Hammer Oleski, co to za wieś ?

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1427 przez Joanna Tomżyńska
Hammer Oleski, co to za wieś ? was created by Joanna Tomżyńska
W jednym z aktów dot. moich przodków spotkałam się z nazwą wsi Hammer Oleski, dane dot. lat 1801-1820.
Czy ktoś z państwa ma pomysł o jaką miejscowość chodzi?
Rodzina wywodziła się z okolic Bodzanowic i Olesna.
Wiem, że Hammer to młot, może oznaczać też nazwę związaną z Kuźnią, ale zbyt mało znam te okolice, aby stwierdzić którą konkretnie z nich zwano Hammer Oleski.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1429 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź: Hammer Oleski, co to za wieś ?
Może chodzi o wieś Kuźnica w gminie Rudniki w powiecie oleskim?

Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu - 14 lata 4 miesiąc temu #1430 przez Bartosz Edward Głowacki
Replied by Bartosz Edward Głowacki on topic Odpowiedź:Hammer Oleski, co to za wieś ?
Witam! Być może chodzi o maleńki przysiółek Kuźnica Borecka zlokalizowany nad rzeką Łomnicą na południe od wsi Borki Wielkie? Znalazłem w: Polska - Atlas Samochodowy, Copernicus, 2001, skala 1:250 000.

Bartek
Ostatnia14 lata 4 miesiąc temu edycja: Bartosz Edward Głowacki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1431 przez Bartosz Edward Głowacki
Replied by Bartosz Edward Głowacki on topic Odpowiedź:Hammer Oleski, co to za wieś ?
Znalazłem jeszcze miejscowość Ligota Oleska - może o nią chodzi? Zlokalizowana jest około 3 km na północ od wsi Radłów, jadąć z Olesna w kierunku Krzepic/Żytniowa.

Bartek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1433 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:Hammer Oleski, co to za wieś ?
dzięki za wszystkie wskazówki,
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1528 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odpowiedź:Hammer Oleski, co to za wieś ?
Joanna Tomżyńska napisał:

Rodzina wywodziła się z okolic Bodzanowic i Olesna.
Wiem, że Hammer to młot, może oznaczać też nazwę związaną z Kuźnią, ...


Witam

3 km na południe od Bodzanowic leży Kuźnica Nowa, a 6 km na wschód od tychże Bodzanowic jest miejscowość Kuźnica Stara - patrz: mapa Polski na mapa.targeo.pl/ .
Na mapie Górnego Śląska z 1746 roku (DUCATUS SILESIAE TABULA ALTERA SUPERIOREM SILESIAM) upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b..._Silesiam_AD1746.jpg
występują Bodzanowice jako "Bodzanowitz" i Kuźnica Nowa jako "Kusnika".
Czy jest to wspomniany Hammer Oleski? Nie wiadomo, ale chyba można przyjąć, że nazwa "Hammer" jest bardzo na miejscu w tamtym terenie, gdyż nazwy innych, wymienionych w tym wątku, miejscowości (Rudniki, Kuźnica Borecka) wskazują, że trudniono się tu kiedyś hutnictwem i obróbką metalu.
Omawiane okolice to tereny przygraniczne (polsko-pruskie) i mogło być też tak, że w odniesieniu do tego samego miejsca stosowano wymiennie nazwę polską (np. Kuźnica) jak i niemiecką (Hammer) w zależności od tego, jakiej narodowości była osoba (na terenach przygranicznych jest to zupełnie normalne - patrz: np. okolice Cieszyna po obydwu stronach granicy).
A może - tak jak to się stało z wielu miejscowościami - nie pozostał po niej (oprócz nazwy) kamień na kamieniu?

Ze świątecznymi pozdrowieniami

Kazik

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie