Diecezje, Dekanaty, Parafie...

Więcej
13 lata 4 tygodni temu - 13 lata 4 tygodni temu #3381 przez Florian Huras
Diecezje, Dekanaty, Parafie... was created by Florian Huras
Sporządziłem dla własnych potrzeb wykaz miast, miejscowości, wsi, z podziałem na parafie, diecezje ,dekanaty ,powiaty i gminy obejmujące:
Archidiakonat wieluński – diecezja Krzepicka, rudzka, wieruszowska - stan na 1770 rok
Województwo krakowskie – powiat lelowski, krakowski i baronat koziegłowski (wraz z pozostałymi terenami Księstwa siewierskiego) - stan na 1787 rok
Województwo kaliskie - obwód wieluński powiat częstochowski i wieluński - stan na 1827 rok
Gubernie: kaliską, kielecką, lubelską, piotrkowską i radomską – stan na 1867 rok
Gubernie : kaliską i piotrkowską – stan na 1900 rok uwzględniający zmiany od 1867 roku
Gubernie radomską - stan na 1903 rok
Gubernie: kaliską i radomską - stan na 1906 i 1912 rok uwzględniającą zmiany od 1867 roku
Służę pomocą w „przyporządkowywaniu” ( z uwzględnieniem zmian terytorialnych na przestrzeni dziejów) miejscowości do parafii, parafii do dekanatu, powiatu itp.
Pozdrawiam
Huras Florian
Ostatnia13 lata 4 tygodni temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 4 tygodni temu - 13 lata 4 tygodni temu #3382 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Diecezje, Dekanaty, Parafie...
Oczywiście chodzi o diecezję krzepicką z 1770 roku.
Ostatnia13 lata 4 tygodni temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3451 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Diecezje, Dekanaty, Parafie...
W nawiązaniu do aktu urodzenia Władysława Reymonta (1867 Kobiele Wielkie).
W 1867 roku Parafia Kobiele Wielkie należała do diecezji kujawsko-kaliskiej powiatu i dekanatu nowo-radomskiego. Wg stanu na 1900 rok w skład parafii wchodziły miejscowości:
Babczów, Bukienka, Cadów, Cadówek, Ciesiątki, Drewniana Huta (Huta Drewniana), Hucisko, Jasień, Karsy, Katarzynów, Kobiele Małe, Kobiele Wielkie, Łazie , Podświerk, Przadyszew, Przyborów, Przybyszów, Rozpęd ,Sarnówek, Tomaszów ,Ujazdówek, Wymysłów ,Zrąbiec, Żabce.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu - 11 lata 1 miesiąc temu #8099 przez Piotr Lis
Replied by Piotr Lis on topic Diecezje, Dekanaty, Parafie...
Nie będę zakładał nowego wątku, tylko spytam tutaj.

Moje pytanie dotyczy parafii w Krzepicach, Kłobucku i Wilkowiecku. Czy ktoś orientuje się kiedy nastąpiły zmiany w granicach parafii kłobuckiej i włączenie kilku miejscowości (m.in. Iwanowic i Rębielic) do parafii krzepickiej i wilkowieckiej?

Jakoś nie mogę się połapać w tym wszystkim. Od około 1875 część miejscowości z parafii kłobuckiej jest już odnotowywana m.in. w księgach parafii wilkowieckiej i mniej więcej od około 1885 giną mi z ksiąg kłobuckich Iwanowice, tylko że w Krzepicach ich wciąż nie ma. A jednocześnie m.in. Rębielice są zarówno w kłobuckich księgach i w wilkowieckich.

Problemy zatem zaczynają się - tak mi się wydaje - ok. 1880-1890 roku.

Jak rozumiem jest to pogranicze dekanatów i chciałbym jakoś ustalić kiedy mniej więcej nastąpiły te zmiany.

w zainteresowaniach: Lis i Heluszka (Iwanowice, później Rębielice Królewskie), Włodarczyk, Sabat, Tronina (Rębielice Królewskie)
Ostatnia11 lata 1 miesiąc temu edycja: Piotr Lis od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie