Topic-icon Kowal Jan Lipiński

1 rok 2 miesiąc temu #23771 przez Mariusz Kaczmarek
Witam,
Szukam informacji skąd pochodzi Jan Lipiński i żona jego Urszula Krzymieniówna w 1840 zamieszkiwali w Mysłowie. 04.09.1840 akt 153 rodzi się im córka Wiktoria. Wg metryki Jan miał 28lat, Urszula 27lat.

Za wszelką pomoc dziękuję

Mariusz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 1 miesiąc temu #24628 przez Mariusz Kaczmarek
Ma ktoś pomysł skąd ta para pochodzila- jak ich znaleźć? Jan był kowalem.

Dziękuję
Mariusz

1 rok 1 miesiąc temu #24634 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Może to będzie jakiś ślad: w 1913 roku w Kamienicy Polskiej z Anną Ratman bierze ślub Franciszek Lipiński, lat 28, wdowiec, syn Szymona i Marianny Wieczorek urodzony we wsi Stużno (?) parafia Petrykozy, zamieszkały w Kamienicy Polskiej. ( brak zawodu ).
Jedyna rada, którą mogę Panu udzielić przy poszukiwaniu kowali to cierpliwość. Obszar po którym mogli się przemieszczać może być bardzo rozległy. Mówię to na podstawie moich siedmioletnich poszukiwań rodziny Lorensów/Lorenców. Najstarszy ślad to Brzeziny pod Łodzią, potem Radomsko, Częstochowa, Żarki, Koziegłówki, Winowno, Dźbów, i Piotrków Trybunalski gdzie utknęłam. Śledziłam po kilka pokoleń każdej znalezionej osoby o tym nazwisku. Natrafiłam na ślad brata mojej prababki i akt zgonu ich matki ( w Krakowie ), ale do dzisiaj nie odnalazłam aktu ślubu prababki Marianny Lorens z pradziadkiem Teofilem Noszczyńskim - piekarz.
Tak więc radzę korzystać z indeksów w wyszukiwarkach - także nazwiska panny młodej, systematycznie przeglądać księgi metrykalne , i jeśli się zachowały, również księgi ludności stałej i niestałej z miejscowości, które pojawią się w trakcie poszukiwań.
Urszula Ratman
The following user(s) said Thank You: Mariusz Kaczmarek

1 rok 1 miesiąc temu #24658 przez Mariusz Kaczmarek
dziękuję, spróbuję i tego wątku;)
Pozdrawiam serdecznie
MAriusz

1 rok 2 tygodni temu #25043 przez Mariusz Kaczmarek
Znalazłem!!

Jan Lipecki kowal ur 1812 z kowala maystra Michała i Urszuli z Badorów mał. Lipeckich w Sielcu, w 1833r bierze ślub z Urszulą Reyczyk córka Piotra i Katarzyny mał. Kryczmaników urodzoną około 1812 roku w Osinach.
Dalej kopie, Michał Lipecki to prawdopodobnie ten urodzony w 1774 roku w par. Koziegłowy

Dziękuję
Mariusz

1 rok 2 tygodni temu #25044 przez Maria Nowicka
Panie Mariuszu, Urszula Rayczyk gdy brała ślub z kowalem Janem Lipeckim była wdową po "moim" Wojciechu Rayczyku z Pustkowia pod Osinami. Służę informacjami.

1 rok 2 tygodni temu #25045 przez Mariusz Kaczmarek
Witam serdecznie, czy ma Pani więcej informacji o Urszuli, jej rodzicach itp - nie mogę znaleźć jej aktu chrztu a także ślubu jej rodziców. W którym roku był ten ślub z "Pani " Wojciechem Rayczyk?

Dziękuję pięknie.

Poozdrawiam
Mariusz

1 rok 2 tygodni temu #25049 przez Andrzej Kuśnierczyk
Skoro nie powstał jeszcze osobny wątek kowalski, podsuwam nazwiska kilku kowali zameldowanych w Częstochowie, a urodzonych w subregionie w r. w 1892 r.. Znajdują się w spisie poborowych tego rocznika ( stawali przed obliczem komisji wojskowej w 1920 r. ) :
- Mieczysław Krętuś ur. w Kobyłczycach k. Mstowa (ówcześnie: gmina Wancerzów)
-Leonard Krata s.Andrzeja i Domiceli, ur. w miejscowości Jezioro, gmina Węglowice
- Władysław Kuc ur. w Lipiu
- Antoni Tomczyk, syn Wawrzyńca i Anieli, ur. w miejscowości Lipniki
- Stanisław Zięba syn Jana

1 rok 1 tydzień temu #25078 przez Mariusz Kaczmarek
Bardzo dobry pomysł! Dziękuję

1 rok 1 tydzień temu #25091 przez Alicja Surmacka
Witam,
Ja też mam przodka kowala za którym nie mogłam nadążyć.....
a mianowicie:
Warwas - Warwasiński – Warwaszyński

Józef Warwas urodził się we wsi Hadra parafii Sadów ..... 1811 roku, był synem Mikołaja i Ewy z d. Kander.
25.11.1835 roku poślubił już jako Józef Warwasiński – kowal w Wyrazowie w parafii Konopiska Ludwikę Filipowską córkę Mikołaja i Wiktorii urodzoną w mieście Tarnowie około 1816 roku.
W małżeństwie tym odszukałam urodzonych siedmioro dzieci, każde niemal w innej parafii, w innej brało ślub i w innej umierało.
1. 24.10.1837 rok Biała par. Lelów ur. Antoni, poślubił Mariannę Gołębiowską
dwoje dzieci : Jan ur. w Lusławicach par. Żuraw - też późniejszy kowal ur.23.04.1871 roku i Ludwik ur. we wsi Wancerzów par. Mstów 01.05.1879 roku- zmarł w Warszawie. Antoni zmarł 05.01.1922 w Kobyłczycach parafia Żuraw; owdowiała Marianna.
2. 18.03.1840 rok Podlesie par. Lelów ur. Józefa, ślub 10.02.1860 roku z Franciszkiem Bartnik we wsi Karczów parafii Niedośpielin, zgon 07.06.1908 rok w Wierzbowcu parafii Bąkowa Góra. pow.radomszczański.
3. 25.10.1844 rok Kuczków gm. Secemin ur. Teresa ( później ma drugie imię Kornelia)
urodziła 27.08.1869 roku w Garnku par. Kłomnice nieślubną córkę Ludwikę a 25.10.1870 roku poślubiła w Garnku ojca swego dziecka Ludwika Klawe – młynarza, - wyznania luterańskiego, syna Wilhelma i Henryki z Zalasów. Zmarła w Warszawie 14.06.1927 roku (pochowana ze swoją córką Zofią Daszkiewicz z Klawe 1883–1971, cmentarz na Bródnie)
4. 23.06.1847 rok Garnek par. Kłomnice ur. Jan poślubił w 1868 roku akt 12 w
w Wielgomłynach Paulinę Zalewską córkę Piotra pisarza w Sokolej Górze i Antoniny
z Piotrowskich. Zresztą Paulina jest ochrzczona imieniem Apolonia Marianna (ur.
28.01.1846 roku w Sokolej Górze). Dzieci Jana noszą nazwisko Warwaszyński.
syn Alfons Adam urodzony w parafii Mierzyn 22.08.1871 roku
syn Marian Paweł urodzony 26.06.1885 roku w Piotrkowie Tryb.
5. 26.05.1849 rok Polichno par. Borzykowa ur. Zofia zmarła 26.04.1851 w Polichnie.
6. 14.01.1852 roku Polichno par. Borzykowa ur. Agnieszka , poślubiła we wsi Mokrzesz
par. Żuraw 02.06.1873 roku Józefa Skrockiego syna Franciszka i Janiny Lejkowskiej
urodzonego w Mierzynie – zarządcę majątku. Urodziła 13.01.1875 roku syna Wiktora
Adama, zmarła 11 miesięcy później 28.11.1875 roku w Woli Mokrzyckiej par.
Żuraw.
7. 17.11.1858 roku Karczew par. Niedośpielin ur. Marianna Katarzyna, poślubiła w
Warszawie 09.01.1886 roku Leona Wincentego Hermana syna Juliana i Łucji zd. Rodkiewicz. Jej dalszych losów nie znam.
Mimo, że nazwisko rzadkie poszukiwania zajęły mi kilka lat.
Alicja

1 rok 1 tydzień temu #25115 przez Mariusz Kaczmarek
Czytając powyższe, jestem pełen uznania - ogrom pracy poszukiwawczej;)

Dziękuję ślicznie
Mariusz

1 rok 1 tydzień temu #25141 przez Andrzej Kuśnierczyk
Kowal Kazimierz Gajecki , mieszkał w pobliżu Jasnej Góry [ księga meldunkowa Nowej Częstochowy z lat 40. XIX w.]
Izrael Galdsztein ur. 1821 w miejscowości Lipsko, przechrzta, przyjął nazwisko Józef Markowski [j.w.]

1 rok 3 dni temu #25326 przez Andrzej Kuśnierczyk
Bolesław Sambor (syn Rocha) majster kowalski, ur.2 VII 1894 w Widzowie, adres w roku 1920: Częstochowa ul.Krakowska 142 (Ostatni Grosz, Miał 172 cm wzrostu.

1 rok 3 dni temu #25328 przez Andrzej Kuśnierczyk
Zygmunt Sobianowski , syn Ignacego, ur. 5 I 1894 w Zabrodziu (pow.olkuski), adres w 1920 r.: Częstochowa, ul. Wronia 7 (Ostatni Grosz), miał 172 cm wzrostu.

1 rok 3 dni temu #25329 przez Andrzej Kuśnierczyk
Przedstawicieli fachu kowalskiego ciąg dalszy:
Jan Druszcz (syn Michała), ur. 24 II 1894 , adres w 1920 r.: Częstochowa ul. Stradomska 4

1 rok 3 dni temu #25332 przez Andrzej Kuśnierczyk
Mateusz Fikert, ur. 8 XII 1829w Hucie Starej (syn Franciszka i Elzbiety z Langów) - wyemigrował do Rosji w 1862 r.

1 rok 3 dni temu #25333 przez Andrzej Kuśnierczyk
Józef Fikier (syn Ignacego i Elżbiety) urodzony we wsi Winowno, parafia Koziegłówki (ślub z wdową Pauliną Harbich w Kamienicy Polskiej w 1879 r.)
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

1 rok 3 dni temu #25334 przez Andrzej Kuśnierczyk
Stanisław Łebek (ur. ok.1782), z Kamienicy Polskiej ( w 1819 był ojcem chrzestnym w Zawadzie (parafia Poczesna).

1 rok 3 dni temu #25337 przez Andrzej Kuśnierczyk
Józef Barczyk (syn Błażeja i Marianny z Liduków) 1807 - 1879, kowal w Koziegłowach

1 rok 1 dzień temu #25359 przez Andrzej Kuśnierczyk
Antoni Poznański ur.15 XII 1894 w Żarkach, syn Andrzeja i Tekli, adres w 1920 r. Częstochowa, ul.Wały 22, 170 cm wzrostu, 70 kg wagi. ; Józef Nabiałek ur.15 I 1894 w Turowie k. Olsztyna (s. Mikołaja i Katarzyny), ul.Warszawska 41;

1 rok 1 dzień temu #25360 przez Andrzej Kuśnierczyk
Antoni Tomczyk , ur. 4 XII 1892 Lipniki , syn Wawrzyńca i Anieli, wzrost 168 cm, waga 52 [w 1920 r]

1 rok 1 dzień temu - 1 rok 1 dzień temu #25366 przez Jacek Tomczyk
Rok 1843 kowale w Hucie Panki (to już elita tego zawodu)
- Buchwald Karol kowal fryszerski - majster
- Buchwald Augustyn kowal
- Plewnia Jakob kowal hutny
- Kapuścik Michał kowal hutny
- Czerwiński Piotr kowal hutny
- Kapuścik Antoni kowal hutny
w sąsiedniej Cygance
-Kubat Michał podmajster kowala
- Hendel Henryk kowal hutny
- Pietrzak Józef kowal hutny
i jeszcze u siebie
- Knauff Ignacy kowal w Dankowicach
- Warwas Jan kowal w Borze Zapilskim

to z mich notatek

11 miesiąc 3 tygodni temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #25509 przez Roman Kempa
W 1837 kowalem fryszerskim w Pankach był również Franciszek Mirek, syn Mateusza, który w swoim czasie był gichciarzem.
W 1839 kowalem hutnym w Praszczykach był Augustyn Cebula.
W 1821 w Truskolasach Franciszek Ptak był majstrem kunsztu kowalskiego - mieszkał na gruncie plebańskim.
W roku 1825 zmarł Jan Wajnnacht kowal hutny w Cygance - śmierć zgłaszał m.in. August Hendl - również kowal.
1826r.- Antoni Hartwich i Ernest Faba - obaj kowale przy fryszowni w Praszczykach.

11 miesiąc 3 tygodni temu #25525 przez Andrzej Kuśnierczyk
Jan Kowalski , syn.Aleksandra i Pauliny (ur. 1885), mieszkał w Częstochowie , ul.Spadek..14,

11 miesiąc 3 tygodni temu #25526 przez Andrzej Kuśnierczyk
Zelik Brat ur. w Hutkac w 1885 r. , syn Załmy i Perli , kowal (wyznanie mojżeszowe), mieszkał w Częstochowie, Stary Rynek 14.

Czas generowania strony: 3.183 s.