Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22087 przez Elzbieta Straszynska
Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie was created by Elzbieta Straszynska
Czy ktos z Panstwa ma informacje (zdjecia) na temat w/w miejsc ?

Moi przodkowie - Kedzierscy byli dzierzawcami folwarku w Steszowie (ok 1880 i przed ) ,
a Pieniazkowie byli wlascicielami mlynu wodnego w Sliwakowie (te same lata,moze tez i po 1880).
Chcialabym dowiedziec sie czegos wiecej o miejscach, w ktorych zyli .
Mlyn juz chyba dawno w ruinie,ale moze ktos ma chocby zdjecia tego miejsca, a folwark?
Czy nadal istnieje?

Pozdrawiam

Elzbieta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22125 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie
Folwark Stęszów wchodził w skład Ekonomii Rządowej Gidle. Z pewnością był więc wypuszczany w dzierżawę. Na południowy zachód od zwartej zabudowy wsi Stęszów znajduje się miejsce zwane Folwark. Ale czy tam mieściły się zabudowania folwarku Stęszów nie jestem w 100% pewien. Patrząc na mapy satelitarne to w tym miejscu istnieją dziś zabudowania. Należałoby chyba jednak udać się na miejsce i to sprawdzić.
Młyn w Śliwakowie wchodził w skład dóbr Konary. Właściciele tych dóbr mogli go więc wypuszczać w dzierżawę. 27 września 1921 r. hr. Maria Morstin, córka Ludwika dokonała częściowej sprzedaży dóbr. Sprzedano wtedy osadę młynarską Śliwaków o powierzchni 23.3644 ha Romanowi Jaskulskiemu za 197.253 marki. Tomasz Kuźnicki w swojej książce "Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu" z 2009 podał, iż młyn stał jeszcze w roku 2000. Obecnie pozostały po nim resztki gruzu.
The following user(s) said Thank You: Elzbieta Straszynska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22167 przez Katarzyna Mąkowska Drewniak
Replied by Katarzyna Mąkowska Drewniak on topic Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie
Brat mojej prababci Wincenty Wacowski brał w 1897 roku w Gidlach ślub ( akt 15), a świadkiem na ślubie był mąż jego ciotecznej siostry Władysław Nierubliszewski właściciel folwarku Stęszów i Gidle.
Tak jest napisane w akcie ślubu. Wiem ,na pewno,że Władysław Nierubliszewski był też właścicielem młyna na Stęszowie .
Katarzyna Drewniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22191 przez Elzbieta Straszynska
Replied by Elzbieta Straszynska on topic Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie
Dziekuje serdecznie Panie Krzysztofie
Jak zawsze jest Pan niezastapiony :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22215 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie
Oto co ustaliłem:
Folwark Gidle zawierał w sobie również folwark Stęszów. Łączna powierzchnia w 1880 r. 187 mórg i 14 prętów. Należał do Ekonomii Gidle.
20.06 / 2.07.1880 r. od rządu nabył te folwarki Julian Pieniążek syn Kazimierza.
Salomon Weksler nabył folwark Gidle i Stęszów na publicznej licytacji w Piotrkowskim Sądzie Okręgowym 31.03 / 12.04.1886 r. za 13.017 rubli.
Nie posiadam na razie wiadomości o dalszych losach tych folwarków i ich właścicielach. Nie jest więc wykluczone, że mogły one przejść w ręce Władysława Nierubliszewskiego. Co zaś się tyczy folwarku Stęszów, to z XIX wiecznej mapy wynika, że mieścił się on w miejscu o którym wspomniałem powyżej, nazywanym dziś jeszcze "Folwark".
The following user(s) said Thank You: Elzbieta Straszynska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22226 przez Elzbieta Straszynska
Replied by Elzbieta Straszynska on topic Folwark Stęszów i młyn wodny w Śliwakowie
Dziekuje Panie Krzysztofie
To znacznie poglebia moja wiedze o przodkach i miejscach, w ktorych zyli.

Ps. Dziekuje za Kazimierza,mialam go,ale nie umialam polaczyc z rodzina :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie