Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3422 przez Anna M. Nalepa
Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie was created by Anna M. Nalepa
Witam,

Zwracam się z uprzejmym zapytaniem czy ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje o Szpitalu mieszczącym się w 1919r. przy ul. Miedzianej?

Mam o nim wzmiankę w akcie zgonu z kwietnia 1919r. którego skan otrzymałam od USC w Częstochowie.

Czy ten Szpital wciąż istnieje?

Przyznam, że samą ulicę Miedzianą dość trudno mi było odnaleźć via Google - informacje o niej, praktycznie niedostępne w Internecie (przynajmniej mi się nie udało znaleźć, poza lokalizacją na mapie)

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3427 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie
Witaj Aniu!

Ta Miedziana to ciekawostka, jak dotąd nic nie wiedziałem o istnieniu takiej ulicy w 1919 roku.
Towarzystwo przygotowuje materiał o zmianie nazw ulic w Częstochowie. Prace powinny zakończyć się do wakacji.
Tymczasem polecam lekturę roczników "Handlowca" z 1913 i 1914 roku.
Wymieniają tam szpitale, lekarzy z Częstochowy podają też wykazy ulic (Miedzianej nie ma).
Linki do tych pozycji są w naszej Bibliotece.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Anna M. Nalepa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3428 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie
To cała historia. Chodzi o lata I wojny. W 1915 r. poszukiwano budynku na urządzenie szpitala dla zakaźnie chorych. Chciano wybudować pawilon na tyłach ogrodu Szpitala NMP. Władze zaleciły wynajem domu Grabowskiego przy zbiegu ul.Jasnogórskiej i ul.Miedzianej, zawarto także umowę z niejakim panem Kreterem na lokal przy ul.Jasnej 15 (czyli Szpital Maltański - dzisiejsza ul.Waszyngtona.
W 1914 r. szpital dla zakaźnie chorych funkcjonował w lazarecie wojskowym przy ul.Wieluńskiej.
Miedziana odchodziła od ul.Jasnogórskiej i dochodziła do ul.Ciemniej.
W międzywojniu to ul.Sułkowskiego (mamy adnotację ,że wcześnie nazywała się ul.Kołłątaja). Ciemna to pozniejsza ul.Chłopickiego.
Ciekawe, że przy ul.Ciemnej 80 tez funkcjonował przez jakiś czas szpital.
Zagadkę wyjaśnić może historyk medycyny i szpitalnictwa w naszym mieście; dr Mieczysław Wyględowski.
W jego książce "Chirurgia i chirurdzy Częstochowy" na str.43 zamieszczone jest zdjęcie Szpitala dla Zakaźnie chorych z adresem ul.Dąbrowskiego 38 i adnotacja (dawna ul. Chłopickiego)
Autor cytuje dokument z 5 sierpnia 1919 r. " W dzisiejszym dniu istnieje w Częstochowie utrzymywanych przez Magistrat 3 główne szpitale : 1)Panny maryi 2. na ul.jasnej i dla Zakaźncyh przy ul.Miedzianej na 90 [chodzi o ilość łózek a nie nr posesji - dop.mój ]
Zatem w 1919 r. szpital ten jeszcze istniał.
The following user(s) said Thank You: Anna M. Nalepa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu - 13 lata 2 tygodni temu #3431 przez Anna M. Nalepa
Replied by Anna M. Nalepa on topic Odp: Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie
Serdecznie dziękuję za informacje!

Rodzaj tego szpitala - zakaźny rzuca nowe światło na jedną z osób w mojej genealogii. Na odnalezienie w sieci zdjec tego Szpitala raczej nie ma chyba za bardzo szans (tak z ciekawości jak wyglądał w tamtym okresie, obecnie na mapie na np. Zumi.pl. w odcinku będacym niegyś ulica Miedzianą, widac kilka zabudowań, ale tylko od strony dachowej - i raczej to chyba jakieś budynki mieszkalne obecnie)

Przy okazji, nieco odbiegając od stricte wątku Szpitala - nie wiem czy liczne zachorowania na Tyfus w Europie, w interesującym mnie okresie czyli 1919r., (na wzmiankę o tym natknęłam się w jednym z wydań "Gońca Częstochowskiego" ze wspomnianego roku), jak i z innych źródeł wzmianki o przejścu dwóch fal Grypy "Hiszpanki" (1918-1919, 1919-1920), mogłyby tyczyć równiez Częstochowy i tym samym bytności w owym Szpitalu zakaźnym przy ul. Miedzianej w tamtym okresie, czy raczej epidemia okolice Częstochowy oszczedziła?

I czy jeśli ktoś zmarł w owym Szpitalu zakaźnym. a przynależał do konkretnej Parafii, np. Św. Zygmunta, to był chowany na Cemnatrzu przynaleznym do tej Parafii, czy na odrębnym np. przyszpitalnym lub "dedykowanym" konkretnej epidemi, etc.?
Ostatnia13 lata 2 tygodni temu edycja: Anna M. Nalepa od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3432 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odp: Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie
Może to okaże się pomocne :


W 1939 roku w Częstochowie istniały następujące szpitale :

( wg.Urzędowy spis: lekarzy, lekarzy-dentystów, farmaceutów, felczerów, pielęgniarek, położnych, uprawnionych i samodzielnych techników dentystycznych oraz wykazy: aptek, szpitali, ubezpieczalni społecznych,ośrodków zdrowia, przychodni samodzielnych oraz centrali i filii Państwowej Szkoły Higieny Cz.IX Szpitale, Ubezpieczalnie Społeczne, Ośrodki Zdrowia, Przychodnie samodzielne, Państw. Szkoła Hig., Warszawa 1939)




MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 tygodni temu #3433 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odp: Szpital przy ul. Miedzianej w Częstochowie
A propos tego tematu ...


W Gazecie Kieleckiej
(Gazeta Kielecka, 1920, R.51, nr 117) spotkałem się z informacją , że w Częstochowie istniał szpital który mieścił się w prywatnym " domu Romanowa )
sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/doccontent?id=5747&dirids=1

MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie