Topic-icon RODO

4 miesiąc 3 tygodni temu #33706 przez Hanna Hofman-Polańska
Temat będzie napewno wiele razy "wałkowany"
Pojawia się w sieci sporo dyskusji , dla nas genealogów temat jest ważny i budzący sporo emocji.
Jak będziemy działać w majestacie nowego prawa!
Czy nasze genealogiczne strony rodzinne,zdjęcia,dokumenty i dane osób żyjąch!!! nie będą sprzeczne z nową ustawą??
dzisiaj np. zadzwoniłam do jednej z parafii nieopodal i zapytałam o możliwość wgląda do ksiąg zgonów z roku 1967 .Chciałam sprawdzić dane mojego krewnego(czy był wdowcem,kto zgłaszał zgon....) Moge spokojnie udowodnić, ze to krewny(znam wszelkie dane sprzed zgonu!!) Zapytałam czy moge sama przejrzeć księgi czy proboszcz mi poda tylko te dane... NIE MA MOWY!!! USTAWA!!!!! usłyszałam.
Próbowałam wytłumaczyć,że to osoba zmarła i rodzina..... Ponieważ nie wiem gdzie zmarł(w tej miejscowości jest tylko pochowany przez obcych ludzi jak sie dowiedxiałam) nie wiem do jakiego USC się zwrócić dlatego proszę o pomoc. MUR!!!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33710 przez GRZEGORZ BORECKI
Wczoraj zetknąłem się z identyczną sytuacją w parafii w Gnaszynie.
Księża boją się tej ustawy jak diabeł święconej wody! Mniejsza o parafie ... czy skany na FS, szukajwarchiwach itd. po 1918 roku zostaną usunięte?

Pozdrawiam.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33711 przez Hanna Hofman-Polańska
dzisiaj zniknęła moja strona genealogiczna z internetu!!!!! nie mam wszystkiego skopiowanego....co się mogło stać????

4 miesiąc 3 tygodni temu #33728 przez Michał Urbaniak
Pani Hanno, co to znaczy, że "zniknęła"? Pani drzewo genealogiczne przepadło?

4 miesiąc 3 tygodni temu #33729 przez Hanna Hofman-Polańska
Tak.przepadlo.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33730 przez Michał Urbaniak
Rany, ogromnie Pani współczuję! Gdzie jak gdzie, ale tutaj zrozumiemy taką sytuację. Choć, przyznam, aż trudno mi to sobie wyobrazić...

Czy Pani miała drzewo w jakimś serwisie czy na indywidualnej stronie?

I podbijam pytanie Pani Hanny - co można zrobić w takiej sytuacji?

4 miesiąc 3 tygodni temu #33731 przez Hanna Hofman-Polańska
Mialam na stronie. "Darmowej"
Administrstor zlikwidowal strony bez powiadomienia.informatyk odzyskal fragment ale reszta poszla sobie w przeszlosc.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33733 przez GRZEGORZ BORECKI
Takie rzeczy Pani Haniu zapisuje się najlepiej na dysku zewnętrznym. Współczuję.
Grzegorz

4 miesiąc 3 tygodni temu #33734 przez Stanisława Markowska
Czy ktoś może mi dokładnie wytłumaczyć wpływ RODO na poszukiwania genealogiczne. Czy w ogóle nie jest możliwe uzyskanie z akt kościelnych np. przodka urodzonego np.16.01.1865 roku? Sto lat już dawno minęło. Datę znam, ale do ustalenia rodziców przodka potrzebny jest akt urodzenia. Rzecz dotyczy Wielkopolski, a tam akta w USC są od 1874 roku. Gubię się w tym wszystkim. Czy RODO uniemożliwi działalność Towarzystw Genealogicznych ? Czy musimy się z nich wypisywać ? Jakieś kary nam grożą ? Może moje pytania są naiwne, ale mam już swoje lata i nie ogarniam już tego. Pozdrawiam wszystkich. SM

4 miesiąc 3 tygodni temu #33739 przez Hanna Hofman-Polańska
niestety nie mam ,nie umiałam...teraz sie chyba muszę:( nauczyć

4 miesiąc 3 tygodni temu #33740 przez Hanna Hofman-Polańska
ja tez nie ogarniam tego wszystkiego...
Stąd moje zapytanie na forum(j.w.)
Ja narazie straciłam stronę.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33742 przez Barbara Piaskowska
W Rozporządzeniu (RODO) napisane jest wyraźnie, że nie dotyczy osób zmarłych.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33744 przez Hanna Hofman-Polańska
No własnie..to dlaczego juz dzieją sie takie rzeczy??? Księża od dawna już powołują się na ustawę chociaż jej jeszcze nie było...
administrator strony na której miałam drzewo odpisał mi ,że nie będzie brał odpowiedzialności za dane osobowe w "drzewach" i likwiduje wszystko tylko zapomniał nas o tym zawiadomić.Przecież np.ja mogłam wykreslić osoby żyjące i po sprawie..
RODO chyba nam jeszcze zatruje genealogie i nie tylko.
Napewno ma tez dobre strony ale interpretacja ustawy jak widać juz szwankuje.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33747 przez Tadek Kowalski
Witam !
Bez paniki !
Poniżej trochę lektury:
1. giodo.gov.pl/pl/319/974
2. orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/67FAE054
3. portalodo.com/ochrona-danych-osobowych-osob-zmarlych/
4. www.gosc.pl/doc/4711282.Jak-po-25-maja-c...e-koscielny-poradnik

Dla nas - normalnych śmiertelników - nic się nie zmieni. Dalej pozostaną okresy 100/80/80 (U/M/Z) w przypadku AP oraz 100/60/50 w przypadku akt kościelnych. To całe RODO nakłada tylko dodatkowe obowiązki dla tych, którzy przetwarzają dane osobowe. Ale praktycznie jest to tylko ustawa mająca "poprawić samopoczucie", że coś się zmieniło. Dalej nasze dane przekazane np. jakiemuś sklepowi, bankowi, itd. będą przekazywane "jednostkom współpracującym", o czym my nie będziemy mieli zielonego pojęcia. Teoretycznie mamy prawo żądać usunięcia naszych danych, ale... . Kto z nas to robi i jak sprawdzimy, że je faktycznie usnęli ?
Pozdrawiam !
Tadek
COM_KUNENA_THANKYOU: Hanna Hofman-Polańska

4 miesiąc 3 tygodni temu #33748 przez Stanisława Markowska
Bardzo dziękuję za obszerną miłą odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam. SM

4 miesiąc 3 tygodni temu #33761 przez Michał Urbaniak
Sytuacja z dzisiaj. Jestem wściekły.

Przygotowuję kronikę rodzinną, żeby ofiarować ją komuś w prezencie. Chciałem poprosić o odczytanie aktu ślubu dziadków z 1944 roku (chciałem go dokładnie przepisać). Legenda rodzinna mówiła, że pobrali się oni w Częstochowie u Św. Józefa. To okazało się nieprawdą, więc zacząłem szukać po sąsiednich parafiach. Wykluczałem kolejne, aż zadzwoniłem do Św. Barbary. Okazało się, że mi to sprawdzili i dziadkowie, owszem, wzięli ślub. A to jak zakończyła się rozmowa.

Ksiądz: - No to już pan wie, że wzięli ślub, szczęść Boże, do widzenia.
Ja: - Chwileczkę!
On: - Ale czego pan jeszcze chce? Teraz jest RODO, ja żadnych danych panu nie mogę podać.
Ja: - Proszę księdza, to ja księdzu podam dane, bo mam wszystkie. [oczywiście tłumaczę, że piszę książkę] itp.
On: - Ale jest RODO i tak panu dużo podałem.
Miałem ochotę odpowiedzieć, że ogromnie dużo, że tyle danych w całym swoim życiu nie dostałem.
I oczywiście się rozłączył, zanim zdążyłem się zapytać, w jaki sposób w takim razie mogę zdobyć ten akt.

4 miesiąc 3 tygodni temu #33762 przez Hanna Hofman-Polańska
rozmawiałam dzisiaj z zaprzyjażnionym księdzem w sprawie RODO.
Oczywiście potwierdził to ,że RODO dotyczy żywych a nie zmarłych!!! ale.......proboszcz to panisko na włościach i co najwyżej biskup mu może kazać to a to!! Masakra .Ja myslę,że to sie jakoś ułoży bo inaczej to nie załatwimy ani spraw spadkowych czy innych rodzinnych o genealogii nie wspomnę.
Panie Michale niech Pan w USC sobie to załatwi tylko te kościelne są obszerniejsze..Zastanawiam sie czy do Kurii wystosować oficjalne pismo !

4 miesiąc 3 tygodni temu - 4 miesiąc 3 tygodni temu #33763 przez Michał Urbaniak
Mam akt ślubu cywilnego dziadków, chcę właśnie kościelny. Pan w USC obiecał mi sprawdzić jutro, czy mają te księgi ze św. Barbary.

Też wyczułem, że to jest właśnie ten typ proboszcza - na końcu języka miałem pytanie, czy ich w seminarium kultury nie uczą, bo mnie ksiądz chciał spławić tak ostentacyjnie, że bardziej się nie dało.

Czas generowania strony: 0.356 s.