Topic-icon Poszukuję akt ślubu Marcina Trzepizur i Ludwiki Pasieka

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23399 przez J K R
Chodzi o dwa kalendarze gregoriański i juliański. W datach jest podana różnica 12 dni. Obecnie ta różnica wynosi 13 dni.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84ski
pl.m.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_julia%C5%84ski

Post do usunięcia bo odpowiedź już została napisana czego nie zauważyłem.
:unsure:

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 9 miesiąc temu #23406 przez Łukasz Syguda
poniżej zamieszczam plik ze wszystkimi dokumentami zebranymi przeze mnie. tylko najlepiej je pobrać na dysk.
drive.google.com/folderview?id=0B8asZMzS...HR0ZRTHM&usp=sharing

Mnie też ten fakt. Mam nadzieję tylko że to o tego Marcina chodzi. Ale przeszukałem dokumenty od 1796 roku do 1810 i nie znalazłem nikogo o takim imieniu i nazwisku. Wiek 80 lat by się zgadzał. Jak mówiłeś błąd w podawaniu wieku w aktach urodzenia czy zgonu zawsze towarzyszył :)
Według spisu krakowskiego miał by się urodzić w 1721 roku. Według aktu zgonu musiał by urodzić się ok 1715 roku. 5 lat błąd dopuszczalny.
Jeśli chodzi o Tzrepizurów z Trzepizur to gdyby nie nazwa miejscowości to szukanie było by prostsze bo w aktach łacińskich od razu by wiadomo że chodzi o nazwisko a nie o miejscowość.

Co do wyrażenia "jacobi et Catharina de trzepizury Cierpiałow" to z godzę się z Wami że Katarzyna z Trzepizurów a po mężu Cierpiał.. Bo samo wyrażenie "de" oznacza "z"

Nad reszta muszę się jeszcze na spokojnie zastanowić.
Ale zastanawia manie fakt nazwiska Cierpiał rodziców chrzestnych przy akcie urodzenia Walentego.

Mam jeszcze taki akt który nie wiem do kogo należy 06.09.1975r.

Załączniki:

1 rok 9 miesiąc temu #23416 przez Tomasz Kukuła
Urodzona Marianna Rosalia, córka Jakuba i Katarzyny.
Zwróć uwagę na rodziców chrzestnych - Marcin Gliński, Regina Glińska - najwyraźniej rodzina Katarzyny.
The following user(s) said Thank You: Łukasz Syguda

1 rok 9 miesiąc temu #23419 przez J K R
"Ale zastanawia manie fakt nazwiska Cierpiał rodziców chrzestnych przy akcie urodzenia Walentego."

A co tu się zastanawiać przecież w spisie 1791 r. są sąsiadami Trzepizurów a są również skoligaceni. Kogo mieli szukać na chrzestnych obcych, dalekich krewnych, sąsiadów?
To nie epoka telefonów, internetu, korzystali z tego co było koło domu a ponadto przecież żeby się żenić, wychodzić za mąż jako poddani, aby cokolwiek w tej kwestii uczynić musieli mieć pozwolenie tego do kogo należała własność na której mieszkali. Jako taką "wolność" uzyskali dopiero po powstaniu styczniowym i to nie od razu i nie wszyscy.

Pozdrawiam JKR.

1 rok 9 miesiąc temu #23439 przez Łukasz Syguda
Wychodziło by na to że Marianna Rosalia była drugim dzieckiem Jakuba i Katarzyny zaraz po Walentym.

1 rok 9 miesiąc temu #23519 przez Tomasz Kukuła
To jak - szukamy Michała ? ;-)

1 rok 9 miesiąc temu #23522 przez Łukasz Syguda
Ja to bardzo chętnie. Ja już trochę szukałem ale z marnym skutkiem. Ale będę szukał dalej.

1 rok 9 miesiąc temu #23544 przez Tomasz Kukuła
Parafia Częstochowa? Jakie lata przeglądałeś?

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23547 przez Tomek Janas
Przepraszam, pomyłka, proszę nie zwracać uwagi na moją wiadomość :)

1 rok 9 miesiąc temu #23555 przez Tomasz Kukuła
W księdze urodzeń par. Konopiska znalazłem akt urodzenia Tomasza Trzepizura, syna Michała i Agnieszki.
1753 rok,. grudzień:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PQ...3D2115410&cc=2115410

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23560 przez Łukasz Syguda
Ty to jesteś szybki :)
Wiesz co ja już nie pamiętam od których lat ale z tego co kojarzę zszedłem poniżej 1721 roku prawdopodobnie do 1714
familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-DB5...3D2115410&cc=2115410
do końca tego archiwum.
Ale mogło mi coś umknąć zważywszy na język łaciński który pomału rozpracowuje.
Aha z aktu zgonu Michała było napisane że miał 80 lat. A dokument opiewał na lata 9.04.1795 czyli 1795 - 80 lat dało mi 1715 czyli szukałem od roku 1714-1715.
Najlepiej by było znaleźć akt małżeństwa Michała i Agnieszki. Wtedy byśmy wiedzieli dokładnie kto był ich rodzicami. Ale trzeba by wiedzieć skąd Agnieszka była a to nie będzie takie proste :)
Skoro Tomasz urodził się 1753 a Michał urodził się ok 1715 a 1721 przyjął bym datę na 1715 + 20 lat jak się mógł ożenić daje 1735. Czyli małżeństwa szukać ok 1735 do 1753

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23566 przez Tomasz Kukuła
Łukaszu, zaraz sobie tak namieszasz, że nie będziesz się w tym mógł połapać.
Michał - nie Mateusz. Popatrz do swojego poprzedniego wpisu ;-)

Przypominam dodatkowo to co sam znalazłeś - na drugiej stronie niniejszego wątku piszesz:
Znalazłem w Parafii Częstochowa Zygmunta urodzenia Jana i Konstancji (rok 1752 i 1759) z rodziców Michała Trzeoizura i Agnieszki .
Zatem ślubu Michała i Agnieszki szukamy przed 1752 rokiem. Oby w miejscowej parafii, nie obawiajmy się, że Agnieszka była nietutejsza.
Zwróć uwagę, że Trzepizury pojawiają się zarówno w księgach Parafii Konopiska jak i Częstochowskiej. Ja przeglądałem Konopiska i tam znalazłem Tomasza ur 1753, a Ty przeglądałeś Częstochowę.
Przy okazji - jeśli znajdziesz jakichś Kukułów w tych latach, zwróć na to uwagę, szukam też aktu urodzenia Jakuba Kukuły ok 1744 roku to mój najwcześniejszy przodek z tej linii.

Przeglądam tą Twoją księgę i znalazłem akt urodzenia z Łojek - chrzestna Marianna Trzepizurowa, rok 1709:

Ponownie w Łojkach, w 1711 roku Marianna Trzepizurowa występuje jako chrzestna:

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23573 przez Łukasz Syguda
Z pośpiechu pomyliłem imiona, ale już poprawiłem.
Co do Konstancji i Jana to trochę pozostawiłem na końcu bo nie jestem do końca przekonany czy o Tego Michała i Agnieszkę chodzi Choć nazwisko Takie samo :)
Sprawdzałem księgi Małżeństw w Częstochowie i nic nie znalazłem co by odpowiadało szukanemu profilowi.

Zastanawiam się coraz bardziej nad tym żeby odnaleźć akt ślubu Jakuba z Katarzyną Gliński. Tam powinna być również jakaś informacja o rodzicach i wydaje mi się że było by to najlepszym punktem wyjściowym do rodziców Michała.
Wpisałem w wyszukiwarkę indeksów nazwisko "Gliński" Glińska. Najwięcej Glińskich w okresie ok 1750 do 1790 jest w Parafa Częstochowa Zygmunta: Łojki (ciągle gdzieś te Łojki nam się przewijają), Kawodrza i Św. Barbara. Jutro jeszcze na spokojnie spróbuje poszukać aktu ślubu Jakuba i Katarzyny biorąc pod uwagę tylko wyżej wymienione miejscowości. Wyszukiwarka znalazła Katarzynę Glińską datując na 1772 ale to może nie być ta dla tego trzeba znaleźć akt ślubu i po rodzicach się dojdzie :)

Załączniki:

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23584 przez Tomasz Kukuła
To będzie raczej ta Katarzyna.
Akt ślubu Jakuba Trzepizura nie będzie raczej pomocny w znalezieniu jego dziadków.

Księga z Konopisk 1796 rok ślub Trzepizura ze wsi Błaszczyki i Glińskiej:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9T5...3D2115410&cc=2115410
Ale to Antoni i Regina.

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #23615 przez Łukasz Syguda
Znalazłem coś takiego ale nie wiem jak to odczytać.
familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-6PW...=2115410&cat=1989961

I takie coś
kwiecień 1772

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-6PW...=2115410&cat=1989961

A tutaj z prawej strony miejscowość Błaszczyki ślub Jakuba i Katarzyny. Tylko ja po łacinie nic nie rozumiem. Jedyne co odczytuje to akta urodzeń i zgonów. Czy tam jest coś o rodzicach jednych i drugich chyba nie. miejscowość Błaszczyki. Czy to ta sama osoba co urodzona w łojkach. trudno stwierdzić.

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPQ...=2115410&cat=1989961
Załączniki:

1 rok 8 miesiąc temu - 1 rok 8 miesiąc temu #23624 przez Tomasz Kukuła
1 skan
urodzona Agnieszka, córka Mateusza/Macieja (?) i Katarzyny Trzepizurów

3 skan
z aktu ślubu odczytałem, że Jakub Trzepizur to kawaler, świadkami ślubu byli Urban Socha i Szymon Trzepizur - obaj ze wsi Trzepizury.
Nie ma nic o rodzicach, takie bardziej szczegółowe, opisowe akta metrykalne wprowadził dopiero Napoleon po 1809 roku.
Popatrz jeszcze na sąsiednie akty ślubu z tej strony - są dwa z Brzózki, panny młode to Glińska i Trzepizurowna. Błaszczyki, Brzózka i Trzepizury to sąsiadujące ze sobą wsie.
Wczoraj przeglądałem księgę ze ślubami z Konopisk 1791-1810, szukając ślubu Jakuba Trzepizura i trafiłem zupełnym przypadkiem na ślub mojego Mikołaja Hmielowskiego z Wąsosza.

Pozdrawiam

1 rok 8 miesiąc temu #24246 przez Tomasz Kukuła
Coś nowego Łukaszu?

1 rok 7 miesiąc temu #24515 przez Łukasz Syguda
Niestety nie i bardzo nad tym ubolewam. Do 1800tnego roku szukało się świetnie im dalej to robią się schody a szukanie wymaga sporo czasu. Obecnie rozpocząłem szukanie potomków od strony ojca i już jestem nad 7mym pokoleniem nade mną. Oraz od strony mojej mamy matki która pochodziła od Stryjasiów a jak szukałem pokrewieństwa to właśnie nazwisko wcześniej było pisane jako Stryjasiak :)
Jak się z tym uporam to wezmę się za Trzepizórów. Nawet nie wiesz jak mnie korci poznanie rodziców Michała Trzepizura

Czas generowania strony: 1.658 s.