Topic-icon Przodek

1 rok 5 miesiąc temu #26047 przez Sławomir Wojnarowski
Dzień dobry, poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Jakuba Kleszcza, urodzonego w Częstochowie w 1877. Mieszkał i prowadził cukiernię na ulicy Warszawskiej w pobliżu kościoła św. Zygmunta. Interesują mnie wszystkie możliwe informacje na jego temat: kim byli jego rodzice, historia tej rodziny itp. Niestety zachowały się tylko dwa dokumenty: metryka śmierci Jakuba i metryka urodzenia (oryginał) jego syna, mojego dziadka, ojca mojej mamy, Jana Kleszcza, który był ochrzczony również w kościele św. Zygmunta. Pozdrawiam, Sławomir Wojnarowski
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 5 miesiąc temu #26048 przez Piotr Gerasch
Co zapisano w akcie zgonu Jakuba?
Piotr

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #26049 przez Elżbieta Kowalska
Panie Sławomirze, długa droga przed Panem:). ale proszę się nie zniechęcać. Dwie metryki - to juz coś konkretnego. W każdej z nich jest zapis, który posuwa o krok do przodu. Akt zgonu kieruje do miejsca urodzenia, podaje rodziców, kogo zmarły pozostawił. Akt urodzenia, podaje nazwisko rodowe matki, często na marginesie jest notatka o ślubie, czy zgonie. Zasada jest taka (dziś też), że wszystkie metryki z całego życia "wracają" do aktu urodzenia i tam są (powinny być) odnotowane.. Nie wszyscy księża tego przestrzegali, ale USC juz to robiły. W metrykach jest zawsze podany wiek zainteresowanych, status społeczny, profesja. Metryki są zapewne rosyjskojęzyczne, więc trzeba je przetłumaczyć. Proszę tez odwiedzić wyszukiwarkę nazwisk na tym portalu, w zakładce Indeksy metrykalne i w jakiś sposób "przymierzyć się" do swojej wiedzy. Jeśli nie znajdzie tam Pan nazwiska, to nie znaczy że go nie ma. Członkowie towarzystwa sukcesywnie indeksują zasoby. Trzeba też uwzględnić rozszerzoną pisownię nazwiska - kiedyś chętnie dodawano przyrostki. Może się okazać, że Pana przodek mógł się kiedyś nazywać np. Kleszczowski :) Każdy rok, w każdej parafii kończy alfabetyczny spis, co ułatwia szukanie. Poszukujący przodków w obszarze częstochowskim mamy dużo szczęści, bo Archiwum Archidiecezji jest zdigitalizowane i dostępne w sieci (tu: zakładka Zasoby i wybieramy FamilySearch). Metryki rosyjskojęzyczne proszę zeskanować i tu udostępnić przetłumaczymy :) Powodzenia!
The following user(s) said Thank You: Sławomir Wojnarowski

1 rok 5 miesiąc temu #26050 przez Sławomir Wojnarowski
Dziękuję za odpowiedź na moje ogłoszenie. Z przekazów od mojej mamy wiem tylko, że pradziadek zmarł nagle. Był na wojnie w Mandżurii, sprzedał dom lub domy w Częstochowie i kupił ziemię w Niegowie, tam też zmarł. Miał trzech braci, którzy również z nim się przeprowadzili. Rodzicami Jakuba (wcześniejsza pisownia Jakób) byli Antoni i Agnieszka z Musiałów. Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu #26051 przez Sławomir Wojnarowski
Dziękuję Pani Elżbieto za miłą odpowiedź i pożyteczne informacje. Wcześniej dodałem kolejne dane mojego pradziadka. Spotkałem kiedyś p. Kleszczewskiego, który powiedział mi to co Pani, niestety nie mogę tego zweryfikować. W starych dokumentach niemieckich, fragmenty były dostępne w internecie, znalazłem hipotezę, że nazwisko Kleszcz może być bezpośrednio tłumaczone z niemieckiego Kleist. Trudno w to uwierzyć, bo nie mam krewnych w Niemczech, ale takie informacje też się pojawiły. Na forum jestem od niedawna, skorzystam z Pani wskazówek ale będę również wdzięczny za inne informacje.
Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #26053 przez Piotr Gerasch
Ślub Jakuba z akt par. św. Zygmunta

193. Zawodzie
Zdarzyło się w mieście Częstochowie w parafii świętego Zygmunta trzeciego/szesnastego maja tysiąc dziewięćset czwartego roku o godzinie czwartej popołudniu. Ogłaszamy, że w obecności świadków Ludwika Sapota i Józefa Kuta obu pełnoletnich robotników dniówkowych z Zawodzia zawarto dzisiaj religijny związek małżeński między: Jakubem Kleszcz kawalerem robotnikiem dniówkowym lat dwadzieścia sześć, urodzonym w Niegowie tejże parafii, zamieszkałym we wsi Ostatnim Groszu, synem Antoniego i zmarłej Agnieszki z domu Musiałek małżonków Kleszcz i Marianną Kuta panną lat dwadzieścia dwa, urodzoną w Dąbrownie parafii Staromieście, zamieszkałą w Zawodziu tutejszej parafii, robotnicą, córką Franciszka i Wiktorii z domu Makieła małżonków Kuta. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym dwudziestego czwartego kwietnia, pierwszego i ósmego maja tego roku. Nowo zaślubieni oświadczyli, że nie zawarli między sobą umowy małżeńskiej. Religijny obrzęd zawarcia małżeństwa został odprawiony przez księdza Stanisława Kowalskiego miejscowego wikarego. Akt ten nowo zaślubionym i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas tylko podpisany.
Utrzymujący Księgi Stanu Cywilnego Prałat Ks. K(onstanty) Waberski

"Poland, Częstochowa Roman Catholic Church Books, 1226-1950," images, FamilySearch ( familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-11578-147854-20?cc=2115410 : 17 July 2014), Katowice > Częstochowa > Marriages (Akta małżeństw) 1904-1904 > image 97 of 256; Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej (Czestochowa Archdiocese Archives, Czestochowa).

Więc to był powrót do Niegowy
Piotr

1 rok 5 miesiąc temu #26055 przez Sławomir Wojnarowski
Niewiarygodne, dziękuję. Bardzo mi Pan pomógł. Jakie inne informacje dotyczące tej rodziny można uzyskać. Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu #26056 przez Jarosław Żukow
Panie Sławomirze, podziwiam pańską mamę za wiedzę o rodzinie, mimo że nie miała na to żadnych dokumentów, polegając tylko na przekazie ustnym.
Chciałbym potwierdzić podane przez pana informację, i zrobię to z jednym wyjątkiem,
Jakub urodził się nie w Częstochowie tylko w Mzurowie parafii Niegowa:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...3D2115410&cc=2115410
Akt nr.70
A jego rodzice tam też się pobrali:
Akt nr.24.
Urodził się tam też między innymi jego brat:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PW...3D2115410&cc=2115410
Akt nr.114 - Stanisław Izydor

Jaromir

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #26057 przez Piotr Gerasch
tłumaczenie aktu urodzenia Jakuba:

Nr 70 Mzurów
Zdarzyło się w siole Niegowa dwudziestego ósmego czerwca dziesiątego lipca tysiąc osiemset siedemdziesiątego siódmego roku o godzinie dziewiątej rano. Stawili się osobiście Antoni Kleszcz rolnik ze wsi Mzurowa lat trzydzieści sześć w obecności Józefa Musiałek lat czterdzieści i Pawła Musiałek lat czterdzieści trzy, obu rolników ze wsi Mzurowa i okazali nam dziecko płci męskiej oświadczając, że urodziło się ono we wsi Mzurowie dwudziestego siódmego czerwca/dziewiątego lipca bieżącego roku o godzinie trzeciej po północy z jego prawowitej żony Agnieszki z domu Musiał lat trzydzieści sześć. Dziecku temu na chrzcie świętym odprawionym dzisiaj przez niżej podpisanego nadano imię Jakub a jego rodzicami chrzestnymi byli Wojciech Kolasa i Marianna Kleszcz. Akt ten zgłaszającemu i świadkom przeczytany i z powodu ich niepiśmienności przez nas tylko podpisany.
Ks. Klemensiewicz urzędnik stanu cywilnego

CIEKAWOSTKA: w akcie cywilnym, który tłumaczyłem świadków zapisano jako Musiałek, w kościelnym Musiał. To doskonały przykład błędów przy przepisywaniu. Ponadto jest błąd w wieku Antoniego Kleszcza: w kościelnym 26 w cywilnym 36. Właściwy wnioskując po akcie ślubu jest wiek zbliżony do 26.
link: szukajwarchiwach.pl/8/256/0/-/9/skan/ful...-ASKf3S2mu9O7J_5zYew
pg

1 rok 5 miesiąc temu #26058 przez Sławomir Wojnarowski
Niezmiernie mi miło, że tak wiele osób odpowiedziało na moją prośbę. Uzupełnił Pan dane, których nie miałem. Mama odeszła w 1985, jej ojciec zginął w 1943, jej dziadek w 1932. Rodzina tragiczna, szczególnie, że nie zostało praktycznie nic z dokumentów, poza tymi dwoma aktami i oryginalną książeczką wojskową mojego dziadka, Jana Kleszcza. Urodził się 1 czerwca 1905 w Częstochowie, mam oryginalną metrykę Urzędu Parafji św. Zygmunta, numer aktu urodzenia 1168. Staram się odtworzyć choć część historii tej części rodziny, o której praktycznie nie wiem nic, poza nie zawsze wiarygodnymi informacjami. Z góry dziękuję za inne ciekawe informacje. Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu #26059 przez Sławomir Wojnarowski
Ponownie dziękuję! Otwiera się przede mną inny świat, który, o ile mi się uda zebrać dalsze informacje, będę mógł odtworzyć. Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #26060 przez Piotr Gerasch
Akt ślubu rodziców Jakuba:

Nr 24 Mzurów
Zdarzyło się w siole Niegowa pierwszego/trzynastego października tysiąc osiemset siedemdziesiątego czwartego roku o godzinie dziesiątej rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków Józefa Musiałka lat trzydzieści i Jakuba Jasińskiego lat trzydzieści cztery obu rolników ze wsi Mzurowa zawarto dzisiaj religijny związek małżeński między Antonim Kleszcz kawalerem lat dwadzieścia cztery mającym synem zmarłych Sebastiana i Marianny z domu Szczepańczyk małżonków Kleszczów urodzonym we wsi Zdowie parafii Włodowskiej (Włodowice) zamieszkałym we wsi Mzurowie na służbie a Agnieszką Morawiec wdową po zmarłym Franciszku Morawiec we wsi Mzurowie trzeciego/piętnastego sierpnia tysiąc osiemset siedemdziesiątego trzeciego roku, córką Stanisława Musiałka i Teresy z domu Zadros małżonków Musiałków lat trzydzieści pięć mającą, urodzoną we wsi Mzurowie, zamieszkałą na gospodarstwie w Mzurowie. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi dwudziestego trzeciego czerwca piątego lipca trzydziestego/dwunastego lipca siódmego/dziewiętnastego lipca bieżącego roku ogłoszone w kościele parafialnym sioła Niegowa. Nowo zaślubieni oświadczyli, że nie zawarli między sobą umowy małżeńskiej. Religijny obrzęd zawarcia małżeństwa został odprawiony przez niżej podpisanego proboszcza parafii Niegowa. Akt ten nowo zaślubionym i świadkom przeczytany a następnie z powodu ich niepiśmienności niniejszy akt tylko przez nas podpisany.
Ks. Klemensiewicz urzędnik stanu cywilnego

1 rok 5 miesiąc temu #26062 przez Jarosław Żukow
Dla uzupełnienia danych akt ślubu rodziców Jakuba:
24. Mzurów
Działo się we wsi Niegowa 01/13.10.1874r. o godz.10 rano.
Oświadczamy że w obecności świadków Józefa Musiałka l.30, i Jakuba Jasińskiego l.34, oboje rolników ze wsi Mzurowa, zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Antonim Kleszcz, kawalerem, l.24, synem zmarłych Sebastiana i Marianny urodzonej Szczepańczyk małżonków Kleszcz, urodzonym we wsi Zdów parafii Włodowice, zamieszkałym we wsi Mzurów na służbie,
i Agnieszką Morawiec, wdową po zmarłym Franciszku Morawiec we wsi Mzurów 03/1508.1873r., córką Stanisława Musiałka i Teresy urodzonej Zadros małżonków Musiałków, l.35, urodzoną we wsi Mzurów a zamieszkałą na gospodarstwie w Mzurowie.
Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi 23.06/05.07, 30.06/12.07, 07/19.07. roku bieżącego opublikowane w parafialnym kościele wsi Niegowa. Nowożeńcy oświadczają że umowy przedślubnej nie zawierali. Ślubu udzielił niżej podpisany proboszcz parafii Niegowa. Akt ten nowożeńcom i świadkom przeczytano, a z powodu ich niepiśmienności, przez nas tylko podpisany.

Jaromir

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #26063 przez Piotr Gerasch
Urodzenie Antoniego Kleszcza:
Poland, Częstochowa Roman Catholic Church Books, 1226-1950," images, FamilySearch ( familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-194-929861-1-54?cc=2115410 : 17 July 2014), Katowice > Włodowice > Births (Akta urodzeń) 1834-1853 > image 365 of 461; Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej (Czestochowa Archdiocese Archives, Czestochowa)
akt z par. Włodowice z 1850. Poradzisz sobie chyba bo po polsku

1 rok 5 miesiąc temu #26064 przez Sławomir Wojnarowski
Super, ciekaw jestem jak w tym przypadku, daleko można sięgnąć w dokumentach szukając korzeni przodków? Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu #26065 przez Sławomir Wojnarowski
Myślę, że tak. Jak "głęboko" można sięgnąć pamięcią w dokumentach tej rodziny? Pozdrawiam, SW

1 rok 5 miesiąc temu #26111 przez Sławomir Wojnarowski
Dałem radę, bardzo bardzo dziękujęI Mam jednocześnie kolejne pytanie, jeżeli naturalnie mogę: Sebastian Kleszcz urodzony w Łutowcu w 1824 i jego żona Marianna z domu Szczepańczyk, ur. 1814. Jak można dowiedzieć się kim byli ich rodzice i czy jest szansa na dalsze zbadanie genealogii. Poszukuję również danych mojej prababki ze strony mamy: Karoliny Morawiec urodzonej w Mzurowie i jej męża Wojciecha Maciąga urodzonego w Niegowie Pozdrawiam SW

1 rok 5 miesiąc temu #26142 przez Piotr Słabosz
Witam!!
Poniżej informacje, których Pan poszukuje.

Rodzice Antoniego Kleszcza - Sebastian Kleszcz i Marianna Szczepańczyk pobrali się w 1845 r. we Włodowicach (akt nr 27 - 18 listopada)

familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CN7...3D2115410&cc=2115410

Marianna była wdową po Kazimierzu Zyzku (Zyzek). Poniżej link do aktu małżeństwa (nr 9 z 1837 r.):

familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNS...3D2115410&cc=2115410

Sebastian Kleszcz urodził się 19.01.1825 r. w Zdowie, jego rodzicami byli Mikołaj Kleszcz i Agnieszka z Labochów (nr 6):

familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNH...3D2115410&cc=2115410

Mikołaj Kleszcz i Agnieszka Labocha pobrali się w Niegowie w 1821 r. (akt nr 50)

Marianna Szczepańczyk (Szczepanek) c. Jana i Apolonii z Lenartów ur. się w Bobolicach 19.03.1814 r. (w parafii niegowskiej zdarzało się, że w jednej rodzinie czasami zapisywano nazwisko Szczepanek zamiennie ze Szczepańczyk):

Wszystkie dokumentu zapisano po polsku.

Na koniec akt małżeństwa (niestety po rosyjsku) Wojciecha Maciąga z Karoliną Morawiec (nr 27 z 1891 r.):

„27. Mzurów
Działo się w Niegowie 16/28 października 1893 r. o szóstej wieczorem. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Józefa Musiał l. 44 z Mzurowa i Wojciecha Trojak l. 60, obydwóch rolników, zawarto religijny związek małżeński między Wojciechem Maciąg kawalerem, l. 18, synem Jana i Urszuli z Kucharskich, urodzonym i zamieszkałym we wsi Niegowie przy rodzicach, a Karoliną Morawiec panną, l. 24, córką Wincentego i Franciszki z Waniochów, urodzoną i zamieszkałą w Mzurowie przy rodzicach. (...)”. Dalej są daty zapowiedzi i informacja, że małżonkowie nie zawarli umowy przedślubnej.
Mam nadzieję, że wszystko dobrze odczytałem, zinterpretowałem i zapisałem.
Pozdrawiam
Piotr

1 rok 5 miesiąc temu #26149 przez Sławomir Wojnarowski
Bardzo dziękuję Panu!!! Staram się zebrać maksymalnie dużo danych dotyczących moich przodków. Dzięki Państwu otwiera się przede mną inny świat... dlatego zależy mi bardzo na rzetelnych i kompletnych informacjach i dlatego szukam danych o dalszych przodkach: rodziców Mikołaja i Agnieszki, i ich rodziców i tak dalej z datami / miejscami urodzin i zgonów.. To są przodkowie mojego dziadka, ojca mojej mamy Jana Kleszcza ur w 1905 w Częstochowie, chrzest w kościele sw Zygmunta. Wojciech Maciąg i Karolina Morawiec są moimi pradziadkami ze strony matki mojej mamy, Stanisławy Kleszcz z d. Maciąg i też mi zależy na podobnych danych jak przy rodzie Kleszczów. Pozdrawiam bardzo, Sławomir Wojnarowski

1 rok 5 miesiąc temu #26177 przez Izabela Wrona
U mnie w drzewie występuje Paulina Kleszcz (są też zapisy Apolonia Kleszcz). Czy ma Pan u siebie taką osobę?

tibbie

1 rok 5 miesiąc temu #26185 przez Sławomir Wojnarowski
Apolonia Kleszcz, to może być córką Macieja Kleszcza, brata mojego pradziadka Jakuba Kleszcza urodzonego w 1877 w Mzurowie. Jeżeli tak, to bardzo proszę o więcej danych. Czy ma Pani więcej informacji o Paulinie? rodzice, miejsce urodzenia, daty? Być może jest powiązana z drugim bratem Jakuba, Józefem Kleszczem. Poszukuję również danych Jędrzeja Kleszcza i jego żony Zofii z Sztuków, rodziców Jędrzeja i jeżeli to jest możliwe wcześniejszych krewnych. Pozdrawiam,

1 rok 5 miesiąc temu #26186 przez Sławomir Wojnarowski
W uzupełnieniu chciałbym dodać: Jędrzej Kleszcz, ur. ok. 1770-1780 we Zdowie. Poszukuję również informacji o Wiktorii Makieła ur. ok 1850 r w Dąbrownie i jej mężu Franciszku Kuta ur. ok 1850 w Niegowie lub Dąbrownie; Teresie Zadros ur. ok 1815/20 w Mzurowie? jej mężu Stanisławie Musiał ur. ok 1815/20.

1 rok 5 miesiąc temu #26191 przez Piotr Słabosz
Witam!!
Poniżej kilka linków do FamilySearch z aktami osób, których Pan poszukuje.

Maciąg Wojciech urodził się w Niegowie 31.03/12.04.1872 r. Jego rodzicami byli Jan Maciąg l. 32 i Urszula z Kucharskich l. 29 (często podany wiek odbiega od wieku rzeczywistego, co widać przy Wojciech - wg aktu małżeństwa z 1893 r. miał się urodzić w 1875 r. Jest 1872 r.). Akt 36:

Rodzice Wojciecha pobrali się w Niegowie 18.09.1864 r., akt 16:

Morawiec Karolina urodziła się 2.11.1866 r. w Mzurowie. Akt 120:

Jej rodzice Wincenty Morawiec i Franciszka z Waniochów (Waniachów), wdowa po pierwszym mężu Szymonie Jaworskim, pobrali się w Niegowie 24.10.1859 r. Akt 23:

Dzięki temu, że księgi z Niegowy zachowały się niemal w komplecie, poszukiwanie przodków w tej parafii daje bardzo wymierne efekty. Ja dotarłem do początków XVII wieku. Niestety we Włodowicach, a zwłaszcza w Staromieściu nie jest tak dobrze.

Postaram się dotrzeć do innych poszukiwanych przez Pana osób (wymienionych wyżej).

Pozdrawiam
Piotr

1 rok 5 miesiąc temu #26201 przez Izabela Wrona
U mnie ojcem Pauliny jest Tomasz Kleszcz. Wciąż nie mam pewności czy Apolonia to Paulina. Muszę jeszcze poszukać czy mamy jakąś wspólną gałaź.

tibbie

1 rok 5 miesiąc temu #26202 przez Sławomir Wojnarowski
Z Tomaszem i Pauliną nie zetknąłem się w żadnych wspomnieniach rodzinnych,ale może mam ich za mało, będę jednak próbował dalej. Gdzie i kiedy się urodzili? Apolonia w moich zbiorach jest córką Macieja.

Czas generowania strony: 1.998 s.