Cmentarze

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2214 przez Majka Dąbrowska
Cmentarze was created by Majka Dąbrowska
Drodzy Forumowicze... czy w notatkach parafialnych (bądź tych na cmentarzach) są robione jakieś adnotacje jeżli grób jest likwidowany? I... jeśli grób jest nieoznaczony (brak choćby tabliczki z imieniem i brak numeru grobu), to jak i gdzie szukać informacji o osobie pochowanej w takiej mogile? U grabarza, w kancelarii parafialnej lub cmentarnej??? :unsure:
Sezorn urlopowy się zbliża i chcę poszukać werszcie w kilku miejscach...
Pozdrawiam. Majka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu - 13 lata 10 miesiąc temu #2215 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odpowiedź:Cmentarze
Odpowiedź na to pytanie wymaga zaznajomienia się z aktualnym prawodawstwem . Polecam zaznajomienie się z poniższymi pozycjami :



Dz.U. 2006 nr 144 poz. 1041
Ustawa z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych
Dz.U. 2000 nr 23 poz. 295
Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 marca 2000 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Dz.U. 1997 nr 126 poz. 805
Ustawa z dnia 26 czerwca 1997 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Dz.U. 1991 nr 64 poz. 271
Ustawa z dnia 14 czerwca 1991 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Dz.U. 1972 nr 27 poz. 194
Ustawa z dnia 6 lipca 1972 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Dz.U. 1936 nr 85 poz. 595
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 października 1936 r. wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wojskowych i Opieki Społecznej w sprawie wykonania ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.
Dz.U. 1933 nr 39 poz. 311
Ustawa z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.


PROCEDURY KONIECZNE DO WYKONANIA PRAC ADMINISTRACJI CMENTARZY PRZED FIZYCZNĄ LIKWIDACJĄ GROBU.
1. Typowanie grobów do likwidacji następuje poprzez sprawdzenie w księgach cmentarnych opłat miejsca pod grób. Brak opłaty upoważnia do wpisania grobu na listę grobów do likwidacji. Listę grobów do likwidacji sporządza referent ds. pogrzebowych wg wzoru (załącznik nr 1) w terminie do 30 sierpnia każdego roku.
2. Sprawdzenia listy grobów do likwidacji dokonuje inspektor ds. pogrzebowych, analizując zapisy w księgach cmentarnych każdej pozycji. Po stwierdzeniu, że groby znajdujące się na liście zostały właściwie zakwalifikowane – podpisuje listę.
3. Listę grobów do likwidacji zatwierdza kierownik Zakładu i przekazuje mistrzowi ds. pogrzebowych oraz kopię do biura Zakładu Pogrzebowego.
4. Przy grobach znajdujących się na liście grobów do likwidacji umieszcza się tabliczki ostrzegawcze o treści „grób do likwidacji”, a w awersie - numer tabliczki, który wpisuje się na listę w poz. 5.
Po zakończeniu oznaczania grobów i uzupełnieniu kolumny nr 5 listy, kopia listy grobów przeznaczonych do likwidacji wywieszona zostaje na tablicy ogłoszeń. Datę wywieszenia listy wpisuje się w poz. 6 listy. Lista grobów jest umieszczona na tablicy ogłoszeń przy Cmentarzu Komunalnym (starym) przez okres 3 miesięcy. Powyższe czynności wykonuje mistrz ds. pogrzebowych w terminie do 15 października każdego roku.
5. Po upływie 3-miesięcznego terminu wywieszenia, lista grobów do likwidacji zostaje zdjęta i przekazana do referenta ds. pogrzebowych w celu weryfikacji. Data zdjęcia listy zostaje umieszczona w poz.7 listy przez mistrza ds. pogrzebowych.
6. W toku przeprowadzanej weryfikacji następuje ponowne sprawdzenie listy i wykreślenie z niej na czerwono grobów opłaconych w okresie od momentu wywieszenia do chwili zdjęcia listy z tablic ogłoszeń. Weryfikacja listy dokonywana jest w ciągu 30 dni przez referenta ds. pogrzebowych, a następnie ponownie przekazana do mistrza ds. pogrzebowych. Fakt ten potwierdza się w poz. 8 zweryfikowanej listy.
7. Groby znajdujące się na zweryfikowanej liście zostają sfotografowane ( po 2 szt. każdego grobu) z ustawionym na mogile oznaczeniem grobu.
Następnie zbierane są krzyże, tablice, nagrobki i składowane na terenie ZOUK, a teren grobu zostaje wyrównany i zagrabiony. Na tę okoliczność spisany zostaje protokół wg wzoru ( załącznik nr 2) i składem komisji w osobach: mistrz ds. pogrzebowych, pracownika biorącego udział w likwidacji i kierownika ZOUK.
Protokół zostaje przekazany do inspektora ds. pogrzebowych, a miejsce pod grób przeznacza się do ponownego wykorzystania jako grób z pogłębieniem. Powyższe czynności organizuje i wykonuje mistrz ds. pogrzebowych.
8. Zebrane elementy nagrobków przechowuje się w na terenie ZOUK przez okres 3 m-cy, a ewentualne roszczenia opiekunów grobów załatwiane są indywidualnie. Nagrobek może być wydany po uprzednim uiszczeniu opłaty za demontaż i przechowywanie nagrobka.
Po upływie w/w terminu, elementy nagrobków są wywożone na wysypisko lub wykorzystuje się je w inny sposób jako materiał MPGK, sporządzając protokół z odzysku i przekazując na magazyn. Powyższe czynności organizuje i wykonuje mistrz ds. pogrzebowych.

Załączniki:
1. Załącznik nr 1 – lista grobów przeznaczonych do likwidacji
2. Załącznik nr 2 – protokół z likwidacji grobu.




















Załącznik nr 1 do procedury związanej z fizyczną likwidacją grobu.
LISTA GROBÓW PRZEZNACZONYCH DO LIKWIDACJI NR …………………… Z DNIA …………………………………….

LP OZNACZENIE GROBU NAZWISKA OSÓB ZMARŁYCH OD KIEDY BRAK OPŁATY NR TABLICZKI OSTRZEGAWCZEJ
-1- -2- -3- -4- -5-

















Sporządził: Sprawdził: Zatwierdził:


-6- LISTĘ WYWIESZONO W DNIU ……………………………………….…………… PODPIS ………………………………………
-7- LISTĘ ZDJĘTO W DNIU ……………………………………………………………… PODPIS ………………………………………
-8- LISTĘ ZWERYFIKOWANO WDNIU ……………………..………………………… PODPIS …………………………………………
Załącznik nr 2 do procedury związanej z fizyczną likwidacją grobu.

P R O T O K Ó Ł
Spisany w dniu ……………………………. na okoliczność likwidacji grobu (rodzaj grobu) …………..………………………………… oznaczonego numerem ewidencyjnym w planie cmentarza ………………………………………. na podstawie „Listy grobów przeznaczonych do likwidacji nr ……………… z dnia ……………….., pozycja nr …………………”.

Komisja w składzie:
1. ………………………………………………………………………………………………………
2. ………………………………………………………………………………………………………
3. ………………………………………………………………………………………………………
po dokonaniu wizji lokalnej stwierdza, że:
(opis grobu) ......................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... .................................................
Po likwidacji grobu, do przechowania przekazano następujące elementy:
...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ...................................................... ......................................
Na tym protokół zakończono i podpisano:
1. …………………………………………………….

2. ……………………………………………….......

3. ……………………………………………………..



Pozdrawiam

MK
Ostatnia13 lata 10 miesiąc temu edycja: Szymon Gruca od. Powód: korekta szerokości

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu - 13 lata 10 miesiąc temu #2216 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Cmentarze
Witam!

Monika poruszyła bardzo istotny i bolesny wątek.
Prawo prawem, a kancelariach parafialnych dzieją się cuda.
Pamiętamy likwidację grobu Muzolfa w Rędzinach. Dla przypomnienia pan Muzolf był współfundatorem cmentarza, Ale znalazła się rodzina która upodobała sobie to właśnie miejsce. Reszta to kwestia ceny.
A główna alejka na cmentarzu Kule, był tam piękny grób dziecka, małego Lubczyńskiego, najstarszy z istniejących na Kulach grobów.
I co rodzina jakiegoś muzyka uznała, że nie ma wartości historycznych, ba im było mało, gdy sprawa była już głośna oni "zdobyli" sąsiedni grób też z XIX wieku. Moralność, szacunek, inteligencja ???

Dlatego prosimy o fotografie takich historycznych grobów.
Niech ślad tej historii pozostanie na naszej stronie

.....poniosło mnie co nieco, ale zawsze powtarzam grób to ostatnie słowo w genealogii którą tworzymy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Ostatnia13 lata 10 miesiąc temu edycja: Jacek Tomczyk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2217 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Odpowiedź:Cmentarze
Dorzuce - nie wiadomo co stalo sie z jego szczatkami ani pomnikiem na ktorym do niedawna byla nastepujaca inskrypcja :
JAN MUZOLF WLASCICIEL MAJATKU ZIEMSKIEGO REDZINY
ZYL LAT 64 - ZMARL 15.05.1889 ROKU

Na miejscu grobu prapradziadka, nowy pomnik w budowie......

W tym niecodziennych okolicznosciach, Jan Muzolf przypomnial nam o XIX wiecznej wsi i gminie Redziny, o zapomnianym dominium, jego malej ojczyznie w ktorej zyl i pracowal przez wiele lat.

Anna Fukushima

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2220 przez Majka Dąbrowska
Replied by Majka Dąbrowska on topic Odpowiedź:Cmentarze
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Panie Jacku... mnie też ogarnia złość - mam jednak jeszcze cień nadziei, że mój brat styjeczny jednak się pomylił... i grób moich pradziadków nie został zniszczony... a właściwie, że nie został tam pochowany ktoś inny... :(
Na niektórych nowszych grobach są umieszczane napisy : "Na prochach...." - dobrze, że chociaż tyle.
Pozdrawiam. Majka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie