Zakłady Górnicze oddział Panki

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #1963 przez Joanna Januszewska
Zakłady Górnicze oddział Panki was created by Joanna Januszewska
Witam,
poszukuję informacji o osobach zatrudnionych w tych zakładach od lat 30-tych do 70-tych XIX wieku. Szczególnie interesują mnie osoby z rodzin Dębskich i Szwejkowskich.
Czy istnieje może jakieś opracowanie na temat tych zakładów?
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 dni temu #2003 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odpowiedź:Zakłady Górnicze oddział Panki
Pani Joanno
Przeglądając na szybko swoje notatki chciałbym Pani podpowiedzieć, że od 1837 roku działalnośc hutnicza i górnicza w okolicach Częstochowy prowadzona była z podziałem administracyjnym na tzw. Oddziały. Funkcjonował na tym terenie oddział pradelski, blachowieński i właśnie pankowski (kopalnie w Kostrzynie, koło Zwierzyńca – nazwy nie pomnę) „Konopiska” „Truskolasy”,Kuznica Stara itp..
Wiem ,że w interesującym Panią okresie - latach 1934-1940 w Pankach funkcjonowała kopalnia „Krystyna” należąca do Zakładów Górniczo-Hutniczych Sp. Akcyjna w Konopiskach (kopalnie podziemne firmy „Modrzejów-Hantke”). Pewno są dokumenty tej spółki lub jakieś opracowania. Wcześniej w latach 1927-1928 „Krystyna” była kopalnią odkrywkową. Do tych zakładów należały również kopalnie w Truskolasach „Olga”, „Andrzej” i „Władysława”.
Zapoznając się z materiałami na temat kopalń spotykałem również wykaz nazwisk (personelu obsługi i administracji kopalń) ale nie potrafię dociec jakie to były materiały więc poszukam raz jeszcze. Na pewno czytałem je w Bibliotece Głównej Akademii Długosza w Częstochowie. W jej katalogu znajdzie Pani potrzebne materiały. Proszę zacząć od „Górnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim” autorstwa Adamski Andrzej, Częstochowa 1994. W tej książce jest również wykaz literatury traktującej o kopalniach do czasów powojennych.Może tam coś Pani znajdzie.Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie