Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)

  • Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27709 przez Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?) was created by Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
Dzień dobry,

badając historię rodziny mojego ojca i naszego nazwiska natknęłam się na artykuł w "Korzeniach" i wpisy na forach mówiące o związkach Kamienicy Polskiej z Łodzią.

Znalazłam potwierdzenie tych związków w aktach dotyczących mojego przodka Antoniego Rohnerta (bądź też Ronerta/Rohnera w zależności od piszacego dany akt).
W 1859 roku zawarł on małżeństwo z Walentyną Pitsch.

Wg aktu małżeństwa Antoni Rohnert był synem Jana Rohnerta i Katarzyny z Cisków urodzonym w Kamienicy Polskiej.
W innych aktach (zgonu, urodzenia dzieci) mowa jest o Przedmieściu Zawadzkim, i Komnicach (Kłomnicach?) w powiecie częstochowskim.
Nazwisko jego matki (Katarzyny) też jest pisane różnie - z Czysków, z Ciszków, Cisków, a nawet Cytke.

Przejrzałam bazę nazwisk "projektu huta" i niestety nie znalazłam tam Ro(h)nertów.
Natknęłam się natomiast na nazwisko Čižek i ta wersja nazwiska Katarzyny ma sens.

W ww bazie występuje również nazwisko Pitsch, co wskazuje na to, że Walentyna również pochodziła z tamtych okolic.

W aktach Ro(h)nertów pojawiają się również (w charakterze świadków, chrzestnych) osoby o nazwiskach występujących w ww bazie:
-Rupreht/Ruprecht/Ruprycht
-Czerny

Wszyscy Rohnertowie jakich znalazłam bez względu na pokolenie byli tkaczmi, z pojedynczymi wyjatkami (szewc, buchalter, służąca)

Szukam informacji dotyczących Rohnertów/Rohnerów w Kamienicy Polskiej i okolicach, a w szczególności aktów urodzenia Antoniego (z aktu ślubu wynika że był urodzony około 1838 roku) i jego Rodziców (Jan Rohnert i Katarzyna Čižek).

Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz

kronert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27720 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)
I wiemy.
Antoni rodzi się w Kamienicy Polskiej o godzinie 10 rano dnia 10 marca 1838 r. i tegoż dnia o "piątej na wieczór" zostaje ochrzczony w parafii w Poczesnej. Rodzice chrzestni to Franciszek Klinger (również świadek, 26, tkacz) i Barbara Ceyner. Wraz z ojcem Janem (Rauner, 24, tkacz) świadczyli wspomniany Klinger i Franciszek Cihak (28, tkacz), wszyscy z Kamienicy. Matka to 19 letnia Katarzyna z Czisków, druga żona Jana... [źródło: akt nr 45/1838 par. Poczesna, pierwopis].
Ślub Jana z Katarzyną miał miejsce w Poczesnej, 15 listopada 1836 r. Świadkowie Ignacy Hertlich (47, płóciennik) i Ignacy Naygebauer (35, płóciennik) z Kamienicy. W akcie zapisano, że Jan (Rochner) jest "wdowcem po zmarłej żonie Józefie zmarłej w dniu dwudziestym pierwszym lipca roku bieżącego w wsi Bzów", synem zmarłych Jana i Teresy Rochnerów, urodzonym w Morawii we wsi Tylendorf, mającym lat 23. Panna, 18 letnia Katarzyna Ciszkin, córka Jana i Zuzanny Ciszków miała przyjść na świat w Czechach we wsi Dandorf i była na służbie w Kamienicy [źródło: akt nr 61/1836, par. Poczesna, pierwopis].

Dandorf to może być Tanndorf czyli Jedlová v Orlických horách. Co do Tylendorf to może być Tillendorf czyli Tylov koło Lomnic u Rýmařova. Miejscowości i urodzenia tamże sprawdzę.

[edit:]

ślub Jana Cziżka (pisownia wszechstronna, w akcie ślubu Czižek), wdowca lat 48, pochodzącego prawdopodobnie z miejscowości Šediviny z Zuzanną (Susanna) wdową po Josefie Hartwichu z Tanndorfu odbył się w parafii Deštné (nie wiem, czy w Jedlovej była filia) 26 sierpnia 1805 r. Rodzina mieszkała w domu nr 37 w Jedlovej.
Katarzyna (w akcie chrztu po niemiecku Katharina) rodzi się w Jedlovej nr 37, w akcie zapisano datę 2 stycznia 1818 r., lecz trudno jednoznacznie określić, czy to data chrztu czy urodzin. Matka jest zapisana jako Zuzanna córka Johanna Zeinera z Šedivin nr 3.

[edit2:]
Johann Rohner rzeczywiście rodzi się w Tillendorf. W akcie zapisano, że urodził się i został ochrzczony w dniu 15 sierpnia 1813 r. (parafia Lomnice u Rýmařova). Był synem Johanna i Theresii z d. Neumann. Urodził się pod numerem 26 w Tylovie.

[źródło: vademecum.archives.cz/vademecum/permalin...050568c0263&scan=254 ]

Ślub młodych w tejże parafii, 6 sierpnia 1809 r. Jan (25) jest synem zmarłego Engelberta Rohnera, Theresia (24) córką Karla Neumanna.

[źródło: vademecum.archives.cz/vademecum/permalin...050568c0263&scan=147 ]
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od. Powód: edycja

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27726 przez Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
Replied by Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz on topic Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)
Serdecznie dziękuję!

Tak wyczerpującej i szybkiej odpowiedzi się nie spodziewałam.
To już wiem, jaki będzie mój następny kierunek urlopowy;)
Jeśli uda się Panu coś jeszcze ustalić, będę bardzo wdzięczna.

Swoją drogą też będę dalej szukać?
Jestem początkująca w tej dziedzinie, na razie przekopałam akty u/m/z z Pierwszych łódzkich parafii
czyli NMP i św. Krzyża - te zaindeksowane i niezaindeksowane. Z Częstochową i Kamienica Polską się nie udało, ale będę zgłębiać źródła z Poczesnej.

Rochnerów przybyło do Łodzi w latach 40. XIX wieku.
W takim razie Jan był bratem Józefa:
3 marca 1851 odbył się ślub Józefa Rohnera (czeladnika tkackiego urodzonego w Przedmieście Zawadzkie parafii Częstochowa -syna Jana Rohnera niegdyś blicharza i Teresy z Neymanów) z Anną Taüsch urodzoną w Łodzi.

Dziękuję i pozdrawiam
Katarzyna

kronert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
7 lata 5 miesiąc temu #27727 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)
Johann Ferdinand Rohner, 17 października 1784 r. Tylov
syn Engelbertha i Reginy
[źródło: vademecum.archives.cz/vademecum/permalin...-0050568c0263&scan=5 ]
lub
Johann Rohner, 7 października 1785 r. Tylov
syn Engelbertha i Anny Reginy
[źródło: vademecum.archives.cz/vademecum/permalin...0050568c0263&scan=10 ]

optuję za drugim synem

itd. itd.
pozdrawiam
Piotr Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27730 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)
Rohnerowie nie zapuścili korzeni w Kamienicy Polskiej, nie mam ich w wykazie ludności stałej po 1848 r.
W aktach miejskich Łodzi z lat 40. XIX w. (przeglądałem zespoły AMŁ 723 i 724)
spotkałem adnotację o Wiktorii Rohner, która przebywała czasowo w Łodzi, a była wówczas mieszkanką Kamienicy. Być może przeniosła się na stałe do Łodzi - w ślad za rodziną?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27734 przez Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz
Replied by Katarzyna Ronert-Śliwkiewicz on topic Jan Rohnert i Katarzyna Čižek(?)
Znalazłam jej akt zgonu. Zmarła w Łodzi w 1841 roku w wieku 17 lat (gruźlica?)
Do Łodzi wyjechała w okolicach 1840 roku trójka rodzeństwa Rohnert - Jan, Józef i Wiktoria własnie.
Ponieważ ich rodzice zmarli przed 1836 rokiem - pojechali szukać szczęścia w "ziemii obiecanej".
I mieszka tu już szótse pokolenie.

dziękuje za pomoc i pozdrawiam,
Katarzyna

kronert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie