Żeńska Szkoła Średnia im. Marii Słowikowej

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2014 przez Piotr Kaleta
Witam wszystkich:)
Jako student archiwistyki mam opracować wstęp do inwentarza akt, zespołu akt jak w temacie. Otóż poszukuję informacji gdzie ta szkoła się mieściła, kiedy powstała, kiedy zakończyła swą działalnosć oraz wszelkie inne onformacjie na temat tej szkoły. Dokumenty w naszym Archiwum noszą daty skrajne 1911-1926.Moja znajomość rosyjskiego pozwoliła mi odczytać datę 5(17) stycznia 1866r. Data ta widniała na wszystkich śaiwdectwach szkolnych jakie udało mi się przejrzeć, więc przyjałem ją jako datę założenia szkoły. Moja prośba o pomoc nie wynika z lenistwa, ale jak mawiał dr Waldemar Palus - najlepiej podążać za radami osób, które mają pojęcie o czym mówią. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2017 przez Michał Kitala
Piotrze

Najlepiej jest zawsze poszukać starym sprawdzonym sposobem :

strona 174 ( teksu a skanu nr . 183 ) znajdują się sporadyczne informacje na ten temat
www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=71476&from=FBC

Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminariów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych, Lwów 1924 pod red. Zagórskiego Zygmunta ,


A drugie źródło to strona 293 , nr skanu 302/573 i następne w publikacji : Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II, pod red. Zagórowski, Zygmunt, Warszawa Lwów 1926
www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?id=1893&dirds=1&tab=1

MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2019 przez Michał Kitala
A propos , bo teraz się zorientowałem Piotrek , że podana data , naturalnie nie jest datą utworzenia placówki - data podana przez Ciebie 5 ( 17 ) stycznia 1866 oznacza specjalny dekret , w świetle którego przepisów , świadectwa w Królestwie Polskim były uznawane za urzędowo ważne , czyli podstawę prawną dla administracji szkolnej nie tylko w Częstochowie ale i w całym ówczesnym Królestwie Polskim ( por. odpowiednia promulgacja tego aktu w Dzienniku Praw Królestwa Polskiego ) mówiący o rusyfikacji administracji Królestwa Polskiego , również szkolnictwa , co przekładało się na obowiązkową naukę języka rosyjskiego w Gimnazjach KP , wydawania dokumentów administracyjnych w transkrypcji i języku rosyjskim , więc data 5 ( 17 ) stycznia 1866 nie będzie datą powstania placówki



MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie