię, w której sprzedawali książki własnej produkcji oraz innych drukarń. Przejęli po ojcu również introligatornię.
Od momentu śmierci brata Jana, zamordowanego przez hitlerowców, firmę prowadził dalej samodzielnie Władysław. Wydawał książki o tematyce regionalnej, a także drukował książki dla dzieci i młodzieży. Spod prasy Władysława Nagłowskiego wyszła również książka Zofii Kossak-Szczuckiej "Z otchłani". Władysław Nagłowski zmarł 16 czerwca 1968 roku i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie