Topic-icon POSZUKUJĘ wiadomości o pradziadkach ze strony ojca, parafia TRUSKOLASY

4 lata 10 miesiąc temu #9807 przez Barbara Welib
POSZUKUJĘ RODZICÓW MOJEGO DZIADKA (od strony taty)
Wiem tylko, że pradziadek miał na nazwisko Parkitny, zmarł prawdop.1931r., o prababci nic nie wiem. Mieli 10 dzieci (tych których znam):
1. Marianna (ur.1880), mąż ... Janik ; 2. Petronela (ur.?), mąż ... Praski ; 3. Maria (ur.?), mąż ... Krosiński ; 4. Franciszek (ur.1893/+24.04.1970) ; 5. Stanisław (ur.1898) ; 6. Bronisław (ur.1900) ; 8.Franciszka (ur.1906), mąż ...Tukaj ; 10. ...(ur. ...), mąż ... Siudeja

7. Piotr (ur.26.06.1903 - Długi Kąt/+28.06.1981 - pochowany na cmentarzu na Rakowie w Cz-chowie) TO MÓJ DZIADEK; ożenił się z Władysławą Praską (ur.16.10.1908 - Bór Zapilski/+03.10.1993 Częstochowa (pochowaną na tym samym cmentarzu co dziadek).
Rodzice babci to:
Marcin Praski z Bór Zapilski oraz Eleonora z domu Parkitna z Klepaczki. CHCIAŁABYM TEŻ O NICH SIĘ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ JEŚLI TO MOŻLIWE.
Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek wiadomość, jeśli istnieje, bo szukam od wielu lat wiadomości o moich pradziadkach ze strony taty.
COM_KUNENA_THANKYOU: Liwia Szewczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 10 miesiąc temu #9809 przez Joanna Bożek
może skorzystanie z wyszukiwarki nazwisk coś da
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy...wyszukiwarka-nazwisk

4 lata 10 miesiąc temu #9814 przez Szymon Gruca
Parkitnych i Praskich w Truskolasach jest bardzo duzo, ale szczegolow moge poszukac dopiero w poniedzialek.

Szymon Gruca | www.gruca.gmedia.pl

4 lata 10 miesiąc temu #9817 przez Jacek Tomczyk
Pani Basiu!

Zanosi się na to, ze mamy wspólnych przodków,

Mamą Marcina Praskiego ur. w 1880 roku w Długim Kącie była
Anna Borgulat ur 1844. Jej ojcem Antoni ur 1815.
Bratem Antoniego Andrzej 1819 mój pra-pra-pra dziadek.

Będę też miał informacje o Pani Dziadku, ale potrzebuje czasu na poskładanie wszystkich faktów.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

4 lata 10 miesiąc temu #9837 przez Szymon Gruca
Znalazłem tyle:
Marianna Parkitna, ur. 25.09.1888 w Długim Kącie, rodzice: Józef lat 32, Marianna Korkus 23, dopisek przy akcie: Marianna Parkitna 1911 ślub z Franciszkiem Krasińskim
Franciszek Parkitny, ur. 4.10.1893 w Długim Kącie, rodzice: Józef 36 i Marianna Korkus 26

Akt ślubu nr 8
30.01.1881 (...) zawarto ślub między Józefem Parkitnym mieszkającym i urodzonym w Borze Zapilskim, 23 lata, synem Andrzeja Parkitnego i jego żony Franciszki Rokosa
i Marianną Korkus mieszkającą i urodzoną w Długim Kącie, 17 lat, córką Grzegorza Korkus i jego żony Marianny Olszowska. Nowozaślubieni oświadczają, że zawarli umowę przedślubną u regenta Piątkowskiego 25.01 tego roku.

COM_KUNENA_THANKYOU: Barbara Welib, Liwia Szewczyk

4 lata 10 miesiąc temu #9839 przez Barbara Welib
Panie Szymonie, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Nie wiem, czy to jest moja rodzina,prawdopodobnie tak
zgadza się:
- data urodzenia rodzonego brata mojego dziadka Franciszka 1893 rok
- oraz imię Marianna, jego siostry
nie zgadza mi się tylko to: że Marianna ur. 25.09.1888 w Długim Kącie poślubiła w 1911 Franciszka Krasińskiego.

W moich zapisach występuje oprócz imienia Marianny także imię jej siostry Marii, która wyszła za mąż za Krosińskiego (prawdopodobnie błędna nazwa nazwiska, mogła wystąpić tzw lierówka o/a i chodzi o nazwisko Krasińskiego).

Kwestia jest taka,
- czy ta Maria istniała jako druga siostra Franciszka, czy jej nie było,
- bo Marianna w moich zapisach wyszła za mąż za ... Janika i mieli 4 dzieci: Władysława, Konstantego, Franciszkę i Józefa
- zastanawia mnie również, że ich rodzice Józef i Marianna Korkus zawarli ślub 1881, a ich pierwsze dziecko urodziło się dopiero po 7. latach małżeństwa, (biorę pod uwagę, że mogły umrzeć pierwsze dzieci, jeśli były).

Wszystkie moje zapiski pochodzą z pamięci mojego taty, więc bardziej przychylę się do wiadomości zawarte w aktach, które Pan dla mnie odszukał, za co jestem bardzo wdzięczna. Ale dalej będę się szukać wszelkich wiadomości o moich przodkach. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

4 lata 10 miesiąc temu - 4 lata 10 miesiąc temu #9840 przez Szymon Gruca
Nie szukałem innych dzieci, skupiłem się na imionach i datach podanych przez Panią. Te poszukiwania są dość trudne, bo Parkitny to chyba najczęstsze nazwisko w parafii Truskolasy (np. 1882 r. urodziło się trzynaścioro Parkitnych). Mam ich również w swoim drzewie.
W XIX w. imię Maria właściwie nie występowało, pojawiło się dopiero później. Stąd po odnalezieniu aktu urodzenia Marianny, przy której był dopisek o jej ślubie z Krasińskim uznałem, że to właśnie tej Marianny szukałem.
A przed chwilą znalazłem akt urodzenia Józefy :) - urodziła się 5.11.1883 w Długim Kącie. Przy jej akcie urodzenia jest dopisek: Józefa Janik z Parkitnych zmarła 1.04.1953 w Długim Kącie.
Wcześniej Józef i Marianna z Korkusów mieli jeszcze syna Józefa, ur. 14.01.1882, zmarł 28.04.1882.
Do ksiąg nowszych niż 1896 nie mam dostępu, wiec pozostałych osób nie odszukam.

COM_KUNENA_THANKYOU: Barbara Welib, Liwia Szewczyk

4 lata 10 miesiąc temu #9841 przez Barbara Welib
Panie Szymonie, bardzo dziękuje za trud włożony przy szukaniu moich pradziadków, z tych ostatnich dokumentów, które Pan znalazł można wywnioskować, że:

Józef Parkitny i Marianna Korkus zawarli ślub 30.01.1881r.
urodziły się im dzieci: 11?

1. syn: Józef, ur. 14.01.1882, zmarł 28.04.1882.

2. córka: Józefa, ur. 05.11.1883 /zm. 1.04.1953 w Długim Kącie; wyszła za mąż za ... Janika

3. córka: Marianna, ur. 25.09.1888 w Długim Kącie, wyszła za mąż za Franciszka Krasińskiego 1911r.

4. c. Petronela, mąż ... Praski (dane z pamięci mojego taty)

5. syn: Franciszek, ur. 4.10.1893 w Długim Kącie/ zm. 24.04.1970 ?

6. s. Stanisław, ur. 1898 (dane z pamięci mojego taty)

7. s. Bronisław, ur. 1900 (dane z pamięci mojego taty)

8. Piotr, ur. 26.06.1903 w Długim Kącie/ zm. 28.06.1981 w Częstochowie [miejscowości nie jestem pewna] TO MÓJ DZIADEK

9. c. Franciszka, ur. 1906, mąż ... Tukaj (dane z pamięci mojego taty)

10. c. Stanisława, ur. ?, mąż Walenty Wtorek (dane z pamięci mojego taty)

11. ..., ur.?, mąż ... Siudeja (dane z pamięci mojego taty)

Ominęłam imię Maria, bo jestem tego samego zdania co Pan, że imienia Maria nie używało się w tamtych czasach (i przynajmniej aż do soboru II) i dawano dziewczynkom imię Marianna.
Po złożeniu tych wiadomości od Pana, tak mniej więcej, by to wyglądało. Znam jeszcze imiona dzieci rodzeństwa mojego dziadka, ale już ominęłam tutaj. Można zapytać o zdanie Pana, jak Pan widzi te złożone przeze mnie życiorysy.

4 lata 10 miesiąc temu #9842 przez Jacek Tomczyk
Ja natrafiłem na:
- akt urodzenia Petroneli 18.06.1898 z dopiskiem o śmierci 24.07.1977 (akt nr 294)
- akt urodzenia Stanisława 10.03.1896 (akt nr 112)

- w 1908 roku jest akt urodzenia Władysławy Praskiej (nr 495) i ślub jej rodziców (nr 36), tych aktów jeszcze nie czytałem znam tylko sygnatury.

pozdrawiam

4 lata 10 miesiąc temu #9843 przez Jacek Tomczyk
Jest też akt urodzenia pani dziadka ma nr 253,
Przy ojcu zapisano 45 lat, przy matce 40.
Chrzestnymi byli Franciszek Korkus i Józefa Nogal.
Chrztu udzielił ksiądz Stanisław Jakubowski.

Myślę, że wiem gdzie było siedlisko Pani pradziadów (Józefa i Marianny z Korkusów) w Długim Kacie.
Jeśli dobrze pamiętam to dalej mieszka tam rodzina Parkitnych.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
COM_KUNENA_THANKYOU: Barbara Welib

4 lata 10 miesiąc temu #9858 przez Jacek Tomczyk
Mam trochę nowego:

- Marianna Korkus urodziła się 11.04.1863
Jej ojciec to Grzegorz Korkus ur 10.04.1828 Długi Kat
Jej matka Marianna Olszewska ur ok. 1832
Ich ślub (Marianny i Grzegorza) 13.04.1849

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

4 lata 10 miesiąc temu #9861 przez Jacek Tomczyk

Barbara Welib napisał: Panie Szymonie, bardzo dziękuję za odpowiedź.

- zastanawia mnie również, że ich rodzice Józef i Marianna Korkus zawarli ślub 1881, a ich pierwsze dziecko urodziło się dopiero po 7. latach małżeństwa, (biorę pod uwagę, że mogły umrzeć pierwsze dzieci, jeśli były)..

Mam takie przypuszczenie - może Józef trafił do rosyjskiego wojska (wcielano na 7 lat).
Marianna wiernie czekała !!! - to hipoteza, ale prawdopodobna.
Mam sporo z genealogii Korkusów, u mnie potwierdza się pierwsze dziecko po 7 latach

pozdrawiam
J.T.

2 tygodni 2 dni temu #33565 przez Andrzej Olszewski
To moja odnoga.....Mariana Olszewska ur 1832 to córka Jana....Moja odnoga...:)

Czas generowania strony: 1.518 s.