Topic-icon Zawiercie

3 lata 1 miesiąc temu #13558 przez Joanna Grzybowska
Witajcie
Od niedawna na poważnie zabrałam się za robienie drzewa genealogicznego. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

Szukam Aktu urodzenia Joanny Skrzypczyńska urodzonej 1.05.1911r w Zawierciu. Tu powinno być łatwo, ale czy akta z tych lat są w już archiwum i którym?

I kolejna znalazłam pismo wysłane przez babcie do USC w Zawierciu w 1962r Zwracała się w nim o przesłanie aktów urodzenia sojego rodzeństwa Lucyny, Marii, Michała Skrzypczyńskich urodzonych w Zawierciunz ojca Michała Skrzypczyńskiego i matki Marii zd. Rozlech w latach 1903-1912. Dostała informacje, że w USC Zawiercie nie odnaleziono tych akt. i mogą być w USC w Kromołowie.
I tu moje pytanie gdzie teraz powinnam szukać.

Przepraszam, zdaje sobie sprawę, że to bardzo podstawowe pytania, ale bardzo mi pomożecie. Mieszkam w Łodzi, więc jeśli będziecie potrzebować jakiś informacji z Łodzi to postaram się pomóc

Pozdrawiam
Asia

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 1 miesiąc temu #13564 przez Joanna Grzybowska
Bardzo proszę o jakąś wskazówkę :)
asia

3 lata 1 miesiąc temu #13565 przez Anna Szotowska
Akta z Kromołowa i Zawiercia są w Archiwum Państwowym
w Katowicach jedynie do roku 1871. Pozostałe są w USC w Zawierciu.
Jedynie akta wyznania mojżeszowego zostały niedawno przekazane
do Katowic.
The following user(s) said Thank You: Joanna Grzybowska

3 lata 1 miesiąc temu #13567 przez Anna Szotowska
Księgi z lat 1903-1912 są również na parafii kościoła św.Mikołaja
w Kromołowie, ale to wymaga indywidualnej wizyty. Kiedyś tam
byłam i uzyskałam informację, niestety nie jestem z Zawiercia.

3 lata 1 miesiąc temu #13568 przez Joanna Grzybowska
Bardzo dziękuję. Czyli czeka mnie wycieczka do Zawiercia, nigdy tam nie byłam a chyba powinnam:) Przynajmniej wiem gdzie zacząć.
Pozdrawiam
Asia

3 lata 1 miesiąc temu #13570 przez Ewa Nowak
Proponuję napisać list do USC w Zawierciu z informacją kogo Pani szuka. Urząd poszuka tych informacji w księgach, które posiada. Proszę w liście podać swój adres i telefon. Przyjazd do USC jest bezcelowy. Nie udostępnią swoich akt.

3 lata 1 miesiąc temu - 3 lata 1 miesiąc temu #13571 przez Joanna Grzybowska
O to też cenna informacja. A co powinnam podać jako powód wydania? Czy jak napiszę, że do drzewa genealogicznego to nie odrzucą go od razu?
W latach 60 nie mieli wszystkich danych. Jest szansa, że są nadal w parafii?

3 lata 1 miesiąc temu #13576 przez Anna Szotowska
W USC w zasadzie wydają tylko akta przodków w linii prostej,rodzeństwo babci do nich się nie zalicza.
Wszystko zależy od urzędnika. Proponuję zadzwonić
i zapytać kiedy zamierzają przekazać akta do archiwum w
Katowicach.Mają duże zaległości w przekazywaniu akt.
W parafii akta są na pewno, ale to znów zależy od księdza.
Ja byłam 5 lat temu, a rotacja księży jest ~ 3 lat.
Pozdrawiam

3 lata 1 miesiąc temu #13577 przez Joanna Grzybowska
No dobra dzwoniłam do Urzędu i akta do 1913 roku trafiły na 3 miesiące do konserwacji, potem trafią do Archiwum w Katowicach.
Trzeba czekać.

3 lata 1 miesiąc temu #13578 przez Anna Szotowska
Jak trafią do Katowic, to wtedy mogę pomóc.
Sama będę je przeglądała, ale to pewnie dopiero
po wakacjach.

3 lata 1 miesiąc temu #13579 przez Barbara Kazimierska
Pani Joanno, sama wysłałam pismo do USC w Zawierciu i bez problemów otrzymałam odpis aktu w języku rosyjskim. Mieszkam w Warszawie i też miałam problem z jazdą do Zawiercia. Panie w USC są bardzo miłe. Pozdrawiam Basia

3 lata 1 miesiąc temu #13580 przez Joanna Grzybowska
To prawda Panie są super, ale wszystkie akta właśnie są przygotoawne dla konserwatorów i do czerwca będą poza urzędem. Potem zostaną oddane do Archiwum, ale to też może potrwać bo sporo papierków jest do wypełnienia. Na razie nic chyba się nie da zrobić. Postaram się zadzwonić do parafi, może tam się czegoś dowiem

3 lata 1 miesiąc temu #13582 przez Barbara Kazimierska
Pani Joanno, z parafiami jest chyba trudniej, mam złe doświadczenie ale wprawdzie nie w Zawierciu. Jeśli Pani będzie dzwoniła proszę uprzejmie spytać o lata 1840-1860. Interesują mnie moi pradziadkowie i mam ogromny problem z ich odszukaniem. Mój dziadek Mazur Jan (a chodzi mi o jego ojca Franciszka Mazura i matkę Kunegundę Mazur z domu Patyna)- był adoptowany i może dlatego mam taki problem... Pozdrawiam Basia

3 lata 1 miesiąc temu #13583 przez Joanna Grzybowska
Pani Basiu
Urzyję całego swojego uroku :) i postaram się wyciągnąć jak najwięcej informacji!
Tak czy tak w wakację postaram się pojechać do zawiercia i odwiedzić cmętarz, ciekawy czy znajdę jakiś nagrobek z naszym nazwiskiem.
Pozdrawiam i do usłyszenia
asia

3 lata 1 miesiąc temu #13584 przez Barbara Kazimierska
Dziękuję Pani Asiu, życzę powodzenia, napewno się uda. Serdecznie pozdrawiam Basia

3 tygodni 3 dni temu #29335 przez Joanna Grzybowska
Dzień dobry

Od ostatniego mojego posta minęło trochę czasu i udało mi się znaleźć akt urodzenia Joanny Skrzypczyńskiej która urodziła się w Zawierciu. Całe życie szukała rodzeństwa z którym została rozdzielona jako kilku latka. Pisała do USC w Zawierciu, ale tam nic nie znaleźli... nie wiedziała, że jej rodzice do Zawiercia przyjechali z Suchedniowa i tak urodziło się jej starsze rodzeństwo. Wiem, że babcia miała jeszcze młodszego brata (niestety nie znam jego imienia który najprawdopodobniej zmarł w domu dziecka w Częstochowie. Dzwoniłam do USC i akta urodzeń 1912,1913 są już w archiwum w Katowicach. Nie mogę ich jeszcze zlokalizować w internecie.
Jeśli Natkniecie się na nazwisko SKRZYPCZYŃSKI ojcem był Michał i Maryanna Z Rozlachów lub Roznerów będę bardzo wdzięczna. Szukam również aktu zgonu rodziców ok 1915

Pozdrawiam
Asia Grzybowska

3 tygodni 3 dni temu #29337 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam,
czy chodzi o Suchedniów w woj. świętokrzyskim?
Jeśli tak to na geneteka.genealodzy.pl w woj. świętokrzyskim Skrzypczyńskich jest bardzo dużo, zarówno ur, śl. i zgonów:

geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&l...&from_date=&to_date=

Tak samo Roznerów (wszystkie pisy dotyczące tego nazwiska pochodzą z świętokrzyskich synagog ... zatem można śmiało stwierdzić, że to nazwisko żydowskie):

geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&l...&from_date=&to_date=

Pozdrawiam
Grzegorz

3 tygodni 3 dni temu - 3 tygodni 3 dni temu #29338 przez Joanna Grzybowska
Tak wiem że 3 dzieci urodziła się w Słuchedniowie. 4 moja babcia już w Zawierciu i tam najprawdopodobniej zmarli jej rodzice Michał i Maryanna Skrzypczyńscy. Jeśli uda mi się znaleźć ich akt małżeństwa to dowiem się czy Maryanna pochodziła z rodziny Zydowskiej.

Więc szukam:
Aktu zgonu Michała i Maryanny Skzypczyńskich 1914-1918 Zawiercie
Aktu urodzenia chłopca nazwisko Skrzypczyński 1912-1916 Zawiercie
Akt małżeństwa Michała i Maryanny z Roznerów/Rozlachów najprawdopodobniej Słuchedniów ok 1904

Pozdrawiam
Asia

Czas generowania strony: 2.744 s.