Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16330 przez Maciej Markowski
Witam,
Szukam potwierdzenia śmierci w 1925 roku Henryka Karola Czarneckiego. Według Wiki Zagłębie wikizaglebie.pl/wiki/Henryk_Karol_Czarnecki
zmarł w Częstochowie.
Udało mi się w Grobonecie na cmentarzu Św. Rocha znaleźć grób Henryka Czarneckiego, ale zdjęcie jest zupełnie nieczytelne
www.polskie-cmentarze.com/roch/czestocho...37990&inni=0&cinki=4
Jakby ktoś był na cmentarzu, będę zobowiązany za informację o tym grobie.
Więcej informacji o Henryku Ryszardzie Czarneckim i swoje wątpliwości opisałem tutaj:
www.kimonibyli.pl/henryk-karol-czarnecki/
Pozdrawiam
Maciej Markowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16334 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?
przejrzałam zgony w Czestochowie w 1925 ale nie znalazłam,,,,
nie obiecuję,że odrazu sprawdzę nagrobek na cmentarzu ale jak tam bede ,poszukam....
The following user(s) said Thank You: Maciej Markowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16335 przez Maciej Markowski
Replied by Maciej Markowski on topic Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?
Bardzo dziękuję,
Może rzeczywiście ta informacja o jego zgonie w Częstochowie jest nieprawdziwa?
Pozdrawiam
Maciej Markowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16366 przez Maciej Markowski
Replied by Maciej Markowski on topic Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?
Na forum Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego udzielił mi odpowiedzi, również uczestnik tego forum, Krzysztof Bulla:

... Na podstawie tego, co Pan napisał wszystko wskazuje, że w Przewodniku po Zagłębiu Dąbrowskim jest błąd, a metryka urodzenia Henryka Karola Czarneckiego z 1879 roku, którą Pan odnalazł odnosi się do Henryka Czarneckiego I.
Na początek chciałbym zwrócić uwagę na pewną sprawę. Otóż nazywanie Henryka Czerneckiego „działaczem śląskim” delikatnie mówiąc jest dość kontrowersyjne, gdyż Pan Czarnecki urodził się w Warszawie, zaangażowany był w działalność plebiscytową i w dodatku jeszcze był dyrektorem teatru w Sosnowcu. W związku z tym moim zdaniem znacznie lepszym określeniem byłoby nazwanie go działaczem polskim na śląsku.

Wracając do meritum. Z tego, co udało mi się dowiedzieć to Henryk Karol Czarnecki urodził się około 1880 roku najprawdopodobniej w Warszawie, gdyż uczył się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły bardzo dużo podróżował, a także występował i prowadził wiele teatrów m.in w Lublinie, Krakowie, Żyrardowie, Kaliszu, Winnicy, Berdyczowie, Łomży, Płocku, Rypinie, Dobrzynie, Włocławku, Ciechocinku, Kielcach, Piotrkowie, Radomiu, Sosnowcu, Toruniu, Włocławku. W latach 1920-1923 został dyrektorem teatru w Sosnowcu, a od 1923 roku prowadził połączone zespoły teatru w Katowicach i Sosnowcu. Około 1925 roku opuścił Katowice i Sosnowiec.

W podanym przez Pana linku do Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim Henryk Czarnecki miał umrzeć w 1925 roku, jednak nie jest to możliwe, gdyż najpierw wyjechał do Grodna, a w latach 1926-1929 był dyrektorem Teatru Miejskiego w Grudziądzu. Następnie działał jeszcze jako dyrektor zespołów w Ciechocinku 1930 roku i Grudziądzu w latach 1931-1932. Umrzeć za to miał około 1949 roku w Częstochowie. W związku z tym należało by poszukać jego zgonu w okolicach 1949 roku i wtedy może by się coś wyjaśniło.

Maciej Markowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16367 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?
"...należało by poszukać jego zgonu w okolicach 1949 roku i wtedy może by się coś wyjaśniło..."

To może być prawda, bo patrząc na fotkę grobu cyfry układają się jakby na 194?.
Będziemy sprawdzać w USC.

pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16368 przez Maciej Markowski
Replied by Maciej Markowski on topic Śląski działacz z Warszawy zmarły w Częstochowie?
Bardzo dziękuję,
Akt zgonu dużo by wyjaśnił i jednak dokument źródłowy to coś pewnego.
Natomiast, tak jak opisywałem, w Warszawie jest grób Henryka Karola Czarneckiego (1879-1947). cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=38274
Niestety dokumentacja Warszawskich Powązek poszła z dymem.
Pozdrawiam
Maciej Markowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie