Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #3974 przez Przemysław Lizurej
Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ was created by Przemysław Lizurej
Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie II wojny światowej dla miasta Częstochowy.
Z opowieści babci wiem, że moja prababcia została zabrana z Częstochowy do więzienia/obozu w Lublińcu.
Po czym po usilnych staraniach pradziadka, została uwolniona po 3 latach. Najprawdopodobniej było to ok. 1943-44.

Pytanie 1. czy to było więzienie, czy obóz?
Pytanie 2. czy można gdzieś znaleźć listy więźniów z tego więzienia/obozu?

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #3975 przez Tomasz Kukuła
witam.

Zakład Karny w Lublińcu powstał za panowania pruskiego pod koniec XIX wieku (około 1893r.) i do dnia dzisiejszego pozostaje w niemal niezmienionym kształcie architektonicznym.
W czasie II WŚ były tam wysyłane osoby z rejonu Częstochowy. W internecie [wikipedia - hasło "Zbrodnie niemieckie w Polsce (1939-1945)] znalazłem informację że przeprowadzano tam eksperymenty medyczne na dzieciach. Po zakończeniu II Wojny Światowej zakład przeznaczony był dla skazanych mężczyzn.
W latach 1964 - 1966 przeprowadzono generalny remont jednostki. Przystosowano ją wówczas do osadzania w niej skazanych kobiet.
W Zakładzie Karnym w Lublińcu funkcjonuje archiwum zakładowe,
w którym przechowywane są akta archiwalne oraz dokumentacja niearchiwalna od 1968 r. Dużą część przechowywanej dokumentacji stanowią akta osadzonych zwalnianych z tutejszego zakładu. Dokumentacja przyjmowana jest w cyklach rocznych, w pierwszym kwartale roku, a następnie brakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pisałem do ZK Lubliniec z pytaniem o akta z okresu II WŚ - bez odpowiedzi na maila, trzeba będzie skorzystać z poczty tradycyjnej.

Założyłem jakiś czas temu podobny wątek na tym forum - jak dotąd bez odpowiedzi.
The following user(s) said Thank You: Przemysław Lizurej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #3978 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Odp: Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ
Właśnie kontaktowałem się telefonicznie.
Poproszono mnie o wysłanie listu na adres Zakładu Karnego w Lublińcu z prośbą o uzyskanie danych nt. osoby więzionej + jej wszystkie możliwe dane wraz z okresem więzienia i odpowiedź przyjdzie pismem.
Poinformowano mnie, że jest ryzyko, że część akt została przekazana do archiwum państwowego i wtedy dostanę informację, które to archiwum.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4043 przez Tomasz Kukuła
Zrobiłem tak samo jak Pan.
Proszę o informację jak Pan dostanie odpowiedź z Lublińca.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4044 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Odp: Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ
Na razie tez czekam.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 6 miesiąc temu #4047 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Odp: Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ
Witam :(
Mam niestety smutną wiadomość. Właśnie dostałem odpowiedź z więzienia w Lublińcu:
W odpowiedzi na pismo ... informuje, że dokumentacja z okresu 1945-1951 została zniszczona. Nie zachowała się także jakakolwiek dokumentacja z okresu II wojny światowej w tej sprawie.
DYREKTOR Zakładu Karnego w Lublińcu. :(

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie