Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4576 przez GRZEGORZ BORECKI
Ciekawa pozycja, polecam wszystkim!

Wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości dowiemy się wiele ciekawych rzeczy.

link:

dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/

Pozdrawiam
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4578 przez Florian Huras
Panie Grzegorzu polecam więcej na naszej stronie zakładka ZASOBY/Biblioteki cyfrowe
HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu - 12 lata 4 miesiąc temu #4580 przez Kazimierz Konopka
To ja też swoje dorzucę:

Idąc tropem adresu podanego przez pana Grzegorza rozejrzałem się wkoło i dostrzegłem, że wymieniony słownik jest tylko fragmentem skarbca obejmującego 121 pozycji. A w skarbcu tym są teksty i dokumenty (a także naiwniactwa) sięgające początków państwa polskiego, w tym pisma ludzi wielkich.

Polecam:
dir.icm.edu.pl/pl?start=1

Porywającej lektury

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia12 lata 4 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6206 przez Jozef Wawrzak
Ten słownik jest również na stronie Małopolskiej Biblioteki internetowej w formacie djvu, ściąnąłem sobie to na mój hard drive dwa lata temu. oto link: mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=123&dirds=1&tab=3

Jest to bardzo interesująca lektura, swoją drogą Federacja Bibliotek Internetowych: fbc.pionier.net.pl/owoc?action=ChangeLanguageAction&language=pl jest skarbnmicą widzy i bardzo pomocy w poszkiwaniach.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6207 przez Kazimierz Konopka
Taaaaaaa..... A szkoda

Weźmy na ten przykład pierwszy z brzegu, choćby ósmy tom tego słownika, w tym (małopolskim) źródle:

mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=...&QI=!${query.QueryId }

Wyświetla nam się pięknie strona - coś w rodzaju karty biblitecznej.

Główna, prawa część ekranu, to podrobne opisanie dzieła - zaś lewą szpaltę tej strony zajmują różne, bardzo przydatne (zdać by się mogło) odsyłacze, a to:


Opis
Informacje
Struktura
Treść
Treść (nowe okno)
Pobierz
Wyniki wyszukiwania
Podobne wydania


Oooooo... a to ja bym chciał sobie zażyczyć (poczułem się jak gościu w restauracji przez wielkie "R") Podobne wydania, bo pewnie znajdę tam jakieś inne wydawnictwa tego samego rodzaju (np. z opisaniem krain, albo dziejów, albo rodów albo choćby przemysłu...czy innej gospodarki).

Klikam i zaszczycony zostaję czterema stronami wykazu propozycji, z których półtorej zajmuje rzeczony słownik, a pozostałe dzieła to (cytuję na wyrywki):

- Oświata Pozaszkolna. R. 2 (1922)
- Język Polski i Poradnik Językowy. R. 3 (1916)
- Wiadomości Literackie. R. 11 (1934)
- Przegląd Polityczny. R. 3 (1926)


Jak słownik to słownik i basta!
A że przy okazji Przegląd Polityczny - toż przecie, panie, ten kto politykę przeglądał musiał wcześniej nauczyć się pisać ortograficznie, a to ani chybi czynił mając pod ręką też słownik - tyle że ortograficzny.
Hmmm ... ale takiego słownika tam nie ma!
Pewnie dlatego, by współczesnym opisywaczom rzeczywistości w głowach nie mącić (czego wszędzie, a w internecie w szczególności, skutki są aż nazbyt widoczne).

Inny przykład, wprawdzie z biblioteki innej niż Małopolska, ale też podległej Federacji Bibliotek Internetowych:

Przypadkowo (poprzez Google) natrafiłem na atlas map geograficznych z XVIIIw. Bardzo mi przypadł do gustu, więc w wyszukiwarkę tejże internetowej biblioteki wpisałem mapy (tak mi się, pewnie jeszcze ze szkoły, na myśl nasunęło).
Odpowiedź systemu: "znalezionych obiektów: 0".
Ani jednej mapy? Ale przecież to... co przed chwileńką oglądałem... to nie są mapy?
Nie, bo to są atlasy - o czym dowiedziałem się, gdy to słowo wpisałem w tę samą, ichnią wyszukiwarkę. Mało tego, znalazłem tam mnóstwo wspaniałych map (i luzem, i zgwoździowanych w atlasy).

Widać dla cyfrowego bibliotekarza istotna jest nie treść ale forma, czyli nie zawartość ale kolor okładki.

Zapewne według tego samego kryterium w Bibliotece Małopolskiej wyszukiwane są słowniki.

Teraz zastanawiam, gdzie popełniłem błąd:
- czy wtedy, gdym edukację rozpoczynał za czasów tow. Wiesława - a błąd polegał na tym, że byłem nazbyt wyrywny i nie poczekałem?
- czy teraz, gdy dobieram się do "dzieł" tfożonych pszes ludzióf krztałdzonych za fzpułdżezności?

Pewnie rozstrzygnięcie nie zapadnie, ale na osłodę przytoczę rozmówkę ze sklepu mięsnego z czasów rządów "towarzyszy", tu i ówdzie cytowaną anegdotycznie (i w gwarze śląskiej):

- Mocie mózek?
- Niyyy,
- To besto mocie taki gupi ryj


Pozdrawiam

Kazimierz

P.S. Napisałem to ku przestrodze wszelkich napalonych korzystaczy z bibliotek cyfrowych (i innych dzieł internetowych takoż) - a i z nadzieją (czyż nie ona matką Polaków?), że ktoś ze wspomnianej instytucji to przeczyta i może (znów nadzieja) poskrobie się w miejsce na włosy.

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 2 tygodni temu #43581 przez Krzysztof Łągiewka
Instytut Historii PAN na swojej stronie opublikował w formie mapy miejscowości o których wzmianki znajduję się w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, który wydany został w 15 tomach w latach 1880 - 1902. Wystarczy na mapie znaleźć interesującą nas miejscowość, kliknąć na nią, a wtedy pojawi nam się zapis w którym tomie o niej napisano. Następnie klikamy na dany tom, a wtedy po prawej stronie wyświetli nam się strona ze Słownika wspominająca o tej miejscowości. Strona PAN jest niezwykle pomocna, gdyż bardzo przyspiesza poszukiwania w bardzo obszernym Słowniku. Tutaj link do tej strony:
atlas1918.ihpan.edu.pl/#map=13.00/2122432.17/6757703.64/1

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie