podział Iwanowic

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34381 przez Mateusz Zwierz
podział Iwanowic was created by Mateusz Zwierz
Witam, poszukuje informacji na temat Iwanowic koło krzepic a dokładnie co się stało z dawną wsią Iwanowice że zmieniła swoje położenie między latami 1850-1897 przesyłam linki z mapami z roku 1850 maps.mapywig.org/m/Polish_maps/series/12...u%C5%84_Radomsko.jpg i z roku 1897 maps.mapywig.org/m/German_maps/series/10...pice_1897_400dpi.jpg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #34406 przez Piotr Lis
Replied by Piotr Lis on topic podział Iwanowic
Posiadam dokładną mapę Iwanowic z około 1850 roku (mapa Ekonomii Iwanowice z Archiwum Głównego Akt Dawnych), gdzie Iwanowice faktycznie położone są jeszcze w linii północny-wschód, południowy-zachód. Dopiero później zmienia się lokacja Iwanowic.
Związane jest to zapewne z nowym ułożeniem stosunków włościańskich i z uwłaszczeniem włościan po 1864. Nastąpiła komasacja i regulacja gruntów, które były rozdrobnione. Rzadko która wieś zmieniała swoje założenie - tutaj zaplanowano nową lokalizację pól i gospodarstw wzdłuż ulicy.
Pozostałością są role w południowej części wsi, gdzie znajdował się też folwark Iwanowice.

Zapewne szczegóły całej akcji można znaleźć w aktach Komisarza do Spraw Włościańskich w Archiwum Państwowym w Łodzi:
Zespół: 39/11/0 Komisarz do Spraw Włościańskich Powiatu Częstochowskiego
Jednostka: 91 [Wieś Iwanowice gminy Opatów]

w zainteresowaniach: Lis i Heluszka (Iwanowice, później Rębielice Królewskie), Włodarczyk, Sabat, Tronina (Rębielice Królewskie)
Ostatnia5 lata 6 miesiąc temu edycja: Piotr Lis od.
The following user(s) said Thank You: Mateusz Zwierz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34446 przez Mateusz Zwierz
Replied by Mateusz Zwierz on topic podział Iwanowic
Dziękuje za informacje postaram się poszukać tam informacji. Mam jeszcze jedno pytanie bo znalazłem mapę rosyjską z 1872 roku i Iwanowice znajdują się w starej lokalizacji i czy jest to możliwe ze w ciągu 25 lat cała wioska zmieniła swoje położenie nie pozostawiając nic po sobie (mapa z roku 1897 nie pokazuje żadnej zabudowy w starym miejscu) a słyszałem kiedyś że wioska została zniszczona jeśli to prawda to gdzie mógłbym się o tym dowiedzieć

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34448 przez Piotr Lis
Replied by Piotr Lis on topic podział Iwanowic
Mapy XIX-wieczne nie zawsze były aktualizowane od razu, a czasami opierały się na starszych mapach i powielały z nich informacje. Nie wiadomo na jakich źródłach bazowała mapa wzmiankowana przez Ciebie, więc nie znamy dokładnej daty nowego założenia wsi.

Odsyłam do materiałów archiwalnych, choć pewnie będą one po rosyjsku. W historii o całkowitym zniszczeniu wsi może być źródło prawdy - stare domy zostały rozebrane, a mieszkańcy przenieśli się w nową lokalizację.

w zainteresowaniach: Lis i Heluszka (Iwanowice, później Rębielice Królewskie), Włodarczyk, Sabat, Tronina (Rębielice Królewskie)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34468 przez Jerzy Bardziński
Replied by Jerzy Bardziński on topic podział Iwanowic
Iwanowice – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Szczytniki.

Iwanowice uzyskały lokację miejską w 1460 roku, zdegradowane w 1870 roku[3]. Do 1954 roku siedziba gminy Iwanowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie