Topic-icon Akta konsystorskie parafii Przybynów

1 rok 1 miesiąc temu #27846 przez Krystian Zamorowski
Znalazłem przypadkiem na familysearch.
Dla mnie bezcenny materiał, ponieważ zbieram wszelkie informacje dot. historii Przybynowa. Może kogoś z Was też zainteresuje

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GY9...5?mode=g&cat=1963633

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 1 miesiąc temu #27849 przez Teresa Łukasik
Dziękuję za tę wiadomość. Interesuje mnie nazwisko Michniowski vel Michniewski. Andrzej Michniowski był ekonomem i w roku 1805 rodzi mu się syn w Przybynowie, w 1806 umiera żona Tekla a w 1807 bierze ślub z Agnieszką z Gnojeńskich. Może gdzieś przypadkiem "wpadnie Panu to nazwisko" , będę wdzięczna za info.

Pozdrawiam
Teresa

1 rok 1 miesiąc temu #27860 przez Krystian Zamorowski
Panie Rafale ... str. 90 Antoni Molęcki właściciel wujtostwa w Suliszowicach zeznaje w sprawie przynależności stawu do kościoła w Przybynowie rok 1834.

1 rok 1 miesiąc temu #27861 przez Anna Szotowska
Pani Tereso
W parafii Kromołów 23.02. 1798 jest ślub Andrzeja Michniowskiego z Teklą Gucińską.
Może to tylko zbieżność nazwisk, ale Michniowskich w Kromołowice jest sporo.
Pozdrawiam
Anna
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

1 rok 1 miesiąc temu #27863 przez Teresa Łukasik
Dziękuję p. Anno !
Tak to moi na pewno bo ten ród wywodzi się z Karlina par. Kromołów. Przeglądałam tyle razy Kromołów a tu taka niespodzianka.

Pozdrawiam

Teresa

1 rok 1 miesiąc temu #27878 przez Rafał Molencki
Wielkie dzięki, Panie Krystianie, za wskazanie tego źródła!! Antoni Molęcki był bratem mojego praprapradziadka Stanisława, współwłaściciela tegoż suliszowickiego wójtostwa, i ze wzruszeniem czytam jego zeznanie cytowane dosłownie, zwłaszcza że miesiąc temu w częstochowskim archiwum dotarłem do kilku akt notarialnych z kancelarii rejenta Roli-Różyckiego z Żarek dotyczących obydwu braci (w tym testamentu Stanisława).
W wolnej chwili będę chciał przejrzeć całą tę pasjonującą księgę akt konsystorskich.

1 rok 1 miesiąc temu #27939 przez Krystian Zamorowski
Panie Rafale
Pisałem o tym już w innym poście ale powtórzę, bo nie wiem czy Pan o tym wie. W Archiwum Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Myszkowie znajdują się stare księgi hipoteczne z XIX w. Wiem, że na pewno jest tam Przybynów, zatem Suliszowice pewnie też (albo w SR Zawiercie). Swoją drogą jest to bardzo pouczająca lektura, a zakładki w takich księgach zdarzają się przepiękne np. gazeta z lat 18..., mapy jeometrów pięknie wyrysowane, wykaligrafowane i pokolorowane. Jeśli ktoś by odwiedził ten Sąd to proszę o informację jak w tej chwili wygląda dostęp do tych ksiąg, bo sam się też tam wybieram jak tylko czas pozwoli.

pozdrawiam
Krystian

1 rok 1 miesiąc temu #27942 przez Rafał Molencki
Dziękuję bardzo! To będę musiał tam podjechać - zdam Państwu sprawę z wizyty.

1 rok 1 miesiąc temu #27961 przez Zbigniew Małolepszy
Dzięki Krystianie za link do akt konsystorskich dot. parafii przybynowskiej. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jak natrafiłeś na ten skan na familysearch.org? Widzę że ten zbiór ma kompletnie nic nie mówiącą nazwę i nie jest chyba w żaden sposób zaindeksowany w zbiorach Mormonów. Tym bardziej gratuluję takiego znaleziska.

Czy oryginał jest w archiwum diecezjalnym w Częstochowie? Jeśli tak to może wśród dokumentów zeskanowanych tam przez Mormonów są też relacje z wizytacji dziekańskich w przybynowskiej parafii. To podobno również ciekawe źródło informacji o historii parafii.

Przeglądam te 900 stron akt i jest tam naprawdę wiele perełek. Dla genealogów bardzo ciekawym dokumentem wśród zeskanowanych tam pism jest list z 1885 roku nowo mianowanego proboszcza parafii przybynowskiej w którym donosi o opłakanym stanie parafian:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9Y9H-Q3Q?i=517

Pozdrawiam,
Zbyszek
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka, Zdzisława Rajczyk

1 rok 1 miesiąc temu #27976 przez Krystian Zamorowski
Panie Zbyszku...
Księgę znalazłem przypadkiem. Na stronie głównej familysearch wszedłem w zakładkę catalog, place - Przybynów i search. Pojawiły się 3 linki które przeglądałem po kolei. Warto w ten sam sposób poszukać innych miejscowości.

Co do oryginału to według mormonów znajduje się on w AA Częstochowie innej wiedzy nie posiadam.

BTW nie da się jakoś ściągnąć tej księgi hurtem na komputer? Może ktoś zna jakiś sposób?
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka

1 rok 1 miesiąc temu #28005 przez Caroline Brymora
Such a treasure :)

Very sad that I cannot read it - I hope my relatives here will let me know if they see anything important for me!

1 rok 1 miesiąc temu #28007 przez Rafał Molencki
We certainly will!
The following user(s) said Thank You: Caroline Brymora

11 miesiąc 4 tygodni temu #28359 przez Rafał Molencki
Telefonowałem dzisiaj do Sądu w Myszkowie. Jeśli chodzi o księgi wieczyste z Suliszowic, to najstarsze repertoria, jakie mają pochodzą z lat 1920. Uprzejma pani pouczyła mnie też, że trzeba napisać do nich podanie, jeśli chce się mieć dostęp do ich akt archiwalnych.

11 miesiąc 2 tygodni temu - 11 miesiąc 2 tygodni temu #28522 przez Krzysztof Łągiewka
W okresie I RP Suliszowice były własnością królewską czyli państwową i należały do starostwa w Olsztynie.
W okresie rozbiorów Suliszowice włączono do Dóbr Narodowych Olsztyn: miasto Olsztyn z kościołem parafialnym, wieś i folwark Biskupice, folwark Borowe, folwark Ciecierzyn, wieś i folwark Turów, wsie: Przymiłowice, Suliszowice, Zrębice, Krasawa, Czatachowa, wójtostwo Krasawa, sołectwo Krasawa, wójtostwo Suliszowice, Suliszowice druga połowa, Suliszowice wybraniectwo, sołectwo Zrębice, Biskupice wybraniectwo, sołectwo Turów, wieś i folwark Bukowno, wieś i folwark Pabianice, wójtostwo Skrajnica. Dobra narodowe były własnością państwową. Część z tych wsi nadano w XIX wieku oficerom carskim na własność. Suliszowice uniknęły tego losu i w 1864 r. w wyniku uwłaszczenia zostały podzielone na działki i nadane tamtejszym chłopom. Na wsie nadane chłopom w 1864 r. nie ma zbiorczych ksiąg wieczystych, są co najwyżej tylko księgi na pojedyncze działki i gospodarstwa rolne, które chłopi po roku 1864 mogli sobie założyć w celu wzięcia pożyczki pod hipotekę. W sądzie rejonowym w Myszkowie jest jedna stara księga wieczysta dotycząca Suliszowic na pewno na jakieś gospodarstwo rolne. Ma zakres lat 1928 - 1998. Czyli została niedawno zamknięta, co oznacza, że raczej wgląd do niej może mieć tylko ktoś, kto jest aktualnym właścicielem tego gruntu. Są tam na pewno jeszcze dane osobowe żyjących osób i sąd zapewne odmówi osobom postronnym wglądu do niej.
Przybynów natomiast w tym samym okresie był własnością prywatną i wchodził w skład dóbr Choroń: Dobra Choroń z przyległościami Przybynów, Zaborze, Poraj, folwarkami Choroń, Przybynów i Masłoń z pięcioma młynami.
Przeglądałem księgę dóbr Choroń w sądzie w Myszkowie i niewiele tam jest na temat Przybynowa, za wyjątkiem mapy z 1859 r. Na przełomie XIX i XX wieku dobra Choroń zostały prawie w całości rozparcelowane. Dotyczyło to więc również Przybynowa. Ostatni właściciele dóbr Choroń tj. rodzina Bylińskich miała już tak mały areał, że nawet nie został on przejęty w 1945 r. przez komunistów na cele reformy rolnej.
Poniżej fragment mapy dóbr Choroń z 1859 r. będącej załącznikiem do księgi wieczystej z zaznaczonym na niej Przybynowem.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Caroline Brymora, Zbigniew Małolepszy, Rafał Molencki

2 tygodni 3 dni temu #32033 przez Marek Romański
Mam prośbę do Pana Krzysztofa Łągiewka jeśli byłby tak miły o wszelkie informacje o majoracie Turów Olsztyński. Także o poszczególnych właścicielach i dobrach np. Joachimow, Bukowno, Turów, Ciecierzyn itd. Proszę jeśli można o wyjaśnienie kto w 1868 roku otrzymał ten majorat: Reinhard Miller czy Aleksander Sztanden? Pozdrawiam

Marek

Czas generowania strony: 0.980 s.