Przyrów, zmiana nazwiska

Więcej
14 lata 10 miesiąc temu #1047 przez Nora Lugiewicz
Przyrów, zmiana nazwiska was created by Nora Lugiewicz
Witam. W moich poszukiwaniach genealogicznych natrafiłam na zmianę nazwiska. Mój pra pra pradziadek zmienił nazwisko na Gremlowski podobno z powodów politycznych i wyjechał na Śląsk. W akcie jego zgonu, jako miejsce urodzenia jest wymieniony Przyrów. Nie znam jego poprzedniego nazwiska, nie podano imion rodziców. Urodził się w 1820 r.,był wyznania katolickiego. Czy ktoś ma pomysł co można zrobić w takiej sytuacji? Czy w okresie między Powstaniem Listopadowym a Styczniowym działały jakieś organizacje patriotyczne na terenie Przyrowa?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 10 miesiąc temu #1049 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:Przyrów, zmiana nazwiska
Proponuję sprawdzić Przyrów, rok 1820 plus lata sąsiadujące, to nie jest duża parafia, wg imion chłopców i nazwisk chrzestnych.bardzo często chrzestnymi były osoby z rodziny. Nie wiem czy ma pani akt ślubu pra ....dziadka?.
Jeśli tak , to sprawa jest łatwa. A jeśli nie, to następnym krokiem jest dotarcie do aktów ślubów wypisanych osób i działanie na zasadzie wykluczenia. Wiem ,ze jest to długa praca, ale na pewno skuteczna.
Mozna też spróbować iść po lini żeńskiej i działać na tej samej zasadzie.
Bardzo często po zmianie nazwiska pisano nowe i stare, tak było np. u mnie gdzie przodek nazywał się Byk, potem zmienił nazwisko na Wierusz, a w aktach występuje jako Byk zwany Wierusz i Wierusz zwany Byk, aż w następnych pokolenach został tylko Wieruszem.
Pozdrawiam Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 10 miesiąc temu #1053 przez Nora Lugiewicz
Replied by Nora Lugiewicz on topic Odpowiedź:Przyrów, zmiana nazwiska
Witam P.Joanno! Właśnie pracuję nad znalezieniem jeszcze innych dokumentów, w których może być jakaś wskazówka. Niestety mój przodek zamieszkał w dużej miejscowości jak na tamte czasy i mam jeszcze sporo ksiąg do przeglądnięcia. W przyszłości mam zamiar tak zrobić jak mi Pani radzi. Dziękuję i pozdrawia.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie