Topic-icon Nazwisko matki

1 tydzień 2 dni temu #32674 przez Izabela Biś
Witam !

Proszę o pomoc w odczytaniu nazwiska matki w załączonym akcie .
Z góry dziękuję.

Iza Biś
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #32675 przez Rafał Molencki
Odczytuję to jako córkę Agnieszki Rukopianki, "bez mężnej", ale ciekawe, że w skorowidzu rocznym córka Karolina jest zapisana pod nazwiskiem ojca chrzestnego Walentego Kotasa jako Karolina Kotasówna (akt 269):

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...363066501&cc=2115410

Czyżby pomyłka w zapisie, a może w końcu roku Walenty uznał dziecko jako swoje? Warto sprawdzić, czy w tzw. międzyczasie Agnieszka nie wyszła za Kotasa.

1 tydzień 2 dni temu #32676 przez Izabela Biś
Dziękuję panie Rafale.

Sporządzam indeksy z tego rocznika w parafii Kłobuck i miałam problem z odczytaniem nazwiska matki

Zauważyłam także , że Karolina w spisie alfabetycznym figuruje jako Kotasówna, a nie jako córka naturalna Agnieszki Rukopianki. Nie wiedziałam jak zapisać indeks, ale dziękuję za podpowiedź. Sprawdzę małżeństwa czy nie ma czasami ślubu Walentego z Agnieszką. Jeżeli takowego nie będzie to sądzę, że ksiądz popełnił błąd, bo uznanie dziecka raczej byłoby zapisane na marginesie aktu.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc
Iza

1 tydzień 2 dni temu #32683 przez Rafał Molencki
Myślę, że ma Pani rację. Urodzenie dziecka zwykle zgłaszał ojciec i robiąc zestawienie roczne, ksiądz zapewne tylko przeczytał nazwisko zgaszającego Walentego Kotasa i imię dziecka, i tak wpisał, biorąc mylnie świadka i ojca chrzestnego za ojca Karoliny.

Czas generowania strony: 0.466 s.