Topic-icon Szukam dat urodzenia przodków.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29523 przez Ryszard Czerwik
Dzień Dobry.
Szukam dat urodzenia Szczepana Czerwik oraz jego małżonki Bronisławy z domu Ziora którzy należeli do parafii p.w.Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy.

Ryszard 2

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29526 przez Tomasz Filipczyk
Witam w naszej społeczności ;)
Proszę o więcej szczegółów dotyczących podanych osób. W jakich latach należy szukać?

Na jakim etapie przygody z genealogią Pan jest? Jeżeli to początki, to chętnie podpowiem jak i gdzie szukać przodków ;)

Pozdrawiam,
Tomasz

7 miesiąc 2 tygodni temu #29529 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panu za zgłoszenie się i zainteresowanie tym tematem.Małżeństwo o którym napisałem było rodzicami mojego ojca Mariana urodzonego w 1931 roku w Starczy. Dobrze jeszcze pamiętam babcię Bronisławę która mieszkała przy ulicy Szkolnej.
Oto fragment odpowiedzi którą otrzymałem z archiwum "Archiwum Państwowe w Częstochowie informuje, że posiada w swoim zasobie m.in. akta zespołów archiwalnych Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Starczy z lat 1911-1914 oraz Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Poczesnej z lat 1808-1914 [1935-2007] (w której rejestrowano akty metrykalne z terenu Starczy przed 1911 rokiem"
Czekam jeszcze na wiadomość w tej sprawie od rodziny lecz w międzyczasie zdecydowałem się na szukanie zapisów o przodkach i dat ich urodzenia przez tę internetową stronę genealogiczną.Być może ktoś z Państwa ma już drzewo genealogiczne z danymi o tych osobach i mógłby mi udostępnić informacje.
Pozdrawiam Pana

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu - 7 miesiąc 2 tygodni temu #29530 przez Hanna Hofman-Polańska
czy zna Pan imiona rodziców Szczepana i Bronisławy???
w grobonecie (Poczesna) jest nagrobek Bronisławy Czerwik zm, w 1975 r ale nie ma Szczepana??

7 miesiąc 2 tygodni temu #29533 przez Tomasz Filipczyk
Znalazłem akt małżeństwa 21/1896. Małżeństwo między Szczepanem Czerwik, synem Jana i Magdaleny a Franciszką Wąsowicz, córką Antoniego i Anny.
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTR...364183501&cc=2115410

Być może są to rodzice Pańskiego dziadka. Jeśli tak i jeśli Szczepan był najstarszym, ew. drugim dzieckiem, to sądzę, że urodził się w latach 1896-1899.
Myślę, że warto odwiedzić parafię w Starczy i zajrzeć do ksiąg metrykalnych. W akcie chrztu jest wpisany wiek rodziców, który pozwoli dość precyzyjnie określić rok urodzenia.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29535 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panu Tomaszowi za radę.W roku 1931 Szczepan Czerwik miał 41 lata natomiast Bronisława z domu Ziora 32 lata.Prawdopodobny rok urodzenia ojca 1890 i matki 1899 może być roczna różnica w tych datach spowodowana sposobem liczenia wieku osób i zapisywania ich w owym czasie w księgach metrykalnych.Wysłałem dzisiaj powtórną prośbę do Archiwum Państwowego w Częstochowie o przejrzenie ksiąg archiwalnych
"Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Poczesnej z lat 1808-1914 [1935-2007] (w której rejestrowano akty metrykalne z terenu Starczy przed 1911 rokiem"

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29536 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję bardzo Pani Hannie za wiadomość.Jestem po rozmowie z księdzem z parafii w Starczy od którego uzyskałem informację co pozwoliło mi określić rok 1899 na prawdopodobną datę urodzenia Bronisławy Czerwik z domu Ziora.
Nie posiadam jeszcze wiedzy na temat imion rodziców Szczepana i Bronisławy.
Na razie nie wiem także czy Bronisława Czerwik z domu Ziora jest pochowana na cmentarzu w Poczesnej.
Czasami różne osoby mają to samo imię i nazwisko.
Pozdrawiam Panią

Ryszard 2
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

7 miesiąc 2 tygodni temu #29537 przez Tomasz Filipczyk
W takim razie domyślam się, że rodzice Szczepana to Franciszek i Marianna, a wcześniej wspomniany Szczepan jest jego stryjem.
Akt M 10-1888
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...364183501&cc=2115410

7 miesiąc 2 tygodni temu #29538 przez Ryszard Czerwik
Na spokojnie Panie Tomaszu jeśliby Pan mógł jeszcze zajrzeć na wcześniejsze lata w których zapisano Akta małżeńskie np.w okresie 1863-1875 ten przedział wiekowy bardziej pasowałby do daty urodzenia około 1890 roku Szczepana Czerwika.Ja też będę szukał na stronie familysearch ( u mnie to trwa dłużej ponieważ mam wolne mobilne łącze internetowe).Chyba potrzebna będzie także umiejętność czytania dawnych dokumentów w języku rosyjskim.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu - 7 miesiąc 2 tygodni temu #29539 przez Tomasz Filipczyk
Oto lista małżeństw z lat 1861-1902:

1862 1 Czerwik Jan Bajor Magdalena
1862 9 Czerwik Aleksander Pawłowska Aniela
1862 42 Czerwik Jacek Rogacz Franciszka
1867 22 Czerwik Mikołaj Masłoń Franciszka
1873 29 Czerwik Mikołaj Skrzypczak Marianna
1879 10 Czerwik Andrzej Kulawik Anna
1880 21 Czerwik Konstanty Rogacz Marianna
1881 13 Starcza Czerwik Jan (Czerwik) Dziuk Anna
1882 2 Czerwik Jan Bazan Marianna
1882 12 Czerwik Marcin Rak Paulina
1886 34 Poczesna Czerwik Michał Błaszak Franciszka
1887 5 Poczesna Czerwik Jan Rakowska Konstancja
1888 10 Starcza Czerwik Franciszek Pietryka (Petryka) Marianna
1892 26 Huta Czerwik Aleksander Szejn Teresa
1893 30 Osiny Czerwik Michał (Sójka) Major Marianna
1895 26 Starcza Czerwik Antoni Płaneta Anna
1896 36 Bargły Czerwik Kacper Grochowina Waleria
1896 21 Starcza Czerwik Szczepan Wąsowicz (Wonsowicz) Franciszka

W naszej bibliotece jest trochę indeksów z Poczesnej. ;)
www.genealodzy.czestochowa.pl/component/...as=Remository_Search

7 miesiąc 2 tygodni temu #29541 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panie Tomaszu za umieszczenie listy małżeństw z lat 1861-1902 to mi ułatwia poszukiwania.Pobrałem z biblioteki plik indeksów ślubów z Poczesnej z lat 1842 -1860 przy jego otwarciu pojawił mi się komunikat o problemach technicznych z jego odczytaniem trzeba określić oprogramowanie potrzebne do otwarcia danego pliku ponieważ jest to Typ pliku: Skoroszyt programu Excel 2007.Czy mogę Pana poprosić o dalszą pomoc i przejrzenie dokumentów z biblioteki na tej stronie internetowej - śluby z lat 1842-1860 ?.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29542 przez Tomasz Filipczyk
Proszę spróbować otworzyć ten plik:

Plik załącznika:

Nazwa pliku: Poczesnasl...860.xlsx
Wielkość pliku:55 KB

Z jakiego programu Pan korzysta?
Załączniki:

7 miesiąc 2 tygodni temu #29543 przez Ryszard Czerwik
Wiadomość dla Pana Tomasza.Po uaktualnieniu jednego z programów komputerowych mogę już odczytywać pobrane pliki z biblioteki.:)

Ryszard 2
The following user(s) said Thank You: Tomasz Filipczyk

7 miesiąc 2 tygodni temu #29544 przez Ryszard Czerwik
Uaktualniłem program Microsoft Office Excel z wersji z roku 2003 do wersji z roku 2007 przysłany przez Pana plik też mogłem już odczytać.
Wracając do tematu poszukiwań wygląda na to że nie ma w tym spisie informacji o ślubie Szczepana Czerwika z Bronisławą z domu Ziora.Chyba trzeba będzie szukać jeszcze w innych miejscach lub poczekać na odpowiedź z Archiwum Państwowego w Częstochowie gdzie mogą być księgi metrykalne.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29545 przez Tomasz Filipczyk
Ten ślub prawdopodobnie odbył się w latach 20. XXw., których jeszcze nie ma w Internecie. Trzeba szukać w parafii.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29548 przez Mariusz Kaczmarek
Proszę napisać / zadzwonić do UCS odpowiedniego d miejsca ślubu. Tam znajdą szybko akt i prześlą jego kopie.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29549 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panu Mariuszowi za podanie jeszcze nowego miejsca gdzie można rozpocząć poszukiwania.Zadzwoniłem do USC w Starczy i obecna w urzędzie Pani przyjęła moją prośbę i przejrzy zapisy w księgach.
Pozdrawiam Pana.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29554 przez Ryszard Czerwik
W odpowiedzi dla Pani Hanny która pytała mnie czy znam imiona rodziców szukanych osób mogę powiedzieć już że tak.
Rodzice Szczepana Czerwik ze Starczy który w dniu ślubu miał 29 lat to Franciszek Czerwik i Marianna Czerwik z domu Pietryka.
Rodzice Bronisławy Czerwik z domu Ziora nazywali się Jan Ziora i Marianna Ziora nazwisko rodowe Sołtysik.
W akcie ślubu napisano że Panna Młoda w roku 1920 miała 24 lata i urodziła się w Starczy czyli pojawiła się jeszcze druga możliwa data urodzenia Bronisławy.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29555 przez Ryszard Czerwik
Poproszę Pana Tomasza lub kogoś z Państwa o w miarę dokładne przetłumaczenie dokumentu Aktu Ślubu z 1888 roku napisanego w języku rosyjskim umieszczonego na stronie
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...364183501&cc=2115410

Ślub Franciszka Czerwika i Marianny Czerwik nazwisko rodowe Pietryka.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29556 przez Tomasz Filipczyk
Akt 10, Starcza
Data: 27.01 / 08.02.1888r.
Świadkowie: Piotr Barwinek l.40, Antoni Barwinek l.50 zam. w Starczy
Małżonkowie: Franciszek Czerwik, kawaler l.23, syn Jana i Magdaleny Bajor
Marianna Pietryka l.24, córka Mikołaja i Franciszki Zych

Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem, bo moja znajomość rosyjskiego pozostawia wiele do życzenia :)

Akt małż. rodziców Franciszka to 1/1862 ;)
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...364159701&cc=2115410

7 miesiąc 2 tygodni temu #29557 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panie Tomaszu przetłumaczył Pan ten dokument jak potrafił.Poproszę jeszcze
kogoś z Państwa o przejrzenie Aktu ślubu może będzie coś do dodania.
Przetłumaczyłem pierwsze zapisane słowa brzmią Działo się w Poczesnej (Napis Starcza i numer 10 jest w rubryce obok) 27 stycznia i słusznie Pan zauważył druga data 8 lutego (mam pytanie czy pierwsza data jest datą ślubu a druga data sporządzenia tego dokumentu ?). Dalej zgadzam się z Panem Franciszek Czerwik był synem Jana.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29559 przez Tomasz Filipczyk
Pierwsza data jest wg kalendarza juliańskiego, a druga gregoriańskiego. Nas interesuje tylko ta druga ;)

7 miesiąc 2 tygodni temu #29562 przez Ryszard Czerwik
Mam teraz dwa pytania Panie Tomaszu dotyczące Aktu zaślubionych z 1862 roku wiadomo coś Panu o Antonim Czerwiku i jego żonie Franciszce z Mastalerzów niegdyś rolników w Staczy tamże urodzonymi.
Drugie pytanie czy Jan Czerwik w dniu ślubu 19 stycznia 1862 roku miał dwadzieścia siedem lat ( chodzi o drugą niewyraźnie napisaną cyfrę )

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29563 przez Tomasz Filipczyk
Nic nie wiem o Antonim i Franciszce. Chętnie pomogę w odnalezieniu aktów, jednak nie chcę odbierać Panu tej przyjemności ;)
Polecam pobrać wszystkie indeksy z Poczesnej dostępne w bibliotece. Na pewno znacznie ułatwi to pracę.
Co to wieku, to faktycznie jest tam napisane, że miał 27 lat. Tylko "s" w siódemce jest przedłużone, przez co trochę przypomina "p". Wystarczy porównać z "ś" w słowie "dwadzieścia" ;)

7 miesiąc 2 tygodni temu #29566 przez Ryszard Czerwik
Ślub Antoniego Czerwik z Franciszką Mastalerz był w 1834 roku.Mam jednak problem z odnalezieniem tego zapisu na stronie familysearch mogę prosić kogoś z Państwa o podanie linka.W pliku pobranym z biblioteki były jeszcze następujące dane Liczba porządkowa 8 Numer aktu 24.

Ryszard 2

Czas generowania strony: 0.685 s.