Niekompletne księgi?

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #23012 przez Michał Urbaniak
Niekompletne księgi? was created by Michał Urbaniak
Witam Państwa,

na początek chciałem się podzielić moją ogromną radością genealogiczną, której każdy z nas czasem doświadcza po nieoczekiwanym sukcesie.

Mniej więcej od roku mam w swoim drzewie Petronellę Janik z Przystajni, najstarszą córkę moich praprapradziadków, Jana i Franciszki z Augustynowiczów. Petronella "zniknęła" - nie umiałem znaleźć ani aktu zgonu, ani aktu ślubu, a naszukałem się niemało. Wczoraj wpadłem na pomysł, aby sprawdzić inne księgi na FS w okolicach urodzenia Petronelli w 1849 roku. Trafiłem na księgę skróconych aktów zgonów, w których ksiądz zapisywał po polsku. imię nazwisko i datę śmierci zmarłego, ewentualnie nazwisko pozostałego małżonka i dzieci.

Nie szukałem nawet dziesięciu minut, kiedy natrafiłem na informację o śmierci "mojej" Petronelli Janik 1 marca 1850 roku. Sprawdziłem ten rok w SZWA, ale tego aktu tam nie ma.

Oczywiście rozpisany akt zgonu Petronelli obecnie nie jest mi potrzebny. Natomiast zastanawiam się jaka kierowała tym logika, dlaczego księgi są tak niekompletne i dlaczego w analogicznych księgach widnieją pewne informacje, a pewnych brak.

Miałem kiedyś taki przypadek - urodziła się córka moich "pra", ale tam gdzie powinno być nadane na chrzcie imię, zostawiono puste miejsce. Byłem zdumiony. Pół roku później w innej księdze znalazłem ten sam akt z wpisanym imieniem.

Myślę sobie o tych, którzy tak jak Petronella nam znikają. Czy też spotkaliście się Państwo z takimi przypadkami? I gdzieś indziej udało Wam się odnaleźć akty zgonów?

Mam taki przypadek, który mnie bardzo nurtuje. Moi przodkowie Jan i Katarzyna Augustynowiczowie mieli syna Adama Jana urodzonego 2 stycznia 1834 w Przystajni, który później "przepada", zero wzmianek, żadnego ślubu, żadnego trzymania dziecka do chrztu no i aktu zgonu. Zastanawiam się, czy nie mógł "podzielić" losu Petronelli.

Pozdrawiam serdecznie
Michał Urbaniak
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: Michał Urbaniak od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23017 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic Niekompletne księgi?
A jak Pan znalazł tę księgę skróconych aktów zgonu ? Pozdrawiam. S. Markowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23018 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Niekompletne księgi?
To była bodajże ta księga:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410

Tam znalazłem akt, którego nie było w księdze udostępnionej na Szukaj w Archiwach.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie