Data w akcie rosyjskim

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28518 przez Tomasz Filipczyk
Data w akcie rosyjskim was created by Tomasz Filipczyk
Witam,
Jeśli dobrze odczytałem, to Józef Filipczyk (akt nr 144) został ochrzczony 3/15 sierpnia, a jego data urodzenia to 2/14 sierpnia. Nie bardzo rozumiem ten zapis (dlaczego są dwie daty przy każdym wydarzeniu?). Proszę o wyjaśnienie. Podejrzewam, że mogła być wątpliwość co do daty, ale dlaczego?

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GT5...363040101&cc=2115410

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28524 przez Dagmara Kupczyk
Replied by Dagmara Kupczyk on topic Data w akcie rosyjskim

Z M napisał: Witam,
Jeśli dobrze odczytałem, to Józef Filipczyk (akt nr 144) został ochrzczony 3/15 sierpnia, a jego data urodzenia to 2/14 sierpnia. Nie bardzo rozumiem ten zapis (dlaczego są dwie daty przy każdym wydarzeniu?). Proszę o wyjaśnienie. Podejrzewam, że mogła być wątpliwość co do daty, ale dlaczego?

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GT5...363040101&cc=2115410

Pozdrawiam


W zaborze rosyjskim w dokumentach podawano 2 daty: zgodnie z obowiązującym wtedy w cerkwi prawosławnej kalendarzem juliańskim i ... zgodnie z kalendarzem gregoriańskim; różnica między kalendarzami = 13 dni.
Pozdrawiam D. K.
The following user(s) said Thank You: Tomasz Filipczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28526 przez Tomasz Filipczyk
Replied by Tomasz Filipczyk on topic Data w akcie rosyjskim
Dziękuję, nie wpadłem na to ;)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28538 przez J K R
Replied by J K R on topic Data w akcie rosyjskim

Dagmara Kupczyk napisał:

Z M napisał: Witam,
Jeśli dobrze odczytałem, to Józef Filipczyk (akt nr 144) został ochrzczony 3/15 sierpnia, a jego data urodzenia to 2/14 sierpnia. Nie bardzo rozumiem ten zapis (dlaczego są dwie daty przy każdym wydarzeniu?). Proszę o wyjaśnienie. Podejrzewam, że mogła być wątpliwość co do daty, ale dlaczego?

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GT5...363040101&cc=2115410

Pozdrawiam


W zaborze rosyjskim w dokumentach podawano 2 daty: zgodnie z obowiązującym wtedy w cerkwi prawosławnej kalendarzem juliańskim i ... zgodnie z kalendarzem gregoriańskim; różnica między kalendarzami = 13 dni.
Pozdrawiam D. K.


Raczej trochę inaczej D.K.:

W wieku XIX i na początku XX wieku na ziemiach polskich kalendarz juliański obowiązywał jedynie w zaborze rosyjskim. Zaczęto go wprowadzać już po rozbiorach (w 1796 roku w Kurlandii, w 1799 roku na Litwie)”.
Kalendarz gregoriański wyprzedzał kalendarz juliański i różnica między tymi datami wynosiła:
w XVIII wieku (od 1 marca 1700 roku) - 11 dni,
w XIX wieku (od 1 marca 1800 roku) - 12 dni,
w XX wieku (od 1 marca 1900 roku) - 13 dni.
Zresztą wszystko jest u "dziadka" GOOGLE.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie