Dzielnica Kule

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2104 przez Andrzej Kobus
Dzielnica Kule was created by Andrzej Kobus
Interesuje mnie data powstania dzielnicy Kule w Częstochowie ,czy powstała na bazie wcześniejszej osady , majątku ? Skąd wzięła się nazwa (może od nazwiska?) i czy wiadomo coś o pierwszych mieszkańcach. Spotkałem się również z nazwą Kule Pustkowie , zakładam że to wcześniejsza nazwa. Proszę o trochę informacji na ten temat.
Pozdrawiam
Andrzej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2106 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź: Dzielnica Kule
Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego była to osobna miejscowość (stan na 1883 r.). Oto link do tej strony, gdzie znajdzie Pan jeszcze garść dodatkowych, bardziej szczegółowych informacji.

dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/860

Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 9 miesiąc temu #2252 przez I Sphere
Replied by I Sphere on topic Odpowiedź: Dzielnica Kule
Dzielnica, dzielnicą, ale ktoś w mojej rodzinie mówił mi, że cmentarz nazywa się tak od nazwiska rodziny, która przekazała ziemię pod niego...
Nie wiem ile w tym prawdy...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2254 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź: Dzielnica Kule
Witam!

W naszej bibliotece mamy skany "Przewodnika biograficznego Cmentarza Kule" Juliusza Sętowskiego, we wstępie i przypisach jest informacja o lokalizacji cmentarza, cytat "w pobliżu przedmieścia zwanego Kule" Ta nazwa przedmieście powtarza się wielokrotnie, znów w naszej bibliotece mamy księgi adresowe, bodaj w tej z 1914 roku wymieniono mieszkańców tego przedmieścia.
Jeszcze inne źródła to Księgi Adresowe w naszym Archiwum Państwowym, tam też jest przedmieście Kule.

Natomiast dyskusja co było pierwsze nazwisko czy nazwa jest podobna do tej kura czy jajo. Onomastycy przychylają się do wersji, ze nazwisko od nazwy miejscowości, ale.....
Tu przykład - dzielnica Stradom w Częstochowie dostała nazwę od jej właściciela niejakiego Stradomskiego. Natomiast rodzina "tych" Stradomskich otrzymała nazwisko od krakowskiej dzielnicy Stradom.

I takie dochodzenie do istoty jest piękne w genealogii.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2255 przez I Sphere
Replied by I Sphere on topic Odpowiedź: Dzielnica Kule
Dzięki za info. Widzę, że naprawdę dużo można się nauczyć :)
Nie wiedziałem, że tak też mogło być...

Ze swojej strony dodam, że pewna osoba z mojej rodziny wyczytała gdzieś (nie wiem, ale chyba da się dowiedzieć) takie zdanie na temat przeszłości rodziny:
"Kule mieli ławkę w kościele i jeździli do kościoła dorożką"
Do tego dodała to info o tym, że przekazali ziemię dla Miasta, i tam założono cmentarz.
Ale to mam tylko ustnie i nie mam pojęcia ile w tym prawdy.
Osobiście nie weryfikowałem tych stwierdzeń.
Pewnie nie powinienem pisać niesprawdzonych informacji, bo wyglądają jak plotka, ale po namyśle podzieliłem się z Wami tym co słyszałem.
Pozdrawiam
Sławomir Kula

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 8 miesiąc temu #2256 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Dzielnica Kule
Panie Sławku!

Tak poważna sprawa jak lokalizacja nowego cmentarza musi być odnotowana u któregoś z częstochowskich notariuszy. A księgi Notarialne z Częstochowy zachowały się całkiem nieźle, są w Archiwum Państwowym. Jeśli Twoja rodzina podarowała, (sprzedała) swoje posiadłości będzie to odnotowane. Trzeba więc poszperać w zapisach notariuszy z lat 1879-1881.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie