Zmiana nazwiska

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #429 przez Przemysław Cichuta
Zmiana nazwiska was created by Przemysław Cichuta
Witam serdecznie,
Zajmuję się badaniem aktów w parafii Chabielice, tworząc przyokazji drzewo moich przodków.
Ostatnio spotkałem się z takim problemem, mianowicie:
Posiadam akt małżeństwa z roku 1825 Adama Mielczarka zwanego \"Strzelczykiem\" , synem Mikołaja Strzelczyka i Magdaleny. W innych aktach występuje jego brat Mateusz Mielczarek. W akcie zgonu Magdaleny, matki Adama jest już napisane iż umarła jako Mielczarek.

Więc teraz nie wiem, czy nazwisko to wiąże się jakoś etymologicznie ze słowem Strzelczyk, czy może jest to zmiana nazwiska poczyniona brzez braci Adama i Mateusza...

Niestety nie dysponuję aktami starszymi, jedynie do roku 1809

Gdyby ktoś wiedział coś o zmianie nazwisk proszę o kontakt.

Na koniec tylko wspomnę że jeśli ktoś chciałby jakieś dane z parafii Chabielice, to służę pomocą;-)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #430 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp:Zmiana nazwiska
Nazwiska Strzelczyk i Mielcarek łączy tylko jedno są to nazwiska odapelatywne czyli powstałe od wyrazów pospolitych.
Nazwisko Mielcarek wskazuje na pochodzenie lub związki z językiem rosyjskim(albo powstało na wsch. terenach albo zostało zmienione przez rosyjskich urzędników.Odnośnie drugiej części pytania to przesyłam wiadomość prywatną.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #437 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp:Zmiana nazwiska
Witam!

Jeżeli to mozliwe to chciałam prosić o sprawdzenie w parafii Chabielice ewent. danych o moich przodkach.Szukam aktu urodzenia(albo chociaż faktu istnienia nazwiska) Józefata Wodzyńskiego syna Jana i Julii.+- rok urodzenia 1824-9.W tych okolicach powinno wystepować to nazwisko (Wodzyńscy mieli tam majatki) ale mogę sie mylić.Józefat miał siostrę z męża Brudzińską.

Hanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #438 przez Przemysław Cichuta
Replied by Przemysław Cichuta on topic Odp:Zmiana nazwiska
Nic takiego tutaj nie widzę... O majątkach to i owszem ale nazwisko Walewscy, a Wodzyńscy to pierwsze słyszę takie nazwisko, to samo sie tyczy Brudziński...
A zaznaczam że sprawdziłem po 10 lat w przód i w tył od tych co mi podałaś.
Pozdrawiam i życzę owocnych dalszych poszukiwań

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #439 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp:Zmiana nazwiska
dziekuję.
Widocznie błednie odczytałam nazwę miejscowości.

Mam pytanie o Walewskich.Czy tam mieli majątki?
Tadeusz Wodzyński(wnuk Józefata) ożenił się z jadwiga Szebekówną spokrewnioną z Walewskimi?
Czy są jakieś szersze informacje o ich koligacjach?
Czy mieli majatki w samych Chabielicach ?


Hanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #440 przez Przemysław Cichuta
Replied by Przemysław Cichuta on topic Odp:Zmiana nazwiska
Mieli tutaj z całą pewnością majątki, Fundatorką tutejszego kościoła z 1776r., spalonego przez niemców była Konstancja z Jordanów Walewska. W późniejszym czasie często trafiały się akty ślubów, chrztów i zgonów ludzi z nazwiskiem Walewski.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie