Rewers zdjęcia pradziadka - rok 1918

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #7203 przez Błażej Pawlica
Rewers zdjęcia pradziadka - rok 1918 was created by Błażej Pawlica
Zbyt długo zastanawiałem się, czy umieścić temat w dziale tłumaczenia, czy szukam... dlatego publikuję w dziale ogólnym ;)

Posiadam załączone zdjęcie mojego pradziadka, Rocha Pawlicy:
Roch Pawlica - awers
Roch Pawlica - rewers
Czy na rewersie jesteście w stanie wyczytać* więcej, niż:
"Ku pamięci na ten 1918 rok, Robert J(?)" - tudzież "Na pamiątkę roku 1918, Robert J(?)"?

Rodzinna legenda głosi, iż zanim Roch i jego najbliższa rodzina osiedliła się w Częstochowie (w 1914 roku przenieśli się z Popowa, parafia Wąsosz Górny), Roch trudnił się 'pośrednictwem' w znajdowaniu i organizowaniu transportu dla tamtejszej ludności do pracy w Niemczech...

* - wyczytać, ale nie tylko z tekstu, np. coś więcej o ubiorze, być może komuś uda się odszyfrować fotograficzne atelier?

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Błażej Pawlica od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #7205 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Rewers zdjęcia pradziadka - rok 1918
Dawno nie miałem takiego zadania ;) :)

Kłaniam się nisko

Po dokładnej analizie przedstawionego awersu (itd., itd., etc.) autorytatywnie stwierdzam:

1/ Obecność niewielkiego łukowatego przebarwienia na lewym policzku, powyżej zakończenia lewego wąsa, o układzie niemal pionowym i końcach skierowanych w kierunku lewego ucha. Długość przebarwienia szacuję na 24mm. Może to być blizna lub naturalne znamię.
2/ Obecność jasnej plamki pomiędzy wargami w miejscu, gdzie (teoretycznie) powinna znajdować się lewa górna "trójka". Albo to jest odblask światła na szkliwie zęba, albo metalowa korona na zębie (co mogłoby wskazywać na stan "nieubóstwa" modela).
3/ Niewielką, ale wyraźną, asymetrię twarzy: linia brwi i linia osi ust zbiegają po stronie prawej, co (według niektórych autorytetów) mogłoby wskazywać na przewagę skłonności "intelektualnych" nad "artystycznymi" u fotografowanego, a także (według autorytetów niekoniecznie tych samych) na jego praworęczność. Niejakim potwierdzeniem "tego drugiego" może być fak trzymania pisma właśnie w prawej dłoni.
4/ Obecność niewielkiej ciemniejszej smugi poniżej tęczówki lewego oka, rozpoczynającej się pionowo u nasady dolnej powieki i skręcającej ku środkowi twarzy, celując dolnym końcem w lewe nozdrze, o wymiarach zbliżonych do przebarwienia opisanego w p. 1.
5/ Oczy średniej wielkości, ale wyraziste, bacznie obserwujące misterium, odprawiane przez fotomachera.
6/ Nos wąski, prosty, o wąskich nozdrzach może wskazywać (w/g niektórych autorów) na osobę zdecydowaną i budzącą respekt.

A tak "wogle" (czy nie tak należy wymawiać?):

Gdy tak sobie popatrzę na awatar Błażeja, a to znowu na portret Rocha, a to znowu... to na usta mi się ciśnie okrzyk:

Wykapany pradziadek!

i niech mnie żywcem zakopią, jeśli nie mam racji :)

Pomachiwajki

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.
The following user(s) said Thank You: Błażej Pawlica

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7209 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Rewers zdjęcia pradziadka - rok 1918
Jestem kompletnie zaskoczony tak wyczerpującą i wnikliwą analizą ;) Zacząłem się obawiać, czy oby ktokolwiek będzie chciał cokolwiek w tym temacie dodać (bo czy jest jeszcze co dodać)? Oczywiście mógłbym przesłać zdjęcia w jeszcze wyższej rozdzielczości - tylko czy na pewno chcemy czytać o dermatologicznych przypadłościach mojego przodka? ;)

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7212 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Rewers zdjęcia pradziadka - rok 1918
Panie Błażeju, proszę nie bagatelizować, bo:

1/ Gdyby Pan w ten sam sposób wyartykułował swoją myśl w "tamtych" czasach, spotkałby się Pan z wyraźnym zdziwieniem i niezrozumieniem - pierwsze stowarzyszenie, zrzeszające lekarzy-dermatologów na ziemiach polskich, miało powstać dwa lata później.

2/ Nie można wykluczać, że owa "przypadłość dermatologiczna" - jak był Pan łaskaw to określić - była skutkiem jakiegoś ważnego wydarzenia z życiorysu Pańskiego pradziadka, jak choćby np. udział w bójce w obronie wystawianej na szwank czci niewieściej (nb. późniejszej Pańskiej prababki) - i nie może Pan zaprzeczyć, że byłoby to wydarzenie o najwyższej doniosłości (aż do dzisiaj) ;)
A może to był ślad po wydarzeniach z frontu niedawno zakończonej wojny światowej?
O gwałownej przyczynie tej "przypadłości dermatologicznej" mogłaby pośrednio świadczyć obecność owego "błysku" w miejscu na uzębienie - czyż nie bezpośrednie to sąsiedztwo?

Pozdrowienia

Kazimierz

P.S. Nie należy też wykluczać zaistnienia "scenki rodzajowej", opisanej przez Mickiewicza na początku ballady "Pani Twardowska". ;)

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie