Topic-icon Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję

7 lata 7 miesiąc temu #1961 przez Joanna Januszewska
Witam,
o Jozafacie Dębskim wiem już całkiem sporo. Urodził się w 1815 roku w Wieluniu jako syn Karola i Marianny Muszyńskiej. W 1838 roku ożenił się po raz pierwszy z Julią Szlezignier. Na pewno mieli 2 dzieci, a może i więcej. Prawdopodobnie Julia zmarła ok. 1850 roku, bo z drugą żoną Eleonorą (Leonią) z Łyniewskich ożenił się zapewne przed 1857 i miał z nią przynajmniej 3 dzieci urodzonych w Pankach(parafia Truskolasy) w latach 1858-62.
Niestety nie wiem, kiedy i gdzie zmarła Julia; kiedy i gdzie odbył się jego 2-gi ślub z Eleonorą oraz czy nie miał więcej dzieci. Nie wiem też do kiedy pracował w zakładach górniczych w Pankach. W 1870 pracował w Brodach, a w 1872 już jako emeryt w Wąchocku.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Joanna

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #1975 przez Elżbieta Nejman
Karol & Marianna z Muszyńskich,
1.Józef zawiadowca zakładów rządowych górniczych wielkich
pieców
2.Felicjan, *1829.5/6 Wieluń, leg.1855,
3.Franciszka & Maksymilian Kobylański
(Kowalski 1852 k.283, Sęcz.)

Mam takie wiadomości z aktów notarialnych rejenta Kowalskiego w Wieluniu, jak też z Sęczys "Szlachta wylegitymowana.."
Józef załatwiał w Wieluniu tylko jakieś sprawy rodzinne.
Szlezynger to nazwisko rodziny lekarzy w Wieluniu, ale Juli tam nie ma

7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #1977 przez Joanna Januszewska
Witam,
Jozefat Dębski - urodził się na pewno w Wieluniu przed 25.11.1815, gdyż tego dnia został ochrzczony. Mam kopię tego aktu z allegat do jego ślubu. Zależy mi, aby dotrzeć do właściwej daty urodzin, pewnie narodziny nastąpiły kilka dni wcześniej. Poza tym byłaby chyba tam informacja o zawodzie jego ojca Karola.
O jego pierwszej żonie Julii Szlezinger też wiem sporo - mam jej akt urodzenia - urodziła się w Kielcach (właściwie po Kielcami w Niewachlowie) w 1819 i była córką Eugeniusza i Katarzyny Pawłowskiej.

Nic nie wiem o Felicjanie - poza tym, co było w książce p. Sęczys, a o Franciszce - zupełnie nic.
Aktów rejenta Kowalskiego niestety nie miałam okazji przeglądać.
Może wymienimy się naszą wiedzą.
Joanna

7 lata 7 miesiąc temu #1980 przez Florian Huras
A oto co można znaleść w genpolu:
DĘBSKI - nazwisko utworzone przyrostkiem –ski od jednej z nazw miejscowych: Dęba (odnotowanej na terenie byłych powiatów: skierniewickiego, noworadomskiego, radomskiego, opoczyńskiego, koneckiego, nowoaleksandryjskiego, tarnobrzeskiego), Dębe (odnotowanej na terenie byłych powiatów: kaliskiego, pułtuskiego, przasnyskiego, sokołowskiego, krasnostawskiego, nowomińskiego, warszawskiego, radzymińskiego, czarnkowskiego), Dębsk (odnotowanej na terenie byłych powiatów: sochaczewskiego, płockiego, sierpeckiego, mławskiego, jędrzejewskiego), Dębsko (odnotowanej na terenie byłych powiatów: kaliskiego, piotrkowskiego, kościańskiego), Dęby (odnotowanej na terenie byłych powiatów: błońskiego, kolskiego, tureckiego, konińskiego, częstochowskiego, łaskiego, przasnyskiego, kolneńskiego) - zob. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” t. II, 10-13, 29-30. Potencjalną podstawę stanowi też rzeczownik dąb: 1. drzewo z rodziny miseczkowych, 2. drewno dębu, dębina, 3. kora dębu, 4. przenośnie stanąć dęba = postawić się sztorcem, dać dęba = dać drapaka, uciec, 5. czółno wyrobione z jednego pnia (zob. tzw. Słownik warszawski, t. I. s. 430).

5 lata 7 miesiąc temu #5657 przez Cezary Wójcik
Mój najstarszy przodek od strony matki to Jakub Dębski ur. 1850, nie jestem pewien czy w Wieluniu, ale jest silny związek w pamięci rodzinnej z tym miejscem. Żona Aniela z Sochackich, powiązanie z karczmą w Tumidaju. Szukam połaczenia z innymi drzewami rodzinnymi,
pozdrawiam,

Czarek Wojcik

5 lata 7 miesiąc temu #5659 przez Tomasz Krzywanski
z Zagłebia:

" Rok 1751 dzierżawę wójtostwa czeladzkiego obejmuje Dębski Antoni (Dąmbski ),mieszczanin. Rok 1765 mieszczanie siewierscy handlujący żelazem: Dębski Antoni (Dąmbski ,Jan Dębski). "

3 miesiąc 2 dni temu #30632 przez Wojciech Szprynger
Moim przodkiem jest Józefat Dębski, wiem ,że miał 2 żony, z jedną z nich miał syna Władysława (1860-1919) ozenionego z Justyną Arnold. Władysław Dębski był sztygarem w kopani "Jan" i mieszkał w Dąbrowie Górniczej.
Gdyby ta informacja pasowała proszę o kontakt
Wojciech Szprynger

3 miesiąc 2 dni temu - 3 miesiąc 2 dni temu #30633 przez Piotr Gerasch
familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CN7...64007301%2C362386101
i następne zdjęcie koniec aktu
urodzony 24.11.1815 na przedmieściu piotrkowskim w domu pod numerem 11 z Karola i Marianny z Muszyńskich

a oto i akt ślubu Karola i Marianny
Karol trudnił się mularstwem, czyli był murarzem, jego ojciec - ogrodnikiem
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9GF...64352001%2C364354301

pg

3 miesiąc 2 dni temu #30634 przez Marek C. Rokosa
Józefat Dębski ( ur.1815 w Wieluniu- zm.1887 w Wąchocku) nominowany w 1853 r. z Hutmistrza zakładów w Pradłach, na p.o. Zawiadowcy zakładu w Pankach. W roku 1870 przeniesiony do Brodów.
Nominację do Panek ogłoszono w „Gazecie Warszawskiej nr. 340/1853.
Jego akta osobowe. z lat 1862 - 76 znajdują się w Archiwum Państwowym w Katowicach w dziale [AGD]Archiwum Górnicze Dąbrowskie.
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa

3 miesiąc 1 dzień temu #30637 przez Wojciech Szprynger
Do pana Marka C. Rokosy
Nie wiem na pewno czy ten Józefat Dębski jest ojcem mojego pradziadka Władysława Dębskiego, którego jakichś danych ja poszukuję. Wiem, że pracował do emerytury w kopalni "JAN" jako sztygar i mieszkał w Dąbrowie Górniczej wraz żoną Justyną Arnold. Piszę to na podstawie aktu urodzenia mojej babki, a ich córki Wandy Kazimiery, która urodziła się W Dąbrowie Górniczej. Później, po przejściu na emeryturę Władysław kupił majątek "Podgaj" w kieleckiem i tam się przeprowadził z rodziną. Może Pan jest w stanie coś do tego dorzucić?

3 miesiąc 1 dzień temu - 3 miesiąc 1 dzień temu #30640 przez Marek C. Rokosa
Józefat Dębski z Zakładów Pankowskich, ochrzcił w 1862 roku dwoje dzieci:
Barbarę Marię ur. 2.12.1860 r.
Józefata Michała ur 28.11.1861 r.
Żona - Eleonora z Łyniewskich
Wcześniej w 1859 r urodziła mu się córka Franciszka Melania

3 miesiąc 1 dzień temu #30641 przez Jacek Tomczyk
Józef Dębski był w Pankach już w 1854 roku wtedy urodziła się jego córka Julia Marianna w małżeństwie z Julią Szlezinger. W 1856 zmarła Julia z Szlezingerów.
W 1858 urodziło się pierwsze dziecko (Franciszka Melania) w małżeństwie z Eleonorą z Łyniewskich

2 miesiąc 1 tydzień temu #30847 przez Wojciech Szprynger
Mam akty 3 dzieci Józefata i Julii Szlezinger - wszyscy byli synami : Stefan, Józef, Piotr Hubert. Nie wyklucza to córek , ale autorytatywne stwierdzenia o córkach jako ich jedynych dzieciach jest niedopuszczalne. Nie mogę znaleźć aktu mojego pradziadka Władyslawa, chociaż rodzina Stefana traktowała jego jako brata Władysława, chociaż rok jego urodzenia wg rodziny 1960 wyklucza Julię Szlezinger z roli matki.

Czas generowania strony: 0.750 s.