Topic-icon Środula

1 rok 5 miesiąc temu #24156 przez Caroline Brymora
Sorry!
Friedrich

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 5 miesiąc temu #24162 przez Magdalena Rutkowska
White & black forest in which province ?

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24179 przez Caroline Brymora
Czarny Las in Lodz. Evangelist.

Ojca Wilhelm, matka Katarzyna Holler
death of child. 1851.
metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&z...t=3&plik=015-016.jpg

1 rok 5 miesiąc temu #24193 przez Magdalena Rutkowska
Thank you very MUCH for your help but I looking for someone with surname: Friedrich not a first name Emotikon smile. I AM LOOKING FOR EWA FRIEDRICH

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24195 przez Caroline Brymora
Wilhelm's last name was Friedrich :)

I will check my notes from other parishes. Do you know when Ewa was born or her parents names?

My husband's ancestor's sister married a Wilhelm Friedrich in 1850.

1 rok 5 miesiąc temu #24227 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Pani Magdo,
Niestety, w Sławkowie nie znalazłam aktów dot.Ewy Frydrych ani Jana Musialika.
Pozdrawiam

Jolanta
The following user(s) said Thank You: Magdalena Rutkowska

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #24231 przez Magdalena Rutkowska
Pani Jolanto serdecznie dziękuję za poświęcony czas. Nie mam pomysłu gdzie ich szukać. Odnośnie Jakuba Puty to nie ma jego aktu zgonu w USC Dąbrowa, Będzin i Sosnowiec. Wysłałam email do AP w Krakowie, może chociaż akt urodzenia znajdą. Myślę że na Ślasku żyją jeszcze potomkowie dzieci Putów, Musialików czy Lisów - próba kontaktu na FB pozostała bez echa.
Na aktach ślubu dzieci Ewa i Jana są takie wiadomości:
cyt z aktu ślubu Łukasza jej syna ,,...małżeństwo między Łukaszem Musialikiem, katolikiem, kawalerem lat 27, synem Jana zmarłego w Niemcach i Ewy z Frydrychów Musialikowej w Dąbrowie zamieszkałej, wdowy wyrobnicy – w Niemcach parafii Gołuny (Gołonóg) urodzonym, w Dąbrowie zamieszkałym żołnierzem nieograniczenie urlopowanym a Maryanną Lisówną katoliczką , panną , lat 29 liczącą – córką Stanisława Lisa stróża górniczego w Dąbrowie zamieszkałego i Maryannny z Banasiów w Dąbrowie zmarłej, tamże urodzoną przy ojcu zamieszkałą,
kolejny cytat z aktu ślubu Wincentego cyt...małżeństwo między Wincentem Musialikiem wdowcem katolikiem, górnikiem, w Kolonii Reden zamieszkałym, liczącym lat 30, urodzonem w Zagórzu z Jana Musialika zmarłego i Ewy z Frydrychowej Musialikowej wdowy w Kolonii Reden zamieszkałej, tamże zamieszkałem - a panną Maryanną Mańkową lat 20 mającą, urodzonej we wsi Dąbrowie z Marcina Mańki i Barbary z Rychterów
Nie wiem gdzie ta miejscowość Niemce?Może jakieś wiadomości by były w akcie zgonu Jana dotyczące żony Ewy?
Dobrej nocy. Pozdrawiam

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24233 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Pani Magdo,
Poniższy tekst z Wikipedii. Chyba tego miejsca Pani szuka.
"Ostrowy Górnicze (dawniej: Niemce) to wschodnia, nieduża dzielnica Sosnowca. W latach 1967–1975 dzielnica Kazimierza Górniczego.
Graniczy z innymi dzielnicami Sosnowca – od północnego zachodu z Kazimierzem Górniczym, od południa z Maczkami, a od zachodu z Porąbką. Północna granica dzielnicy to granica z Dąbrową Górniczą, wyznaczona częściowo przepływającą tutaj rzeką Bobrek, natomiast od wschodu Ostrowy Górnicze graniczą ze Sławkowem.
Na wschodnich obrzeżach znajduje się wspólne w tym miejscu, prowadzące do Maczek (dawniej: Granica) torowisko historycznych szlaków Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej, nieposiadające tutaj stacji i rzadko już używane na tym odcinku."

Pozdrawiam Urszula Ratman

1 rok 5 miesiąc temu #24237 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Nie chcę Pani zamieszać w informacjach, ale:
Czy w akcie zgonu Ewy Musialik z domu Frydrych zmarłej 19 XII 1870, jest napisane, że urodzona w Sławkowie, czy w parafii Sławkowskiej? . Bo być może jest urodzona np. w parafii Bolesław.
To dość blisko Sławkowa i niekiedy zapis brzmiał z parafii sławkowskiej, a ur. w parafii Bolesław.

Jolanta

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #24243 przez Magdalena Rutkowska
Podaję dokładne tłumaczenie.
Akt 275 /1870 zgonu Ewy Musialik z domu Frydrych Kolonia Reden
Wydarzyło się w mieście Będzinie 9(21) grudnia 1870 roku o 12 godzinie w południe. Pojawili się Szczepan Hytry lat 30 i Józef Duda lat 30 pracownicy mieszkający w Hucie Bankowej I objawili nam że 7 (19) grudnia tego roku zmarła o godzinie 11 w nocy w Kolonii Reden po 72 latach zmarła Ewwa Musialik wdowa urodzona w Sławkowie, córka nieznanych rodziców mieszkająca w Kolonii Reden.. Po stwierdzeniu faktu zgonu Ewy Musialik z domu Frydrych przeze mnie podpisano Ks. Czerniański Ludwik

Pozdrawiam

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24244 przez Magdalena Rutkowska
Pani Urszulo! Więc gdzie szukać aktu; w AA Sosnowcu jak otworzą?

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24257 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Pani Magdo,
Jak wspomniałam jakiś czas temu, akta metrykalne sprzed 1808 roku można odnaleźć tylko ( jeśli się zachowały ) w parafii lub archiwum diecezjalnym. Spora część zasobów kościelnych była sfilmowana przez Mormonów ( Familly search ). Jeśli się nie mylę to w XIX wieku Sosnowiec i okoliczne miasta ( wtedy jeszcze wsie ) podlegały diecezji kieleckiej. Nie wiem od kiedy przeszły do diecezji częstochowskiej. Dopiero od kilku lat należą do diecezji sosnowieckiej. Tak więc w zależności od roku w którym akta mogły być przekazywane do archiwów kościelnych ta sama parafia może znajdować się w różnych archiwach.
W katalogu mikrofilmów ksiąg metrykalnych diecezji częstochowskiej wydanym w 2008 roku nie ma parafii z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej ( i Gołonoga ), Sławkowa. Jest natomiast Czeladź do 1825 - tylko wersje łacińskie. Pozostaje zatem sprawdzić diecezję kielecką i poczekać na uruchomienie archiwum diecezji sosnowieckiej.
W sprawie aktu zgonu Ewy Musialik z d. Frydrych. Ponieważ Pani Jola nie odnalazła w Sławkowie śladu po Ewie i jej mężu jest w 100% pewne, że Ewa nie urodziła się w Sławkowie. Mogła tam tylko mieszkać przez jakiś czas. Akty zgonu są najmniej wiarygodnym źródłem informacji odnośnie przeszłości osoby zmarłej, zwłaszcza wtedy, gdy świadkami są osoby obce, nie najbliżsi krewni. I tu pomogłaby ( jeśli istnieje ) księga ludności stałej Sławkowa lub księga ludności niestałej z lat w których Ewa tam mieszkała. W takiej księdze są dane dotyczące daty i miejsca urodzenia, imiona rodziców, a nawet miejscowość skąd przyszła. Te księgi ( jeśli istnieją ) mogą być w AP w Katowicach, ale równie dobrze w Kielcach lub Krakowie - to musiałaby Pani sprawdzić w zasobach archiwów państwowych.
Proszę też wziąć pod uwagę, że miejsce urodzenia Ewy może być bardziej odległe niż okoliczne parafie - to spostrzeżenie na podstawie moich doświadczeń w poszukiwaniu przodków. Dlatego równolegle radziłabym szukać rodziny Frydrychów z uwzględnieniem wszelkich możliwych wariantów tego nazwiska. Jest to bardzo charakterystyczne nazwisko i radzę sprawdzać każdy ślad, na który Pani trafi. Może warto uwzględnić też księgi ewangelickie - ja wśród swoich przodków mam i ewangelika ( luteranin jak napisano w akcie ślubu ) i husytkę, którzy brali ślub w kościele katolickim.
Czy sprawdzała Pani zawartość portalu "metryki.genbaza.pl" ?
Urszula Ratman

1 rok 5 miesiąc temu #24272 przez Magdalena Rutkowska
Dziękuję za wszystkie wskazówki.
Przyszła wiadomość z AP w Krakowie. Odszukano akt ur. Jakuba Puty - 1841 rok. Czekam na skan. Pozdrawiam serdecznie Magdalena Rutkowska

ruta55

1 rok 5 miesiąc temu #24306 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Jeszcze jedna informacja związana z parafią Sławków. W roku 1798, dnia 06 listopada erygowano parafię Bolesław pw. św. Michała Archanioła. Tym samym, odeszło ze Sławkowa kilka wsi.
Jeśli Ewa Frydrych urodziła się w granicznym roku, metryka może być właśnie w parafii Bolesław .
W AP Katowice są rejestry alfabetyczne UMZ 1789-1809 ASC parafii Bolesław.

Jolanta

1 rok 5 miesiąc temu #24377 przez Magdalena Rutkowska
Dziękuję za informację, spróbuję napisać.
Pozdrawiam

ruta55

1 rok 4 miesiąc temu #24785 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Pani Magdaleno,
Mam dla Pani dobre wiadomości i wysyłam to co przy powtórnym rozczytywaniu odnalazłam.
- ur. Ewa Marianna Frydrychowicz 21.12.1796r. Villa Pustkowie Sławków par. Sławków, rodzice Grzegorz Frydrychowicz i Magdalena Tarnowska
- inne potomstwo Grzegorza Frydrychowicza i Magdaleny Tarnowskiej
1790 Sławków s. Piotr
1793 Pustkowie c. Teresa / †1794 10 m-cy.
1795 Sławków s.Mikołaj /†1795 10 dni
1788 Sławów s.Marcin / † 1794 6l.
- †1811-11-24 Sławków zgon Grzegorza Frydrychowicza l.50, mieszczanin, s. Błażeja i Anny z Woytachów .
Zapisy w księgach są wymieszane i nie zwróciłam na to uwagi przy pierwszym czytaniu.

Jolanta

1 rok 4 miesiąc temu #24788 przez Magdalena Rutkowska
Pani Jolanto, bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Wczoraj układałam pismo do AP Katowice i jakoś nie mogłam się zabrać za wysłanie. Widocznie tak miało być. Pozdrawiam serdecznie Magdalena R.
Mam jeszcze pytanie jakie nazwisko powinnam wpisać Banaś czy Banasik-,, z Marianną Banasianką'', ,, córka Banasika'', ,, Marianna z Banasików'', ,, Marianna z Banasiów''- dotyczy tej samej osoby w różnych aktach.

ruta55

1 rok 4 miesiąc temu #24840 przez Jolanta Pałucha-Sikora
W temacie Banasik, Banaś, proszę sprawdzić pisownię nazwiska przy ojcu.

W książce "Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku", znalazłam:
Rok 1760 Inwentarz Klucza Sławkowskiego, miasto Sławków, mieszka Błażej Frydrowicz pod hasłem "domy osiadłe"( później pisany Frydrychowicz).

Jolanta

1 rok 4 miesiąc temu - 1 rok 4 miesiąc temu #24893 przez Magdalena Rutkowska
Pani Jolanto! Dziękuje za ciekawe informacje. Znalazłam książkę w Muzeum w Chrzanowie i zaraz zamówię, jest dostępna. Wymieniane są w niej miejscowości z których moi przodkowie pochodzili- Strzemieszyce, Gołonóg, Dąbrowa, Niemce i Sławków.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Mam jeszcze pytanie gdzie Willa Pustkowie się znajduje (willa jako dom czy nazwa miejscowości?)

ruta55

1 rok 4 miesiąc temu #24912 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Villa jako wieś.
Natomiast Pustkowie Sławków, to raczej "końcowa" dzielnica Sławkowa?. Taki jest zapis w księdze. Nie znam szczegółów.

Jolanta

1 rok 4 miesiąc temu #24928 przez Magdalena Rutkowska
Dziękuje i pozdrawiam. MR

ruta55

1 rok 3 miesiąc temu #25640 przez Magdalena Rutkowska
Do Pani Jolanty Pałucha- Sikora
Pani Jolanto czy byłaby możliwość sprawdzenia czy w Sławkowie w latach 1816 - 1820 jest akt ślubu Ewy Marianny Frydrychowicz (Frydrych) z Janem Musialikiem. Poszukuję rodziców Jana Musialika. Byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam Magdalena R.
.

ruta55

1 rok 1 miesiąc temu #26325 przez Jolanta Pałucha-Sikora
W tych latach nie ma takiego ślubu. Może w USC Dąbrowa Górnicza lub w Sosnowcu jest coś. W AP Katowice do listopada jest wyłączonych ponad 3000 zespołów, a w między czasie USC Będzin i Czeladź przekazały swoje księgi UMZ do AP Katowice.
Pozdrawiam.

Jolanta

1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #26330 przez Magdalena Rutkowska
Pani Jolanto serdecznie dziękuje za odpowiedź. Zastanawiam się czy to nie za wcześnie na USC ale myślę ze wchodzi w grę Sosnowiec bo zmarł w Niemcach a to dzisiaj Ostrowy Górnicze. Przejrzałam całe akty Będzina i Musialicy zamieszkiwali Małobądz ale czy on z tych?
Chciałam jeszcze podzielić się dobrą wiadomością ze znalazłam zgon Jakoba Puty w USC Sosnowiec - akt z Sielca - szpitala - jako stały mieszkaniec gminy Wierzbno - pół roku po zgonie zony Agnieszki z Musialików.
Pozdrawiam serdecznie - może w końcu sprawa się wyjaśni tak jak z Jakobem.
Tak jeszcze sobie myślę ze może rozszerzyć poszukiwania do roku 1826 czyli do 30 roku życia?

ruta55

10 miesiąc 3 tygodni temu #27202 przez Artur Żak
Witam
Rodzina Musialików to jedna z rodzin mieszkających na Środulce (nie mylić ze Środulą). Wg. spisu rodzina Musialików to Włościan Ojciec Bartłomiej Musialik i żona Maryanna Błasik i kolejno urodzone dzieci: Wawrzyn Musialik urodzony 1827 roku, Urszula Musialik urodzona 1833 roku oraz Konstancja urodzona w 1835 roku.
Pozdrawiam

Czas generowania strony: 1.160 s.