Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu #33723 przez Marian Gałkowski
Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?) was created by Marian Gałkowski
Poszukuję aktu małżeństwa i aktu urodzenia Sebastiana Gałkowskiego.
W 1795 r. urodziło się pierwsze z jego kilkorga dzieci, więc przypuszczam, że ślub wziął niewiele wcześniej z Marianną Kmiecik. Wiem, że w latach 1795 – 1816 (rok śmierci) mieszkał w Borownie. Był majstrem szewskim.
Niestety wśród skanów na stronie familysearch.org nie ma aktów małżeństwa z tych lat. Poszukując aktu urodzenia w okolicznych parafiach (zakładam, że urodził się poza parafią Borowno, bo w aktach urodzenia z Borowna z lat 1772 – 1779, plus spory margines w obie strony, nie znalazłem jego aktu urodzenia) natknąłem się na akt ur Fabiana Sebastiana Goły (mianownik: Goła) we wsi Borowe parafia Przystajń z roku 1762, którego ojcem chrzestnym był majster szewski (który mógł chrześniaka nauczyć zawodu???).
Czy ten Fabian Sebastian Goła mógł być poszukiwanym przeze mnie Sebastianem Gałkowskim? W niektórych aktach (a bardzo często w aktach dotyczący małżeńst jego dzieci) Sebastian został zapisany pod nazwiskiem Gołkowski. Zapewne nazwisko Gołkowski/Gałkowski mogło pochodzić od nazwiska Goła. Wiele by wyjaśnił akt małżeństwa, w którym by były wymienione imiona jego rodziców, co by potwierdziło lub wykluczyło, że Fabian Sebastian Goła to mój przodek.
Wiem też już, że często dawano te dwa imiona razem, a następnie pozostawano przy tym drugim, tak więc Fabian Sebastian mógł w dorosłym życiu używać tylko imienia Sebastian.
Proszę o pomoc osoby bardziej doświadczone ode mnie, początkującego amatora genealogii.
NB: czy fakt, że na stronie familysearch.org nie ma skanów z pewnych lat parafii Borowno, oznacza, że tych metryk nie ma nigdzie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu #33727 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)
To może być ta sama osoba. Wśród moich przodków z tego samego czasu (II poł. XVIII w.) kilku w dorosłym życiu używało właśnie drugiego imienia. Alternacje Gała/Goła/zdrobnienie Gołka/Gołkowski/Gałkowski zdarzają się (widzę wszystkie te formy w Borownie w tym czasie, a mieszanie A i O w dialekcie małopolskim jest częste): u mnie np. Chodak-Chodakowski, Kasprzyk-Kasprzykowski, Kozieł-Kozłowski. Zatem akt Fabiana Sebastiana Goły, który wczoraj Panu tłumaczyłem, zapewne dotyczy Sebastiana Gałkowskiego - argument szewski też jest istotny. Widzę też, że w tym samym roku 1762 urodziła się Marianna Kmiecik z Grabowej, jego żona, córka Jana i Katarzyny.
Jeśli nie ma czegoś z diecezji częstochowskiej na FS, to zapewne nie ma też w AA w Częstochowie - zatem księgi małżeństw z tej parafii z tego okresu pewnie się nie zachowały. Ale nawet gdyby się odnalazły gdzieś indziej, nie byłoby w nich imion rodziców młodożeńców, których w XVIII w. jeszcze nie podawano.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #33746 przez Marek Golachowski
Replied by Marek Golachowski on topic Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)
Z własnego doświadczenia (również skromnego) mogę potwierdzić, iż odnalezienie aktu małżeństwa może Panu nie pomóc. W akcie ślubu mojego przodka Mateusza Golakowskiego z 1789r. są tylko imiona i nazwiska młodych i dane świadków. Ciekawe, że w akcie jego zgonu z 1811r. również nie podano imion rodziców, a zgon zgłaszał brat zmarłego, zatem powodem braku imion na pewno nie była ich nieznajomość. W ten sposób również utknąłem, bo aktu urodzenia nie mogę odnaleźć - prawdopodobnie Mateusz urodził się w innej parafii.

Marek Golachowski
Ostatnia5 lata 10 miesiąc temu edycja: Marek Golachowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu #33770 przez Marian Gałkowski
Replied by Marian Gałkowski on topic Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)
Serdecznie dziękuję Panom Rafałowi i Markowi za cenną pomoc i informacje.
Panie Rafale, brat mojej babci od strony mamy nazywał się Kasprzycki. Pan wspomina nazwiska Kasprzyk-Kasprzykowski. „Moi” Kasprzyccy nieraz używali nazwiska Kasprzyk. Może mamy wspólnych przodków? W/w Kasprzycki miał na imię Marian, ur. 1910 na Ostatnim Groszu, zm. 1955 w Australii. Jego siostry to Marianna, po mężu Borowik, i Helena, po mężu Mikołajczyk. Ich ojciec miał na imię Krzysztof ur 1880 zm przed 1961, a matką była Franciszka zd. Kisiel. Mieszkali na Ostatnim Groszu. Gdyby to była również Pańska rodzina, to będę wdzięczny za możliwość wymienienia się informacjami o nich.
Dziękuję Panu także za informację o żonie Sebastiana, Mariannie Kmiecik, której aktu urodzenia dotąd nie potrafiłem znaleźć. Dzięki Pana informacjom, już go mam!
Panie Marku, Pańskie nazwisko chyba również mogło niegdyś mieć coś wspólnego z wersją „Gałkowski”. Być może oba wywodzą się od nazwiska Gała/Goła. Spotkałem się też z wersją Gołygowski, ale nie potwierdziłem jeszcze związku z moimi przodkami.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #33771 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)
'Moi' Kasprzykowie-Kasprzykowscy byli tylko spowinowaceni z moimi przodkami. Mieszkali w Suliszowicach (parafia Przybynów) i było to na przełomie XVIII i XIX wieku (przez pewien czas byli wójtami), ale widzę w naszej wyszukiwarce, że było ich sporo w różnych miejscowościach w całej parafii - 134 chrzty, a we wszystkich naszych indeksach ponad 1000 chrztów. To popularne nazwisko wywodzące się od imienia Kacper.
Ostatnia5 lata 10 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 10 miesiąc temu #33772 przez Marian Gałkowski
Replied by Marian Gałkowski on topic Borowno (Przystajń?) Sebastian Gałkowski (Goła?)
To chyba inni Kasprzykowie/Kasprzyccy. Wspomniany przeze mnie Krzysztof (mój pradziadek) urodził się około 1880 roku w Winiarach parafia Stary Korczyn - to obecne województwo świętokrzyskie. Utknąłem w poszukiwaniach internetowych właśnie na nim - mam jego akt małżeństwa zawartego w 1904 roku w kościele św. Zygmunta i stąd wiem, gdzie się urodził i że jego rodzicami byli Ludwik i Marianna zd. Badoń. Jednak nie umiem znaleźć aktów ze Starego Korczyna - zapewne są w Archiwum Archidiecezji Kieleckiej, a ich zasoby chyba nie są dostępne w internecie.

Jeszcze raz dziękuję, Panie Rafale, za wszystkie informacje!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie