Parafia Poczesna - wieś Huta

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu - 13 lata 10 miesiąc temu #2050 przez Halina Klimza
Parafia Poczesna - wieś Huta was created by Halina Klimza
Pozwolę sobie zasięgnąć rady i wesprzeć się wiedzą osób będących omnibusami w tym temacie,a dotyczy osób w tym wątku oraz ewentualnego pokrewieństwa między nimi.
Szperam w parafii Poczesna , gdyż niespodziewanie dla mnie mój dziadek (ojciec mojego ojca) urodził się w Hucie.Dotarłam do aktu urodzenia dziadka i jego siostry Barbary (o której nic nie wiedziałam, ale wiem ,że była ciotka Antonina i zmarły brat - Marcin).Otóż do rzeczy -
JÓZEF Paweł Szymański - urodzony 27 grud.1880/8 stycznia 1881 we wsi Huta, ojciec Antoni,lat 31(tkacz ze wsi Huta), matka Teresa Gass (?),świadkowie : tkacze z Huty - Jan Rezler,lat 32,Jan Magiera,lat 42; chrzestni- Ignacy Nagel (?) i Teresa Rezler
BARBARA Szymańska - ur. 25 paźdz/6 list. 1878 roku, rodzice jak wyżej,tylko ojciec,lat 26, jest tu bednarzem nazwany,matka Teresa- lat 20; świadkowie : Jan Magiera,lat 38 i Józef Coner,lat 42 tkacze z Huty; chrzestni- Jan Magiera i Karolina Nagiel.
Mogłam popełnić jakąś pomyłkę w zapisie nazwisk,bo to moje wolne tłumaczenie z rosyjskiego.Nie potrafię odczytać nazwiska proboszcza - Ks. Fr.(to chyba Franciszek w skrócie) Kowalczyński? Konalczyński..?
Ktokolwiek miałby wiedzę o kontaktach rodzinnych czy sąsiedzkich między moim pradziadkiem Antonim Szymańskim ,a pozostałymi osobami będę wdzięczna, bo to mnie naprowadzi na nowe tropy.Pierwszy raz słyszę,że moja prababka to Teresa z domu Gass (?!). Józef Paweł- mój dziadek, zmarł w 1948 roku i nie pamiętam go, widnieje on na zdjęciu z mojego chrztu(patrz "naszaklasa). Z jego rodziny znałam tylko ciocię Antolę i syna po bracie dziadka Marcinie oraz rodzinę Wieczorków po drugiej siostrze dziadka,ale kontakty były sporadyczne.Więcej wiedziałam o żyjących członkach rodziny żony dziadka Józefa - Michaliny (z domu Kluska).Bardzo to wszystko zaskakujące dla mnie i cieszę się,że coś odkryłam nowego, dlatego za pomoc będę niezmiernie wdzięczna...
Halina
Ostatnia13 lata 10 miesiąc temu edycja: Halina Klimza od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
13 lata 10 miesiąc temu #2052 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Odpowiedź:Parafia Poczesna - wieś Huta
Nazwisko Gass się zgadza. Właściwie Gasse, chociaż zapisywane również jako Gass i Kass/Kasse. Prawdopodobnie 16 listopada 1840 r. (data nieczytelna; akt nr 43/1840) w kościele parafialnym w Pocześnie na ślubnym kobiercu stanęli Franciszek (z pewnością Franz) Gasse, młodzian, czeladnik tkacki, katolik, lat 31 urodzony na Śląsku w nierozpoznanym (nierozpoznawanym) przeze mnie "Sztableichen", syn Ignacego i zmarłej już Teresy małżonków Gasse - tkaczy; oraz Magdalena Lang, córka Witalisa Langa i jego żony Anny ze Sponderów albo Sponerów - tkaczy, urodzona w Altstadt, czyli Starym Mieście koło Morawskiej Trzebowy, panna lat 22 zamieszkała przy bracie Konstantym w Hucie, katoliczka.

Tak się składa ;), że mam wynotowany w szczegółach chrzest Teresy.

Akt nr 83/1858
Huta
Poczesna, 31 marca 1858, 12 w południe
ojciec: Franciszek Gass, lat 50, tkacz, katolik, Huta
świadkowie: Franciszek Lang, lat 55, tkacz, katolik, Huta [brat Magdaleny Gasse, przypis mój]
Ignacy Nagiel, lat 33, tkacz, katolik, Huta
urodzenie: dnia wczorajszego, tj. 30 marca 1858, 11 przed południem
matka: Magdalena z Langów, lat 43, katoliczka
imię: Teresa
rodzice chrzestni: Franciszek Lang, Teresa Nagiel
akt podpisał x. Falczyński

Mam nadzieję, że to pomoże w dalszych poszukiwaniach. Jednocześnie - jak widzę - odnajduje się... kolejna krewna mojej żony :)

pozdrawiam
Piotrek Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2057 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odpowiedź:Parafia Poczesna - wieś Huta
Panie Piotrze,
niezmiernie się cieszę,że poznałam dzięki Panu spory fragment historii rodziny ze strony mojej "ojczystej" prababki. To niezmiernie ciekawe,iż nasze drogi z Pańską Małżonką tak się krzyżują...?! Pewnie Ujmowie z tamtych okolic też się wywodzą? Chętnie bym przy okazji środowego spotkania zasięgnęła języka w tej kwestii.
Pozdrawiam "rodzinnie"
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
13 lata 10 miesiąc temu - 13 lata 10 miesiąc temu #2061 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Odpowiedź:Parafia Poczesna - wieś Huta
Świat jest mały, a Huta Stara jeszcze mniejsza. Myślę, że można zaryzykować tezę, że każdy ze starych mieszkańców Huty jest ze sobą spokrewniony. Zarówno Pani, jak i moja żona wywodzicie się od Witalisa i Anny Langów ze Starego Miasta (Altstadt bei Mährisch Trübau/Staré Město u Moravské Třebové), rodziców odpowiednio Magdaleny (*ok. 1818) oraz Franza (*ok. 1812) - praprapradziadka mojej żony. Pokrewieństwo w 5/6 pokoleniu, ale zawsze :)
Niestety nie dysponuję dokładnymi danymi na temat tego małżeństwa, bo nie po drodze mi do Zamrska w Czechach, ale najważniejsze, że zachowały się akta...

pozdrawiam
Piotr
Ostatnia13 lata 10 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2062 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odpowiedź:Parafia Poczesna - wieś Huta
Dziękuję serdecznie za informacje, może i do Altstadt drogi kiedyś poprowadzą...?
Pozdrawiam
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie