Pytanie do "metrykalistów".

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #12540 przez Tadeusz Tarnowski
Pytanie do "metrykalistów". was created by Tadeusz Tarnowski
Proszę o przedstawienie szczegółowego sposobu (procedury) digitalizowania przez państwa metryk.
Ostatnia10 lata 2 miesiąc temu edycja: Tadeusz Tarnowski od. Powód: gramatyka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12541 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Pytanie do "metrykalistów".
Witaj Tadeusz!

Tu masz naszą instrukcję:

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy-metrykalne

pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12543 przez Tadeusz Tarnowski
Replied by Tadeusz Tarnowski on topic Pytanie do "metrykalistów".
Dziękuję, Jacku ale ten przepis jest mi znany. Mnie idzie o technikę sporządzania metryk. Czy są przygotowywane indywidualnie? Jak wygląda "wydajność". I jakie mogą być pomysły na przyspieszenie "metrykowania".
Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12544 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Pytanie do "metrykalistów".
Nie wiem jak inni, ale u mnie z wydajnością kiepsko.
Czytam akt po akcie, na początku jest problem z przyzwyczajeniem się do konkretnego charakteru pisma, potem już idzie. Problem kiedy pojawia się nowy skryba lub ten co zawsze pisał gdzieś na kilka dni wybył i zapisuje ktoś z łapanki. Sprawdzam też zgodność z indeksami na końcu danego roku.
Kiedy zaczynałem czytanie ksiąg opierałem się na indeksach no i po 10 latach okazało się, ze zgubiłem całkiem pokaźną gałązkę swojej genealogii, tylko dlatego, ze w 1856 robiąc indeksy urodzonych opuszczono tych na "T".

To czytanie aktu po akcie ma swoje pozytywy bo trafia się na "swoich" w roli chrzestnych czy też świadków.

Sumując wolniutko, ale dokładnie :)
The following user(s) said Thank You: Sebastian Górecki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12546 przez Tadeusz Tarnowski
Replied by Tadeusz Tarnowski on topic Pytanie do "metrykalistów".
Tak się spodziewałem. Praca indywidualna była kilka lat temu jedynym wyjściem, a wykazy są zawodne, trzeba przeglądać księgi strona po stronie.
Jest to jeszcze trudniejsze w przypadku ksiąg pisanych cyrylicą czy w j. niemieckim lub w łacinie.
Osobiście uważam, że wydajność można zwiększyć znacznie, jeśli digitalizacja będzie prowadzona w parach - jedna osoba odczytuje, druga zapisuje, a porozumiewają się przez internet. Tylko czy znajdą się chętni? A może warto byłoby sprawdzić "chętność" drogą ankiety. Tu zawracam się do osób czytających i zapisujących dane w niemałym trudzie. Co o tym Szanowni sądzicie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu #12549 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Pytanie do "metrykalistów".
Proozycja b. dobra. Odczytuję-piszesz. Niemniej nie widzę wielkiego zaangażowania w pracę pro publico bono...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie