Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15420 przez Zdzisława Rajczyk
Replied by Zdzisława Rajczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam.Pochodzę z młynarskiego rodu i chętnie uzupełnię moje wiadomości o mapę młynów.Będę bardzo wdzięczna za przesłanie jej. Pozdrawiam. Zdzisława

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15440 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Kiedyś na potrzeby wątku "Młyny i młynarze" "zmontowałem" taką mapę:

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...chowy?start=25#13283
Nie wiem o jaki teren (obszar) Pani chodzi.HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu - 9 lata 6 miesiąc temu #15441 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Sporządzając wykaz miejscowości należących w roku 1771 do ówczasnej parafii Koziegłówki ustaliłem, że obok miejscowości: Szklana Huta, Koclin, Koziegłówki, Kuźnica, Lgota, Łazy Markowskie , Markowice, Mysłów, Osiek, Pińczyce, Pustkowie, Carka, Pustkowie Lgockie, Pustkowie Mysłowskie, Pustkowie Pińczyckie, Pustkowie Zabijak, Rzeniszów, Stara Kuźnica i Winowno, wymieniane są (traktowane jako odrębne miejscowości): Młyn Flak, Młyn Burkacie, Młyn Smardzów i „Młyn za Winownem”.
Czy ktoś z forumowiczów wie o jaki młyn za Winownem chodzi ?. Czy ta miejscowość przetwała do czasów współczesnych?.
Ostatnia9 lata 6 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15446 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam!
W metrykach z Koziegłówek można spotkać zapis dotyczący młyna w Winownie jako Pustkowie Winowskie.
Myślę, że to jest miejsce gdzie obecnie jest osada Młynek w lesie pomiędzy Winownem a Brudzowicami, Zendkiem na rzece Brynicy. Miejsce to pokazuje mapa Targeo.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik
The following user(s) said Thank You: Florian Huras, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #16226 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Znalazłem w książce Karola Nabiałka ("Starostwo Olsztyńskie od XIV do połowy XVII wieku") też ciekawą wzmiankę dotyczącą nazwiska Masłoń (ród młynarzy i kuźników) - notabene nazwisko to też występuję w moim drzewie.

Mianowicie król Stefan Batory w 1580 r. nadał Wawrzyńcowi Masłoniowi prawo dożywocia do Kuźnicy Sieraków (minera Sieraków) zbudowanej własnym sumptem przez ojca wspomnianego Wawrzyńca na należącym do starostwa olsztyńskiego stawie Sierakowskim (Sieraków). Staw o takiej nazwie poświadczony w latach 1537 - 1538 w pobliżu wsi Sygątki (dzisiejsza Sygontka gmina Przyrów). W 1620 r. napisano: "villa Sierchov noviter locata gdzie pierwei Ruda bywała", natomiast w 1631 stwierdzono:" za Pana Ocieskiego tam była, ale ią zniósł Kuźnica". Na miejscu kuźnicy powstał folwark.
Ostatnia9 lata 4 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Zdzisława Rajczyk, Ewa Żak, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16256 przez Tadeusz Tarnowski
Replied by Tadeusz Tarnowski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Tam spis (niekompletny) młynów w Polsce z podziałem terytorialnym wg województw.
eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=418&t=19336
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk, Ewa Żak, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie