Godziemba Głowiński z Działoszyna

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27153 przez Krzysztof Wojciechowicz
Godziemba Głowiński z Działoszyna was created by Krzysztof Wojciechowicz
Częstochowa słynie z cudów, więc chyba może mi pomóc w rozszyfrowaniu przerwy w życiorysie mojego 3xpradziadka Karola Emanuela Godziemby Głowińskiego. W dokumentach pojawia się on dopiero w 1809 roku w Działoszynie, z okazji chrztu syna Aleksandra, a potem Sylwaniego w 1810 roku. Z dalszych dokumentów Działoszyńskich (ślubnych) wynika, że najstarsza jego córka Katarzyna urodziła się w 1790 roku, a następna Tekla – w listop. 1792 roku (ochrzczona w parafii Czarnożylskiej). Tak więc, w ziemi Częstochowskiej Karol Emanuel musiał zjawić się przed 1790 rokiem. Według dokumentu notarialnego, złożonego w Szadku w 1836 roku, Karol Emanuel był synem Józefa Erazma Godziemby Głowińskiego, właściciela wsi Wola Jelska w Galicji Starej, i jego małżonki Katarzyny Izabelli z domu Dunin Wąsowicz. I tam chyba musiał urodzić się Karol Emanuel około 1769 roku. Niestety, w źródłach galicyjskich nie zdołałem odnaleźć żadnej informacji o tej rodzinie, a mogę polegać jedynie na Internecie, jako że od pół wieku mieszkam w Afryce Południowej. Odnalazłem jedynie metryki potomstwa brata Erazma, Rocha Godziemby Głowińskiego (1726 – 1803, ożenionego z Anną Wareg Massalską). Potomkowie tej linii jeszcze żyją i odzyskali ostatnio pałac w Rabie Wyżnej. Ale ich wiadomości kończą się na tym pra-przodku. Jak się zdaje, Karol Emanuel nie miał żadnej posiadłości w ziemi wieluńskiej – sam był urzędnikiem państwowym, podobnie jak jego czterech synów, wymienionych w Dziennikach Urzędowych Królestwa Polskiego. Syn Karola Emanuela, mój 2xpradziadek Józef (1799- 1850) musiał mieć jakieś związki z Częstochową, bo w metryce jego syna Karola (ur. Radom, 08.03.1827) jest wzmianka, że dziecko ochrzczone zostało w Częstochowie. Żona Józefa była wnuczką Marcina Grzymała Lubiatowskiego z ziemi Łęczyckiej, więc ona sama chyba nie miała żadnych powiązań z Częstochową.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof E. Wojciechowicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie