Topic-icon Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

4 lata 3 tygodni temu #15420 przez Zdzisława Rajczyk
Witam.Pochodzę z młynarskiego rodu i chętnie uzupełnię moje wiadomości o mapę młynów.Będę bardzo wdzięczna za przesłanie jej. Pozdrawiam. Zdzisława

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 tygodni temu #15440 przez Florian Huras
Kiedyś na potrzeby wątku "Młyny i młynarze" "zmontowałem" taką mapę:

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...chowy?start=25#13283
Nie wiem o jaki teren (obszar) Pani chodzi.HF

4 lata 3 tygodni temu - 4 lata 3 tygodni temu #15441 przez Florian Huras
Sporządzając wykaz miejscowości należących w roku 1771 do ówczasnej parafii Koziegłówki ustaliłem, że obok miejscowości: Szklana Huta, Koclin, Koziegłówki, Kuźnica, Lgota, Łazy Markowskie , Markowice, Mysłów, Osiek, Pińczyce, Pustkowie, Carka, Pustkowie Lgockie, Pustkowie Mysłowskie, Pustkowie Pińczyckie, Pustkowie Zabijak, Rzeniszów, Stara Kuźnica i Winowno, wymieniane są (traktowane jako odrębne miejscowości): Młyn Flak, Młyn Burkacie, Młyn Smardzów i „Młyn za Winownem”.
Czy ktoś z forumowiczów wie o jaki młyn za Winownem chodzi ?. Czy ta miejscowość przetwała do czasów współczesnych?.
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk

4 lata 3 tygodni temu #15446 przez Teresa Łukasik
Witam!
W metrykach z Koziegłówek można spotkać zapis dotyczący młyna w Winownie jako Pustkowie Winowskie.
Myślę, że to jest miejsce gdzie obecnie jest osada Młynek w lesie pomiędzy Winownem a Brudzowicami, Zendkiem na rzece Brynicy. Miejsce to pokazuje mapa Targeo.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik
COM_KUNENA_THANKYOU: Florian Huras, Zdzisława Rajczyk

3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #16226 przez Arkadiusz Pluta
Znalazłem w książce Karola Nabiałka ("Starostwo Olsztyńskie od XIV do połowy XVII wieku") też ciekawą wzmiankę dotyczącą nazwiska Masłoń (ród młynarzy i kuźników) - notabene nazwisko to też występuję w moim drzewie.

Mianowicie król Stefan Batory w 1580 r. nadał Wawrzyńcowi Masłoniowi prawo dożywocia do Kuźnicy Sieraków (minera Sieraków) zbudowanej własnym sumptem przez ojca wspomnianego Wawrzyńca na należącym do starostwa olsztyńskiego stawie Sierakowskim (Sieraków). Staw o takiej nazwie poświadczony w latach 1537 - 1538 w pobliżu wsi Sygątki (dzisiejsza Sygontka gmina Przyrów). W 1620 r. napisano: "villa Sierchov noviter locata gdzie pierwei Ruda bywała", natomiast w 1631 stwierdzono:" za Pana Ocieskiego tam była, ale ią zniósł Kuźnica". Na miejscu kuźnicy powstał folwark.
COM_KUNENA_THANKYOU: Maria Nowicka, Zdzisława Rajczyk, Ewa Żak

3 lata 10 miesiąc temu #16256 przez Tadeusz Tarnowski
Tam spis (niekompletny) młynów w Polsce z podziałem terytorialnym wg województw.
eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=418&t=19336

3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #16262 przez Maria Mroczek
To jest młyn w Wiercicy, gdzie urodziła się moja Mama.

www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=421&t=20777

Bardzo dziękuję za tego linka.
Do tej pory nie miałam żadnych zdjęć z obecnego stanu tej posiadłości moich dziadków i pradziadków.
Chociaż byłam tam w latach 80-tych, ale nie miałam aparatu przy sobie.
Serdecznie pozdrawiam.
Maria

3 lata 10 miesiąc temu #16670 przez Krzysztof Łągiewka
Wiek, Nr 232 z 5(17).1887, s. 3
Sprzedaż dóbr. W dniu 11 października w wydziale cywilnym sądu okręgowego piotrkowskiego zostały sprzedane następne majątki:
1. Osada młynarska Brzózki gm. Popów pow. częstochowskiego (79 mórg 93 pręty) nabywca Antoni Kossowski za 2112 rubli. Na poprzedniej niedoszłej do skutku licytacji osada ta szacowaną była na 5500 rubli.

3 lata 9 miesiąc temu #16855 przez Kamil Łyko
Cześć,
w opisie miejscowości Wąsosz Górny na Wikipedii czytamy:

"Vansosche wieś z dawna królewska wchodziła w skład starostwa brzeźnickiego. W roku 1564 osada w województwie sieradzkim miała łanów 12 czynszowych – karczmarze mieli 1,5 łana, zdun na półłanku, młyn na Warcie, młynek na strudze Trzebce. Dochód 101 fl 24 grosze 13 den. Wg lustracji dóbr królewskich z 1632 w Wąsoszu było 6 kmieci ,którzy gospodarzyli na 6 łanach ziemi . We wsi było też 6 wolnych kmieci (3 łany ziemi), 6 wolnych ogrodników ,którzy płacili 30 florenów czynszu oraz 3 karczmarzy : Jacob Chama , Nicolaum Kotek i Petrum Pierzchała. Młyn na krzepickiej rzece dzierżawił młynarz Liczko. Wójtostwo wąsoskie dzierżyli na podstawie przywileju królewskiego z 1607 Adriano Wolski et Barbarae de Noskow"

Źródło: Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628-1632 ,cz II województwo sieradzkie,s.113-114.

Szczególnie z racji nazwiska dzierżawcy interesuje mnie młyn na krzepickiej rzece (czyli Liswarcie). Czy na mapie młynów na forum jest ten młyn oznaczony? Czy ma ktoś o nim jakieś inne informacje?

@Krzysztof,
czy jest gdzieś dostęp do elektronicznej wersji gazety "Wiek"

_
Pozdrawiam,
Kamil

3 lata 9 miesiąc temu #16955 przez Zbyszek Rubin
Zainteresowała mnie informacja na temat "Młyn Dąbie" czy ktoś wie coś więcej na ten temat? tzn: gdzie istniał i czyją był własnością.

3 lata 6 miesiąc temu #18382 przez A Mordal
Właścicielami młyna w miejscowości Łykowe - Pustkowie Wilkowiec parafia Wierzchlas byli: przed 1753 rokiem Urban i Zuzanna Kij vel Kik, nastepnie Marcin i Agata Kij vel Kik a po nich Idzi Kij vel Kik z żoną Rozalią zd. Walińska. Sa to moi przodkowie. Niestety nie znam pozostałych właścicieli. Pozdrawiam Andrzej

3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 6 miesiąc temu #18388 przez Arkadiusz Pluta
Jeśli chodzi o młyn Dąbie to w moim drzewie Ewa Suchan z domu Socha wdowa z Krasawy (Sochowie i Suchanowie dwa rody kaczmarskie) wyszła drugi raz za mąż w Zrębicach za Andrzeja Ślęzaczka z Dąbia w 1715 roku. Wcześniej jej siostra Agnieszka w 1697 r. w Zrębicach wyszła za Jana Ślęzaczka młynarza z Kucelina. Jednym ze świadków był też Jakub Ślęzaczek. Młyn więc był gdzieś na Kucelinie. Znalazłem też opis procesu na tym forum o łąki gdzie stał ten młyn - www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/ak...sci/344-projekt-huta

3 lata 6 miesiąc temu #18459 przez Jakub Bendkowski
Dziękuję za ten wątek. Mnie interesuje przede wszystkim młyn na pustkowiu Chrapoń, który kilka miesięcy temu został zburzony przez prywatnego właściciela. Mój 3 razy pradziad wybudował go podobno w 1800 r. Młyn udało mi się jeszcze zobaczyć w stanie "agonalnym". Dziś przeglądając internet dowiedziałem się, że został dosłownie zrównany z ziemią. Szukam informacji o rodzinie Bendkowskich z Chraponia/Mstowa. Podobno pierwszym z rodziny na tym terenie był Jan/syn Feliksa, budowniczy młyna. Jeśli ktoś miałby jakieś informacje dotyczące mojej rodziny i się nimi podzieli, to będę zobowiązany.
Załączniki:

3 lata 6 miesiąc temu #18460 przez Andrzej Kuśnierczyk
Jakubie, wszystkie dane metrykalne Mstowa (do 1815 ) ma w swoim zasobie Amadeusz Szklarz-Habrowski

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/sp...e-w-latach-1615-1815

(Nie znam jego adresu e-m; proszę skontaktować się z Jackiem Tomczykiem)
COM_KUNENA_THANKYOU: Jakub Bendkowski

3 lata 6 miesiąc temu #18473 przez Arkadiusz Pluta
Wg książki "Średniowieczne dzieje nadwarciańskiego Mstowa" Jacka Laberscheka w 1569 r. kanonicy z klasztoru wydzierżawili ten mocno zniszczony młyn Chrapoń Aleksandrowi Będkowskiemu, synowi uprzedniego dzierżawcy Jana Będkowskiego, zobowiązując go do odbudowy obiektu z drewna zwiezionego z lasów Krasice i do wzniesienia obok piły, czyli tartaku. Jego istnienie poświadczone jest w materiałach źródłowych z doby sejmu czteroletniego (1788-1792).

Także pobierane były dziesięciny przez kanoników z Chraponia wg dokumentów finansowych z lat 1703-1734 - familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-29...,363545601,363764501

Z pustkowia Chrapoń lub też młyna pochodzą też Chrapońscy - znalazłem ich w bocznej linii mojego drzewa.
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk, Jakub Bendkowski

3 lata 6 miesiąc temu #18514 przez Tomek Janas
Młyny Klucza Koziegłowskiego
MŁYN NA PUSTKOWIU WINOWSKIM

Dzień dobry.
Dziś, tak jak w nagłówku, chciałbym zaprezentować nieco informacji o młynie w Winownie, o którym jak dotąd wiadomo chyba najmniej.

Młyn w okolicach Winowna nazywany jest w księgach parafialnych różnie: Młyn w Winownie, Młyn na Pustkowiu Winowskim, Młyn za Winownem, Młyn Zawinowski czy Młyn Winowski. Sam młyn jest wymieniany m.in. w "Dziejach Rzeniszowa i Markowic" lecz autor nie podaje, kto był tamtejszym młynarzem.

Przeglądając śluby z 1810 roku trafiłem na ślub Grzegorza Matyi z Małgorzatą Blachel. Zapisane jest tam, że Grzegorz był synem Franciszka, Majstra Kunsztu Młynarskiego na Pustkowiu Winowskim osiadłego.
Franciszek w 1773 roku poślubił Agnieszkę Psonkę z Rzeniszowa. Udało mi się znaleźć 4 synów z tego związku:
*1774 Andrzej
*1776 Karol 1x ??? 2x 1811- Joanna Laświczówna.
*1783 Jan
*1786 Grzegorz

Pani Teresa Łukasik pisała kiedyś na forum o Kazimierzu Matyi z Młyna w Winownie, który 1750 roku pochował swoją trzyletnią córeczkę Kunegundę.

Kunegunda urodziła się w 1747 roku jako córka Kazimierza i Teresy Matyjów. Idąc tym tropem znalazłem inne dzieci Kazimierza i Teresy. Od 1740 roku w parafii rodzą się dzieci Kazimierza i Teresy Młynarczyków, od 1747 Kazimierza i Teresy Matyjów, a od 1760 Kazimierza i Marianny Matyjów. Nie udało mi się znaleźć w parafii ślubu Kazimierza ani z Teresą, ani z Marianną, za to w 1739 Kazimierz Młynarczyk wstępuje w związek małżeński z Katarzyną Szewcówną (dzieci takiej pary też nie zauważyłem w księgach parafialnych)

Dzieci Kazimierza Młynarczyka/Matyi z Winowna:
*1740 Sebastian Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1742 Antoni Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1744 Małgorzata Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1747 Kunegunda Matyja, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1750- Franciszek Matyja, Kazimierza i Teresy, Młyn w Winownie

*1760- Katarzyna Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn Zawinowski
*1761- Jan Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn w Winownie
*1763- Łukasz Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn Winowski
*1766- Franciszka Matyja, Kazimierza i Marianny, Winowno

Pozdrawiam
Tomasz J.

3 lata 6 miesiąc temu #18515 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Młyn Dąbie jest w Częstochowie ul. Żeromskiego.
COM_KUNENA_THANKYOU: Arkadiusz Pluta

3 lata 6 miesiąc temu #18518 przez Damian Jureczko
Młyn na Pustkowiu Winowskim

1707r. urodzenie Casimira syna Walentego Mateyczyka i Zofii z Winowna,
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...,364454401,362961201

Możliwe,że to późniejszy młynarz Kazimierz Matyja. Wcześniej rodziły się na tym młynie dzieci Grzegorzowi Strąk i jego zonie Mariannie. W 1725 był nawet Kazimierz-ale zbyt młody by w 1740 mieć dziecko.

Damian Jureczko
COM_KUNENA_THANKYOU: Tomek Janas

3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 6 miesiąc temu #18542 przez Arkadiusz Pluta
Znalazłem, że młyn wodny (zbożowy) Dąbie był dokładnie przy ul. Żeromskiego 18 w Częstochowie o czym mówi akt nacjonalizacji z 14 listopada 1950 r, gdzie widnieje pod pozycją 23.
Załączniki:
COM_KUNENA_THANKYOU: Halina Klimza

3 lata 6 miesiąc temu #18655 przez Jakub Bendkowski
Dziękuję za tę wiadomość!!

3 lata 6 miesiąc temu #18656 przez Jakub Bendkowski
Czy data 1569 nie jest pomyłką? Z innych źródeł wiem, że Jan i Aleksander żyli w XIX w.? Oczywiście wolę wersję z książki J. Laberscheka. :)

3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 6 miesiąc temu #18660 przez Arkadiusz Pluta
To pytanie dotyczące daty raczej do Jacka Laberscheka. Wiek XIX raczej na pewno jest błędny. Może tutaj chodziło o innego potomka z tej linii, który przebudowywał lub odbudowywał ten młyn.

Z resztą nazwisko Będkowski jest mocno związane z młynarstwem, także w parafii Koziegłówki - www.kozieglowy.pl/kategorie/historia_gminy .

W 1705 r. niejaki Krzysztof Będkowski (ur.1677 syn Jakuba i Jadwigi) z młyna Zabijak koło Pińczyc żeni się z Marianną Maszczyk z Wysokiej parafia Przybynów i mieli sześcioro dzieci. Młynarze byli raczej elitą na wsi i często zwierali związki tylko w swoim gronie. Dlatego nie zdziwiłbym się, że ci Będkowscy także mogli być spokrewnieni z tymi z Mstowa. W Mstowie młyn był dzierżawiony od Kanoników a teren w Zabijaku należał do biskupów krakowskich władców Księstwa Siewierskiego, więc istnieje wspólny mianownik kościół.

Notabene jego żona Marianna Maszczyk też była z rodu młynarskiego, który występuje w bocznej linii mego drzewa. Maszczykowie posiadali młyn w parafii Przybynów określany jako młyn nad rzeką Czarką (Molla dicto Czarka) lub młyn Przybynów lub Maszczykowy młyn.

Zastanawiam się gdzie on mógłby być ulokowany, czy w pobliżu źródeł rzeki Czarki, czy też gdzieś w okolicach Żarek Letnisko, gdzie istnieje do dzisiaj młyn. Może ktoś z forumowiczów ma jakieś lepsze informacje na temat lokalizacji tego młyna?
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk, Jakub Bendkowski

3 lata 6 miesiąc temu #18664 przez Teresa Cybulska
W par. Mstów Jan Bendkowski jest świadkiem na ślubie szwagra Karola Maszczyńskiego 1838 a.40
Załączniki:
COM_KUNENA_THANKYOU: Arkadiusz Pluta, Jakub Bendkowski

3 lata 6 miesiąc temu #18694 przez Beata Borowietz-Weiß
Tez sie zastanawiam jak by Bedkowskich z Kozieglowy, Mstow i Przedborz ze soba polaczyc. A moze wszystkich Bedkowskich na tej stronie wpisac i wymienic sie informacjami ? Rodz.Bedkowskich z Przedborza zaczyna sie od Bartlomiej Bedkowski mlynarz z mlynu Cegienia
ur. ok. 1760 - zm.1830 w Przedborz. Slub z Maryanna Borkowska (1763-1796) w 1782 roku. Drugi raz zeni sie z Teresa Goszczynski ok. 1798. Tego aktu slubu do teraz nie moge znalesc jak i aktu zgonu Teresy Goszczynskiej.Moze znalazly by sie w tych aktach brakojace informacje.
Pozdrawiam Beate
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk

3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #18748 przez Jakub Bendkowski
powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=p11

A tu o Przedborzu i Antonim Będkowskim, powstańcu styczniowym
Załączniki:

Czas generowania strony: 1.810 s.