zmiana nazwiska wzamian za ziemię

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1731 przez GRZEGORZ BORECKI
zmiana nazwiska wzamian za ziemię was created by GRZEGORZ BORECKI
Witam serdecznie,

Jestem właśnie świeżo po rozmowie z P. Mirosławem Grygielem, Przewodniczącym Towarzystwa Genealogicznego w Wągrowcu. Moja rodzina Grygielów zamieszkująca Miedźno od początku 19 wieku, wywodzi się z Wągrowca. Dociekając dziś w rozmowie z P. Mirosławem, skąd pochodzi nazwisko, dowiedziałem się, iż u niego w rodzinie przekazywana była następująca opowieść: w 15 wieku Jastrząbowie [nazwisko] przyjęli od niemieckiego magnata Krygiera okazałą posiadłość pod Wągrowcem wraz z ogromnym obszarem ziemnym ...warunkiem otrzymania posiadłości była zmiana nazwiska z Jastrząb na Krygier, dziś spolszczone Grygiel.

Czy ktoś z Państwa spotkał się w historii swojej rodziny z podobnym przypadkiem? Czy tego rodzaju "zmiany nazwisk" były powszechne?

Pozdrawiam
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1732 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odpowiedź:zmiana nazwiska wzamian za ziemię
zmiany nazwisk z roznych powodow byly powszechne.Uszlachcano je, zapisywano z bledem, spolszczano, nadawano za przejscie na katolicyzm. To, o czym Pan pisze jest bardzo dziwne. Z jakichs powodow rodzina nie tylko otrzymala ziemie, ale i nazwisko.
Moze bylo to w zamian za porzucenie judaizmu, ale nie wiem czy okres temu odpowiada.Na Litwie za tego typu zabiegi mozna bylo otrzymac tytul szlachecki.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1738 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź:zmiana nazwiska wzamian za ziemię
A o czym może świadczyć poniżej przedstawiona zmiana nazwiska na przełomie lat 20 i 30 XIX wieku. Część dzieci mojego przodka rodziła się pod nazwiskiem Kolmasa a druga część już pod nazwiskiem Kolmasiak. Później wszyscy nosili to drugie nazwisko. Dodam, że ich ojciec był służącym w dworze w Maluszynie. Jeśli dobrze pamiętam był fornalem. Może ma to jakieś znaczenie.

Czy potrafią mi Państwo to wyjaśnić, albo choć wskazać, gdzie szukać informacji, w jakich archiwaliach?


Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1742 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odpowiedź:zmiana nazwiska wzamian za ziemię
Proponowałbym przeszukanie na stronach od 1261 do nast.

Encyklopedja podręczna prawa prywatnego : założona przez Henryka Konica. T. 3, Osobistości prawa - przedsiębiorstwo / pod red. Fryderyka Zolla i Jana Wasilkowskiego.

ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=1078&dirids=1

i może DPKP z I poł . 19 wieku w celu odnalezienia odpowiednich regulacji prawnych

MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1748 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź:zmiana nazwiska wzamian za ziemię
Dzięki! Ciekawa ta pierwsza pozycja, jednak ze względu na czas jej wydania – okres międzywojenny – nic w niej odnośnie mojego przypadku nie znalazłem.

Okresem pasują za to polecane przez Ciebie Dzienniki Praw Królestwa Polskiego. Są w bibliotece cyfrowej, jednak ich objętość jest powalająca i przejrzenie tego materiału zajęłoby mi sporo czasu. Sporządzono na szczęście osobno spis tych wszystkich ustaw i po jego przejrzeniu nic adekwatnego do powyższej sytuacji nie znalazłem.

Przyszło mi tak jeszcze do głowy – czy zmiana nazwiska mogła nastąpić np. po zaprzestaniu pracy dla dziedziców, żeby się w jakiś sposób nobilitować, odciąć od przeszłości?


Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1753 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odpowiedź:zmiana nazwiska wzamian za ziemię
Można ewentualnie jeszcze zainteresować się co mówiło ówczesne prawo hipoteczne - ziemskie

proponowałbym zacząć o d lektury właśnie nie spisów DPKP, bo to rzeczywiście może być trudne zwłaszcza , że brak tam omówienia w prosty sposób i współczesnym językiem wykładni prawnej ,ale od analizy prawa dokonanych przez poniższych autorów :


Dutkiewicz, Walenty (1798-1882), Prawo hipoteczne w Królestwie Polskiem / objaśnione przez Walentego Dutkiewicza, Warszawa 1850
pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=3116&dirds=1&tab=1

Jeziorański, Feliks (1820-1896), Ustawy hypoteczne i przepisy o zatwierdzaniu aktów notaryalnych obowiązujące w Królestwie Polskiem. Cz. 1. Prawo o przywilejach i hipotekach z roku 1825 / z objaśn. Feliksa Jeziorańskiego., Warszawa 1881
pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=3474&dirds=1&tab=1


MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie