Związek Zachodni

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1218 przez Witold Pasek
Związek Zachodni was created by Witold Pasek
Czy istnieje jakieś opracowanie dotyczące przedwojennej historii Związku Zachodniego w powiecie częstochowskim (i ewentualnie dot. represji niemieckich wobec działaczy Związku podczas okupacji)?

Mój dziadek Stanisław Pasek był działaczem ZZ (Blachownia, Ostrowy, Gnaszyn) i w 1939 dostał wyrok 1 roku obozu za "działalność w antyniemieckiej organizacji .Związek Zachodni' i uszkodzenie centrali telefonicznej w Blachowni" - tak wynika z dokumentów niemieckich.

Pozdrawiam,
Witold Pasek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1219 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:Związek Zachodni
Co prawda na temat Stanisława Paska nie mam informacji, ale może zainteresuje pana ppor. Zygmunt Pasek, pseudonim Piotr, który był komendantem podobwodu IV ZSZ-ZWK-Ak w latach 1939-1945
i kierował placówką Blachownia "Łobzów".
Informacja z książki L.K. Krupski "Pod znakiem orła białego i harcerskiej lilijki. Rzecz o wydarzeniach Częstohowy, Kłobucka i okolic w latach 1914-47 na tle walk wyzwoleńczych.Wrocław 2008.
Bardzo dobra pozycja, szczegółowo opisuje sytuację regionu, również Blachowni w czasie II wojny świtowej i wczesniej Ok. 500 stron.
Pozdrawiam Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1220 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:Związek Zachodni
Zapomniałam dodać, w tej samej pozyji autor wymienia nazwiska słupołazów, zajmujących się przecinaniem przewodów telefonicznych między jednostkami niemieckimi w rejonie Częstochowy. Byli to Jerzy Miodyński, Jerzy Furs i Zygmunt Łęski.
Stanisława Paska nie wymienia.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1232 przez Witold Pasek
Replied by Witold Pasek on topic Odpowiedź:Związek Zachodni
Dziękuję za informacje - tej książki akurat nie znałem, ale zaraz do niej zajrzę. Zygmunt to brat Stanisława, na którego temat informacji poszukuję (żona Zygmunta Maria i jego kolejny brat Tomasz zginęli w obozach w czasie wojny). Z rodzinnych opowieści wynika, że Stanisław rozwalił centralkę telefoniczną na poczcie w Blachowni młotkiem - zaraz po wkroczeniu Niemców, zanim jednak zdążyli przejąć infrastrukturę komunikacyjną. Na słupołaza był już chyba za stary (miał 42 lata).

W.P.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie