Dobrowolscy z Praszki

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15487 przez zbigniew nalichowski
Dobrowolscy z Praszki was created by zbigniew nalichowski
Na praszkowskim cmentarzu stoi okazały pomnik Leona Dobrowolskiego 1858-1862, Niestety jego UR i ZM nie ma w praszkowskich księgach. Gorzej- Dobrowolskich w ogóle w Praszce (w księgach)nie ma. Jest natomiast wzmianka w historii Złoczewa, że w 1866 tamtejsze włości kupił "Faustyn Dobrowolski pochodzący z Praszki" Mam jego ZM - pochodził z Podola, był szlachcicem. UR ok. 1819. Nie potrafię:
1/ potwierdzić że Faustyn był ojcem Leona 2/ znaleźć aktów Leona 3/ wyjaśnić skąd pomnik na cmentarzu skoro nie ma w księgach, 4/ udowodnić ani zaprzeczyć tezie że to pomnik a nie nagrobek Leona.
Słowem czarna dziura. Czy mogę prosić Szacowne Grono o pomoc?
gazetylokalne.pl/a/praszka-pomnik-gotowy-na-jubileusz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26245 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Mieszkam w Złoczewie i także interesuje mnie rodzina Dobrowolskich. Ich nagrobki znajdują się na naszym cmentarzu w części dla prawosławnych. Dobrowolscy byli wyznania prawosławnego. Dlatego ich aktów nie ma w księgach wyznania rzymsko-katolickiego. Wiem, że Faustyn Dobrowolski i Anna Dobrowolska z domu Witlicka mieli kilkoro dzieci: Annę, Olgę, Aleksego, Michała. Wszyscy chyba rodzili się w Praszce. Na pewno w Praszce urodził się 23 września 1860 roku Michał (znalazłam w księdze ludności stałej Złoczewa w Archiwum w Sieradzu), przez pewien czas właściciel majątku Złoczew. Można więc być prawie pewnym, że Leon to ich brat i mógł urodzić się i umrzeć w czasie, gdy Dobrowolscy mieszkali w Praszce.
Sama też szukam aktów prawosławnych z Praszki i jak dotąd bezskutecznie. Może są osoby, które potrafią pomóc.

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26246 przez J K R
Replied by J K R on topic Dobrowolscy z Praszki
Jednym z ostatnich właścicieli dóbr Złoczewa był Michał Dobrowolski, który zasłynął z tego, iż mimo że matka jego była Rosjanką, odmówił przed rosyjskim sądem zeznań w tym języku.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26247 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Zgadza się :)
W czasie rozprawy sądowej pomiędzy dwoma ziemianami z okolic Złoczewa Michał Dobrowolski był świadkiem. Wśród licznej rzeszy mecenasów i publiczności tak miał powiedzieć prezesowi mecenasów: "pan prezes pozwoli, że będę mówił po polsku, bo po rosyjsku wysłowić się nie umiem". Był dowcipny, miał cięty język, ale trzeba przyznać , że był też odważny, gdyż wszyscy wiedzieli, że mówił po rosyjsku "jak rodowity moskal". :)
pozdrawiam js

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26249 przez J K R
Replied by J K R on topic Dobrowolscy z Praszki

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26253 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Dziękuję. Znam ten tekst z Przeglądu Prawosławnego. Od pewnego czasu mamy w Złoczewie Społeczny Komitet Renowacji Zabytkowych Nekropolii, którego jestem członkiem. Informacji o Dobrowolskich szukam od dawna i mam już trochę wiedzy. Brakuje mi aktów urodzeń, zgonów. Dlatego ciekawi mnie, gdzie mogły być parafie, cerkwie prawosławne, aby móc szukać. Na przykład ze Złoczewa w pewnych latach są akta w Kaliszu, ale Dobrowolskich tam nie ma. Gdzie mogli spisywać urodzenia i inne akta mieszkańcy prawosławni z Praszki, to mnie nurtuje i potrzebuję czyjejś pomocy.

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie