Topic-icon Lustracja Województwa Krakowskiego 1780

7 lata 2 tygodni temu - 7 lata 2 tygodni temu #3701 przez Florian Huras
LUSTRACJA WOJEWÓDZTWA KRAKOWSKIEGO 1979
Spełniając prośby forumowiczów w załącznikach przesyłam spis treści książki wydanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo PAN. Wrocław 1963. Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków. Jakość fotografii powyższego "spisu" nie jest najlepsza ale życzę miłej lektury.
Pozdrawiam Huras Florian
Ps. kliknij prawym/otwórz łącze/najedż i kliknij lewym
COM_KUNENA_THANKYOU: Ireneusz Niemczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 tygodni temu - 7 lata 2 tygodni temu #3702 przez Tomasz Krzywanski
COM_KUNENA_THANKYOU: Halina Klimza

7 lata 2 tygodni temu - 7 lata 2 tygodni temu #3703 przez Sławomir Worwąg
Lustracja sołectw województwa krakowskiego 1711, powiat lelowski od skanu 48

mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17751
COM_KUNENA_THANKYOU: Szymon Gruca, Halina Klimza, Lech Ciuk

7 lata 6 dni temu #3752 przez Błażej Pawlica
Witam. Publikacja [jak w temacie] dostępna jest w czytelni biblioteki miejskiej. Udało mi się zdobyć ksero stron 492-499, co oznacza, że mam spis Zwierzyńca i Złochowic. Spis obejmuje zagrody, osiadłe na nich osoby oraz ich powinności - w 'dniach' oraz czynsz (spaśne).

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

7 lata 6 dni temu #3754 przez Mirosław Drożdż
Witam
Nie znalazłem w mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17751 wsi i zarazem parafii Grodziec (dziś dzielnica Będzina), która należała do powiatu lelowskiego. Grodziec był co prawda własnością sióstr Norbertanek ze Zwierzyńca ale chyba powinien być w spisie województwa.
Czy ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat ?

7 lata 5 dni temu #3756 przez Andrzej Kuśnierczyk
Lustracje dotyczyły jedynie królewszczyzn czyli skarbu koronnego ( dóbr posiadanych na podstawie królewskiego konsensusu). Własność szlachecka i kościelna nie podlegały spisom urzędników. Nie mogło być też spisu parafii.
W przypadku dóbr kościelnych istnieją wizytacje biskupie.

7 lata 5 dni temu #3760 przez Florian Huras
Potwierdzenie
Załączniki:

7 lata 5 dni temu #3762 przez Mirosław Drożdż
I wszystko jest jasne tylko gdzie szukać ewentualnej lustracji Wsi Grodziec ?

7 lata 5 dni temu - 7 lata 5 dni temu #3763 przez Florian Huras
Rozumiem, że chodzi o ten Grodziec koło Będzina. Jeśli tak to lustracja powiatu lelowskiego obejmować go nie mogła, ponieważ były to dobra leżące w Księstwie siewierskim !!!
Przypomnę,że p r a w i e całe Księstwo siewierskie było własnością biskupów krakowskich.
Należy więc przeglądać dokumenty kościelne (wizytacje biskupów). Dokumenty najprawdopodobniej znajdują się w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej i najprawdopodobniej sporządzone po łacinie

Niezależność terytorialna księstwa zakończyła się dopiero w 1790 roku w czasie obrad Sejmu Wielkiego, kiedy to na podstawie ustaw z 1790 r. i 1791 r. Księstwo zostało wcielone do Korony, jako osobna jednostka terytorialna w woj. krakowskim.
Pozdrawiam
Huras Florian
COM_KUNENA_THANKYOU: Szymon Gruca

7 lata 5 dni temu #3764 przez Mirosław Drożdż
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Grodziec rzeczywiście był w granicach księstwa siewierskiego ale jednocześnie był własnością sióstr Norbertanek ze Zwierzyńca. Czeka mnie wycieczka do Krakowa
Pozdrawiam

7 lata 5 dni temu #3765 przez Florian Huras
Panie Mirosławie
Cieszę się,że Pan też "grzebie" w księstwie siewierskim. Jako ciekawostkę dot.Grodźca z ówczasnego ksiestwa przesyłam skan dokumentu.Najwyrażniejszy po otwarciu w Paint.
Pozdrawiam
Huras Florian

7 lata 5 dni temu - 7 lata 5 dni temu #3766 przez Florian Huras
Nie wiem dlaczego nie chce "wejść" załącznik. Może teraz
Załączniki:

7 lata 2 dni temu #3769 przez Krystyna Tarnowska
Bardzo pięknie, od dawna poszukuję tej książki. Bardzo zależy mi na przejrzeniu Kłobucka, Kalei, Pierzchna, Przybynowa, Suliszowic.Szukam informacji o okolicach Wręczycy, tamtejszych folwarkach, dworach i kopalniach rud żelaza. Jak mogłabym skorzystać z interesujących mnie informacji, znajdujących się w tej książce?
Pozdrawiam Krysia T.

7 lata 2 dni temu #3770 przez Florian Huras
Pani Krystyno
Z trescią książki zapoznawałem się w czytelni Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Książka opatrzona była nrem katalogowym 104811.Pozdrawiam
Huras Florian

7 lata 2 dni temu #3771 przez Mariusz Kolmasiak
Może dodam do wypowiedzi Pana Floriana na wypadek gdyby chciała Pani skorzystać z książki we wskazanym miejscu, że obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna to Akademia Jana Długosza.

Pozdrawiam
MK

7 lata 2 dni temu #3772 przez Florian Huras
Tak Panie Mariuszu ma Pan rację.Przepraszam i dziękuję za słusznie zwróconą uwagę.Rzeczywiście byłem tam po 1 października 2004 roku.
Pozdrawiam HF

7 lata 2 dni temu #3773 przez Tomasz Krzywanski
ksiazka byla dostepna w Dziale Regionalnym Biblioteki Miejskiej w Czestochowie (al.NMP).
Pisze "byla", gdyz korzystalem z niej w 2001 roku.

6 lata 11 miesiąc temu #3782 przez Krystyna Tarnowska
Bardzo dziękuję!

6 lata 11 miesiąc temu #3783 przez Jacek Tomczyk
Pani Krystyno!

W "Lustracji", są opisy o których Pani wspomina, ale proszę nie robić sobie zbyt dużych nadziei. To skromne opracowania. Częsc poświęconą folwarkom (dworkom) może Pani przeczytać na naszj stronie w artykułach.
Znacznie więcej znajdzie Pani w Archiwum Krakowskim, jest tam pozycja określana:

MATERIAŁ STATYSTYCZNO-OPISOWY 1790-1792
NR 153 Parafie
NR 177 Opisy topograficzne
NR 163 Komisja Porządkowa

.... szczególnie dwa ostatnie działy mogą Panią zainteresować.
To opisy wysłane do Krakowa a spisane przez zarządców z tych terenów.
To piękny pisany ręcznie materiał, czasami trzeba pomęczyć się gdy skryba słabo pisał.

sygnatura ma numer - powiat Lelowski IT-189.

Genealodzy znają te dokumenty, ale czytają tylko pierwszy dział parafie bo tam są spisy mieszkańców.

Dodam, że jeden dzień na lekturę napewno nie wystarczy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
COM_KUNENA_THANKYOU: Krystyna Tarnowska

4 miesiąc 5 dni temu #32749 przez Robert Słomian
Wiem,że to stary temat ale mam pytanie do Pana Tomasza czy przytoczona przez niego pozycja jest dostępna on-line,bo coś nie mogę tego namierzyć na stronie archiwum Krakowskiego.

4 miesiąc 5 dni temu #32753 przez Jacek Tomczyk

4 miesiąc 4 dni temu #32754 przez Robert Słomian
Dziękuję za odzew Panie Tomaszu :)
Przepraszam ale nie określiłem dokładnie czego szukam.
Te trzy części spisu ludności oczywiście znam i nawet sporo mi pomogły w poszukiwaniach.
Problem w tym,że nie mogę namierzyć wsi Zajączki i Zbrojewsko/Zbrojewskie jeśli chodzi o spisy ludności z końca 1700-go roku.
Podobno występują w księgach Wieluńskich do których mają dostęp tylko pracownicy naukowi.
Może się Pan orientuje gdzie i czy w ogóle można coś wyszukać na temat lustracji wymienionych miejscowości?

4 miesiąc 4 dni temu #32756 przez Jacek Tomczyk
W Lustracji (tej wydanej drukiem), są Zajączki, Zbrojesko (pisane bez "w") i Kuźniczka. To kilka stron. (448-457). Jakie nazwisko Pana interesuje?

Jak wcześniej pisałem były dwa źródła tej Lustracji, pierwszy to materiały spisowe z Archiwum Krakowskiego (dostępny w internecie).
A drugi to wydana przez PAN w Krakowie "Lustracja Województwa Krakowskiego" Ossolineum 1963. Książka jest wynikiem badań wielu dokumentów. Nie ma jej w sieci.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
COM_KUNENA_THANKYOU: Ireneusz Niemczyk

4 miesiąc 4 dni temu #32759 przez Robert Słomian
Szczególnie interesuje mnie nazwisko Słomian z Zajączek,a już konkretnie to Zygmunt Słomian i jego rodzina.
Z tych okolic moimi przodkami byli również: Sopa/Szopa,Buła,Kistela,Gmur,Wester/Vester,Włoch,Zawadzki,Wieczorek.
Jeśli coś Pan posiada Panie Tomaszu to będę niezmiernie wdzięczny,ponieważ z ksiąg już niewiele mogę 'wyciągnąć'.
Pozdrawiam!

4 miesiąc 4 dni temu #32763 przez Jacek Tomczyk
Jest Pana przodek na roli zwanej Bulina.
Załączniki:

Czas generowania strony: 1.262 s.