Topic-icon Szukam dat urodzenia przodków.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29567 przez Tomasz Filipczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 2 tygodni temu #29568 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję bardzo Panie Tomaszu za pomoc i podanie linka.Jak już wspominałem mam mobilne łącze internetowe i strony z wpisami księgowymi pojawiają się na ekranie komputera za wolno dlatego zwracam się czasami do Pana i Państwa o podanie bezpośredniego adresu szukanej strony na portalu familysearch.

Ryszard 2
The following user(s) said Thank You: Tomasz Filipczyk

7 miesiąc 2 tygodni temu #29572 przez Ryszard Czerwik
Sebastian Czerwik i Marianna Czerwik z domu Płaneta w 1798 roku stanęli na ślubnym kobiercu w kościele w Poczesnej.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby jeszcze pomóc w poszukiwaniach proszę zajrzeć do ksiąg na portalu familysearch ,ja też je będę przeglądał może ktoś znajdzie szybciej kolejne zapisy.:)

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29573 przez Tomasz Filipczyk
Link do aktu małżeństwa Sebastiana i Marianny ;)
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...954718501&cc=2115410

7 miesiąc 2 tygodni temu #29576 przez Ryszard Czerwik
Ślub Sebastiana Czerwik i Marianny jeśli dobrze przeczytałem był w dniu 28 stycznia 1798 roku.Serdecznie Panu dziękuję za tę wiadomość i podanie linka do strony.I tym razem mam pytanie jak znaleźć imiona rodziców Sebastiana Czerwika.
Poszedłem dzisiaj do biblioteki miejskiej gdzie mają szybszy internet lecz nie znalazłem zapisu aktu tego ślubu,przeglądałem zapisy z wcześniejszych lat i stwierdziłem że aby je odczytać trzeba eksperta.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu #29579 przez Rafał Molencki
Proszę również korzystać z wyszukiwarki naszego towarzystwa, w XVIII wieku w Poczesnej ochrzczono 3 Sebastianów Czerwików:

1736 Poczesna Klepaczka Sebastian Czerwik Marcin Katarzyna >>>
1764 Poczesna Bargły Sebastian Cyrwik Czerwik? Sebastian Marianna >>>
1783 Poczesna Bargły Sebastian Paweł Cirwik Czerwik Kacper Marianna

Podejrzewam, że to ten środkowy, zatem proszę szukać w Family Search w 1764

7 miesiąc 2 tygodni temu #29580 przez Ryszard Czerwik
Witam Pana Rafała link do chrztu Sebastiana z 1764 roku w Poczesnej którego ojcem był Sebastian i Marianna Cyrwik z Bargłów
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...954718501&cc=2115410
Przypuszczam podobnie jak Pan że w dokumencie chrztu mogą być zapisani rodzice Sebastiana Czerwik.Pozostaje jeszcze interpretacja pisowni nazwiska Cyrwik.Podam przykład z dokumentu ślubu mojego dziadka który w dokumentach kościelnych jest Czerwikiem natomiast w USC Starcza jest napisane nazwisko Czyrwik ( czyli vel -inna forma nazwiska).
Wyszukiwarki genealogiczne są bardzo pomocne im więcej w nich wiarygodnych i konkretnych informacji tym lepiej dla osób które w przyszłości będą miały ułatwione poszukiwania przodków.
Zauważyłem że swoich przodków w wyszukiwarce towarzystwa szuka także Pan Hank z USA gdzie w ogóle od dłuższego czasu jest taka moda.Pan Hank wysłał mi kiedyś fragment wykresu drzewa genealogicznego.Może podam Państwu najwcześniejszy zapis to Franciszek Czerwik * 10/04/1796 Bargły + 03/12/1853 Bargły.Czy pozostałe osoby w tym drzewie genealogicznym miały relacje rodzinne z moimi przodkami jeszcze nie wiem.
Dziękuję Panu Panie Rafale za zgłoszenie oraz przesyłam pozdrowienia.

Ryszard 2

7 miesiąc 2 tygodni temu - 7 miesiąc 2 tygodni temu #29581 przez Rafał Molencki
Tak, Panie Ryszardzie. W dawnych czasach nie było jeszcze jednej urzędowej obowiązkowej formy zapisu nazwisk, które właściwie dopiero wtedy się ustalały. A oboczności Czerwik-Cerwik-Czyrwik-Cyrwik wskazują na dwie cechy lokalnego dialektu: mazurzenie (czyli wymawianie syja, zaba, capka zamiast szyja, żaba, czapka) oraz występowanie tzw. E pochyłego, upraszczając dźwięku pośredniego między E i Y.
Pański przodek Sebastian został ochrzczony 9 I 1764 jako syn Sebastiana i Marianny z Bargłowa, a chrzestnymi byli Bartłomiej Zyszek (ojciec mógł być Zych - nazwiska synów często zdrabniano: Kozioł/Koźlik, Koluch/Koluszczyk, itd.) z młyna zwany Mączak - tu mamy zjawisko podwójnych nazwisk-przezwisk-przydomków i dzieci Bartłomieja moga potem nosić nazwisko Zych, Zyszek i Mączak, pod jednym nazwiskiem ożenić się, pod innym umrzeć. Matka chrzestna to Regina ?Czełon(t)ka?, czyli żona lub raczej córka pana Czeły/Czoły.

W wyszukiwarce można znaleźć także chrzest Sebastiana ojca 25 I 1736, syna Marcina i Katarzyny z Klepaczki:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TP...954718601&cc=2115410

7 miesiąc 2 tygodni temu #29586 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję bardzo Panu Rafale że napisał Pan tych kilka zdań o dawnych czasach w których zmieniała się pisownia nazwisk.Dzięki także za link do księgi z zapisem chrztu Sebastiana syna Marcina Czerwik i Katarzyny z Klepaczki.
Jeśli Pan lub ktoś z Państwa chciałby jeszcze dodać następne historyczne zapisy i linki do nich chętnie przyjmę taką pomoc.
Pozdrowienia dla Pana Rafała i wszystkich miłośników genealogii.:)

Ryszard 2
The following user(s) said Thank You: Tomasz Filipczyk

7 miesiąc 1 tydzień temu #29596 przez Ryszard Czerwik
Mam prośbę do Pana Tomasza o przetłumaczenie aktu małżeństwa 21/1896 między Szczepanem Czerwik synem Jana i Magdaleny ( czy tam jest napisane panieńskie nazwisko Bajor ? ) i Franciszką Wąsowicz.Link do dokumentu już Pan raz załączył.
Przypuszczam tak jak Pan że wspomniany Szczepan może być bratem Franciszka Czerwika.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29597 przez Tadeusz Tarnowski
Słuszna wątpliwość, nazwisko panieńskie to Baur.
Tadeusz Tarnowski

7 miesiąc 1 tydzień temu #29601 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję bardzo Panu Tadeuszowi za przejrzenie dokumentów i proszę Pana jeszcze o sprawdzenie Akt ślubu Franciszka Czerwika i Marianny Czerwik nazwisko rodowe Pietryka
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...364183501&cc=2115410
Trochę literek w języku rosyjskim poznałem w szkole podstawowej i średniej uważam że tam też napisano nazwisko Baur.
Mam teraz obawy czy ta korekta nie wpłynie na inne zapisy.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla Pana Tadeusza.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29605 przez Tadeusz Tarnowski
Poza uwagą dotyczącą nazwiska Baur nie mam innych.
Pozdrawiam
Tadeusz Tarnowski

7 miesiąc 1 tydzień temu #29607 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Panu Tadeuszowi za wiadomość.Na stronie internetowej towarzystwa znalazłem informację Antoni Czerwik syn Jana Czerwik i Magdaleny Baur.W związku z tym rozpocząłem nowe poszukiwania tym razem Antoniego Czerwika w aktach urodzeń z 1872 roku link familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...362302001&cc=2115410
Zapisy urodzeń z 1872 roku w Poczesnej (link u góry)mieszczą się na portalu familysearch w przedziale zdjęciowym image 221-260 mam wolny internet i dlatego mam prośbę do kogoś z Państwa jeśli znajduje się tam wpis o chrzcie Antoniego Czerwik o podanie linka do strony-może być z tłumaczeniem.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29623 przez Ryszard Czerwik
Link do Aktu chrztu z 1872 roku jest prawdopodobnie taki familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...362302001&cc=2115410
Imię Antoni które jest podkreślone zgadza się jak i nazwa miejscowości. Poproszę kogoś z Państwa kto posiada umiejętność czytania starych dokumentów zapisanych w języku rosyjskim o tłumaczenie.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29633 przez Ryszard Czerwik
Otwieram nowy temat.Przeglądając wiadomości na forum znalazłem wpis 1812 Father Antoni Czerwik,50 years from Starcza.Zainspirowało mnie to do dalszych poszukiwań tym razem daty urodzin i chrztu tego Antoniego z około 1762 roku.Przeglądałem na stronie family search fragment księgi chrztów w Poczesnej z tych lat ale nie znalazłem takiego zapisu może trzeba szukać w innym miejscu proszę kogoś z Państwa o pomoc w odnalezieniu tego aktu.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29640 przez Rafał Molencki
Tu ma Pan ślub 19-letniego Antoniego Czerwika z Salomeą Kołodziejówną 4 II 1808. Z aktu wynika, że rodzice Antoniego chyba już nie żyli:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...362665001&cc=2115410

A tu chrzest tegoż Antoniego 6 VI 1790, s. Stanisława i Gertrudy

Wyszukiwarka TGZCz daje jeszcze

1767 Koziegłowy 56 Antoni Czerwik rodzice: Mateusz Regina

7 miesiąc 1 tydzień temu - 7 miesiąc 1 tydzień temu #29641 przez Rafał Molencki
Tu ma Pan ślub 19-letniego Antoniego Czerwika z Salomeą Kołodziejówną 4 II 1808. Z aktu wynika, że rodzice Antoniego chyba już nie żyli:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...362665001&cc=2115410

A tu chrzest tegoż Antoniego 6 VI 1790, s. Stanisława i Gertrudy:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTP...954718601&cc=2115410

Wyszukiwarka TGZCz daje jeszcze:

1767 Koziegłowy 56 Antoni Czerwik rodzice: Mateusz Regina

7 miesiąc 1 tydzień temu #29642 przez Ryszard Czerwik
Na początku Panu Rafałowi serdecznie dziękuję za pomoc w poszukiwaniach. Powiem jasno chodzi o ten link www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/tlum...-act-4-czerwik#16243 i datę chrztu Antoniego Czerwika który w 1812 roku liczył 50 lat o którego pytał Pan Henry z USA w dołączonym na forum załączniku który wziął z strony familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...362233601&cc=2115410 .Gdybym poznał imiona rodziców chrztu Antoniego Czerwika z około 1762 roku ( 50 lat od 1812 roku )to mógłbym zobaczyć czy byli to Sebastian Cyrwik Czerwik i Marianna Cyrwik.Jeśli tak to Antoni byłby bratem Sebastiana Czerwika którego chrzest był w dniu 8 stycznia 1764 roku. Wczoraj przeglądałem zapisy chrztów z lat 1762 w dwóch księgach z Poczesnej na stronie familysearch lecz nie znalazłem tam informacji o chrzcie Antoniego i nie wiem czy nie pominąłem tego wpisu podczas przeglądania.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29645 przez Rafał Molencki
Wiek rodziców często jest bardzo przybliżony - jeśli piszą, że miał 50 lat, mógł mieć zarówno 35, jak i 55. W wyszukiwarce takiego nie ma, jest tylko ten z Koziegłów. Mógł też to być jakiś inny Czerwik, którego tylko nazywano Antonim, a ochrzczono go pod zupełnie innym imieniem. Albo Antoni pod innym nazwiskiem-przezwiskiem - zdaję się, że parę dni temu podałem link do osoby Czerwik vel Mączak. Nic nie jest proste - takie są uroki genealogii...

7 miesiąc 1 tydzień temu #29647 przez Ryszard Czerwik
Trzeba wierzyć że jeszcze znajdą się zapisy o osobach z drzewa genealogicznego mojej rodziny które być może uzupełniłyby także wiedzę o przodkach Pana Henry który już cztery lata temu chciał porównać dane których zbieranie wymaga wiedzy i czasu na poszukiwania.
Dziękuję za dotychczasową współpracę Panu Rafałowi i wszystkim którzy mi pomagali i nie ukrywam że liczę na nowe wątki w tym temacie.

Ryszard 2

7 miesiąc 1 tydzień temu #29655 przez Joanna Bożek
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...364154001&cc=2115410

To link ewentualnie załączony plik. Numer powinien być 21 nie 24.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Ryszard Czerwik

7 miesiąc 1 tydzień temu #29662 przez Ryszard Czerwik
Dziękuję Pani Joannie za dodanie załączników jeśli ktoś z dalszej rodziny będzie szukał archiwalnych zapisów o przodkach znajdzie je teraz szybciej.
Co do samego linku mogę powiedzieć że była Pani jednomyślna z Panem Tomaszem który tydzień wcześniej umieścił taki sam na forum więc już mam taką informację którą tam podano.Pomimo to uważam że może przydać się i powtórzenie zwłaszcza jak się poszukuje dobrych wiadomości na stronie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.
Pozdrawiam

Ryszard 2

6 miesiąc 2 tygodni temu #29883 przez Ryszard Czerwik
Wiadomość dla Pani Hanny która prawie miesiąc temu przekazała mi informację o grobonecie (Poczesna).
Moja babcia zmarła w 1984 roku w dniu 28 czerwca.Akt był sporządzony przez USC w Kamienicy Polskiej.
Wystąpił więc fakt zbieżności imion i nazwisk.
Natomiast data urodzenia Bronisławy Czerwik z domu Ziora córki Jana Ziora i Marianny Ziora rodowe Sołtysik to 10 październik 1895 rok.Miejscowość Kamienica Polska
Pozdrawiam Panią.

Ryszard 2
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Czas generowania strony: 1.202 s.