Przepisy swiateczne z najstarszej ksiazki kucharskiej S. Czernieckiego wyd. w 1682 r.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #16699 przez Anna Fukushima
COMPENDIUM FERCULORUM - to najstarsza polska ksiazka kucharska wydana w 1682 roku, w Krakowie. Jej autorem byl Stanislaw Czerniecki, sekretarz krolewski, podstoli zytomierski i kuchmistrz wojewody krakowskiego Aleksandra Michala Lubomirskiego.
Kuchnia staropolska sprzed ponad trzystu lat byla ostra i pelna egzotycznych przypraw. Zarowno do mies, ryb, warzyw jak i potraw macznych, uzywano w nadmiarze pieprzu, imbiru, szafranu, galki muszkatolowej, cynamonu, rodzynkow, migdalow, octu, cukru, cytryn-limonek, konfitur, sokow. Modne bylo mieszanie smakow i przyrzadzanie dan slodko-kwasnych. Czerniecki nie uznawal panierek gdyz twierdzil, ze “obsypywanie potraw tartym chlebem zadnego smaku nie czyni, ale potrawe oczernia”. W swoim dziele kulinarnym, sporo uwagi poswiecil daniom postnym i rybnym. A to niewiatpiwie z racji scisle przestrzeganego postu w tamtych czasach. Nie spozywano miesa, masla, serow i mleka w srode, piatek, sobote, podczas adwentu, w wigilie kazdych swiat oraz w dni swietych. Surowy polski post byl zjawiskiem religijnym jak i spolecznym.
Odrebna czesc “Compendium ferculorum” stanowi tzw. Memoryjal generalny. Czerniecki opisuje w nim miedzy innymi, jak powinien wyglac wzorowy kucharz, ktorego zadaniem bylo przygotowywanie wszelkego rodzaju uczt i bankietow we dworze. Cytuje: „Kucharz ma być ochędożony z czupryną albo głową wyczesaną, z ogoloną głową, rękami umytemi, paznoktami oberżnionemi, opasany fartuchem białym, trzeźwy, nieswarliwy, pokorny, chyży, smak dobrze rozumiejący, condimenta albo potrzeby do potraw dobrze znający, a nade wszystko wszystkim usługujący.”

Oto wybrane przepisy z ksiazki kucharskiej Stanislawa Czernieckego:

Potrawa czarno gotowana z powidłami.

MIESO. Jelenia lub daniela, wieprza dzikiego, dziką, kozę i cokolwiek domowego chcesz gotować na czarno, to gotuj. Weźmij jelenia albo łosia, porąb w sztuki jakie chcesz, odwarz, wstaw nacedziwszy rosołem i octem, warz. A gdy dowiera, miej powidła przebite, rozpuszczone octem, przydaj soku wiśniowego, słodkości, pieprzu, imbieru, goździków, cynamonu. Przywarz, daj na stół. A jeżeli chcesz potrząśnij migdałami wzdłuż krajanemi, wprzód oparzonemi i białym cukrem.

RYBA. Weźmij karpia, oczesz, wstaw w wodzie, zasól. Warz a odważywszy zlej wodą, wlej powideł przebitych przez sito, rozpuszczonych octem, przydaj soku wiśniowego, słodkości, pieprzu, imbieru, goździków. Przywarz a daj na stół.

ROSOL POLSKI. Weźmij materyją mięśną wołową albo cielęcą, jarząbka albo kuropatwę, gołębie i cokolwiek mięśnego jest, co być może do rosołu gotowano i zwierzyny wszytkie. Wymocz, wysoluj pięknie i ułóż w garnku, ociągniej. Ten zaś rosół, w ktorymeś ociągał, kiedy się podstoi, przecedź przez sito i wlej w tę materyją mięśną, włóż pietruszki, masła, przysól, odszymuj. A gdy dowre, daj gorąco na stół. Trzeba też wiedzieć, że na każdy rosół włożyć co potrzeba, żeby wodą albo wiatrem nie śmierdział, to jest pietruszki albo kopru, cebule albo czosnku, kwiatu muszkatowego albo rozmarynu, albo całkiem pieprzu, według smaku albo upodobania, limonia też i rozmaryn żadnego nie oszpeci rosołu.
_________________
Z najlepszymi zyczeniami WESOLYCH SWIAT.

AF
Ostatnia9 lata 4 miesiąc temu edycja: Anna Fukushima od.
The following user(s) said Thank You: Błażej Pawlica, Włodzimierz Stefani, henryk gierlik, Elżbieta Kowalska, Maria Mroczek, Kinga Cisowska Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #16700 przez Włodzimierz Stefani
Z inspiracji świątecznym tematem P. Ani sięgnę i ja na półkę z pamiątkowymi książkami...
M. in. po Babci Zosi [Zofia z Filipskich Knothe *1880 Częstochowa †1959 Radomsko].

Wydana 110 lat temu:

POLSKA KUCHNIA I SPIŻARNIA
PRAKTYCZNY PODRĘCZNIK ZWIERAJĄCY 1550 PRZEPISÓW KUCHENNYCH I GOSPODARSKICH [...] ORAZ DYSPOZYCJE OBIADÓW, ŚNIADAŃ I KOLACJI ZWYCZAJNYCH I WYSTAWNYCH ZE 114 RYSUNKAMI W TEKŚCIE.
UŁOżYŁA
JADWIGA IZDEBSKA

Nagrodzona Wielkim Medalem srebrnym na Wyst. Hygien-naukowej w Łodzi 1903 r. oraz Medalem złotym na Wyst. Wszechswiatowej w Gandawie [Belgja] 1903 r.
Warszawa, nakładem i drukiem M. Artca, 1905.

Na str. 27 smakowicie czytamy:
"Potrawy podawane w wigiliję Bożego Narodzenia

DO WYBORU.
Zupa z ryb, zupa grzybowa z pasztecikami;
barszcz z uszkami z grzybów;
Zupa migdałowa z ryżem.

Szczupak z chrzanem ze śmietaną, lub duszony z jarzynami;
Majonez z ryb;
Liny w galarecie.

Pasztet z ryb we francuskim cieście;
Sandacz z jajami;
Karp po polsku.

Kapusta kwaśna z grzybami osmażanemi;
Groch szablasty z masłem.

Karasie lub inne ryby smażone.

Sałaty, kompoty;
Mak tarty z kruchemi ciastkami;
Racuszki lub szarlotka we francuskim cieście;
Kremy, galarety.

Strucle podane w całości, położone na dwóch krańcach stołu;
Bakalie, pierniki, jabłka, orzechy, ułożone na odpowiednich podstawach;
Miód, wino, piwo, wódki, likiery."

a na "poświętach", w trosce o nasze dobre samopoczucie i prawidłowe kilogramy, skorzystać można z lżejszego [? hehe] zestawu [np. Nr 3] proponowanego przez autorkę w dziale: "Obiady postne na porę zimową":

Polewka z piwa,
Śledzie marynowane z garniturem,
Fasola na kwaśno, kartofle,
Lin smażony,
Sałata, kompot,
Ryż z jabłkami.

Książka, wzbogacona w Notatkach przez Babcię własnoręcznymi przepisami, to cenna pamiatka i poza tym świetna lektura po ówczesnych kulinarnych rewirach.
Smacznego i Wesołych Świąt życzę
wlodeks
Ostatnia9 lata 3 miesiąc temu edycja: Włodzimierz Stefani od.
The following user(s) said Thank You: Błażej Pawlica, Halina Klimza, Anna Fukushima, Zdzisława Rajczyk, Elżbieta Kowalska, Kinga Cisowska Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #16701 przez Elżbieta Kowalska
Panie Włodzimierzu... i ja sięgnęłam do pewnej stareńkiej książki kucharskiej mojej Mamy, pt. Dom oszczędny, podręcznik dla rodzin polskich, Juliuszowej Albinowskiej, wydany we Lwowie ok. 1910 r., ale... jest tam autograf, proszę spojrzeć...
Załączniki:
Ostatnia9 lata 3 miesiąc temu edycja: Elżbieta Kowalska od.
The following user(s) said Thank You: Włodzimierz Stefani

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16702 przez henryk gierlik
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16703 przez Elżbieta Kowalska
..rozsmakowaliśmy się w kulinariach ... a skoro mamy już zgromadzone przepisy, proponuję małą kolacyję wg wspomnianego wyżej "Domu oszczędnego..."
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16704 przez Elżbieta Kowalska
... i mała podpowiedź jak i kiedy to zorganizować...
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie