Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Kulawik, Wolnik

Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1470

budując drzewo genealogiczne,dotarłam do imin moich pradziadków:WOjciecha Kulawika i jego żony Marianny zd.Wolnik.Niestety nie mogę trafić na żaden ślad,żeby dowiedzieć się gdzie i kiedy się urodzili.Trafiłam na Kulawika Wojciecha z Pilicy ur.1856r.Może to mąż Marianny?Chciałabym jeszcze zapytać,gdzie szukać mieszkańców dawnych łagiewnik koło Bytomia? Lata 1800-1920.Pozdrawiam.B.Dąbrowska.Będzin
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1471

Witaj!

Myślę, ze warto zdobyć akty zgonu Twoich pradziadków, powinny być w parafii do której należała miejscowość gdzie mieszkali.
Księgi Łagiewnik 1874-1898 są w Archiwum Państwowym w Katowicach, są też pewnie w Archiwum Archidiecezjalnym.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1472

Prawdopodobnie mieszkańców Łagiewnik należy szukać w samych Łagiewnikach [parafia Św. Jana Nepomucena] oraz w parafii Św. Barbary w Chorzowie i Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli. Natomiast przed XIX w. ludność z Łagiewnik podlegała pod parafię bytomską. Proszę zerknąć na linka:

pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._J..._w_%C5%81agiewnikach

Pozdrawiam!

Bartek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1473

Miła Bogusiu.
Badając drzewo mojej rodziny (po kądzieli) zgromadziłem dokumenty które wskazują, że dotyczą poszukiwanych przez Ciebie Wojciecha i Marianny.
Ojciec mojej mamy Bronisław Ścigała ożenił się z urodzoną w 1908 roku Zofią z Kulawików. Zofia i jej rodzeństwo tj: Stefan, Aniela, Antoni, Honorata, Sabina, Helena i Cecylia była córką Walentego i Franciszki Ścigała.
Z kolei Walenty i jego siostra Waleria byli dziećmi Szymona Kulawika ur.19 wrzesnia 1845 r zmarłego 12 lutego 1903 roku .Żoną Szymona była Józefa Haflik ur.16.03.1850 w Pogoni zm. 7.09.1927 c.Jana i Antoniny Secewka.
Z moich dokumentów wynika, że najprawdopodobniej poszukiwany przez Ciebie Wojciech urodzony w 1850 roku miał żoną Mariannę zd. Wolnik urodzoną w 1847 roku w Prusach(Niemcy). Szymon miał jeszcze brata Wojciecha .Byli oni dziećmi Szczepana Kulawika i Teresy z Bąków.
To tyle w wielkim skrócie. Czy „to jest to” ??? pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1474

Chciałbym jeszcze dodać, że:
Wojciech Kulawik i Marianna Wolnik mieli 4 dzieci: Franciszka, Augusta Juliusza, Michała i Aleksandra.
Wiem, że August Juliusz urodzony w 1877 (Prusy) ożenił się z Julianną Dyja. Z tego małżeństwa były dzieci: Bronisław yr. 1905, Julian 1907, Genowefa 1912, Otylia 1914. Może ta informacja uściśli Twoje poszukiwania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1475

Witaj Florianie!Już byłam szczęśliwa,że posunęłam sie dalej ,że urośnie moje drzewko!Wszystko by pasowało oprócz tego,że pradziadkowie Marianna i Wojciech może i mieli 4 synów a nie 3,ale mieli teZ córkę Annę,moją babcię,której zdjęcie msam i o której mi mama dużo opowiadała.Wiem od niej że,gdy moja babcia miała ok 5 lat, cała rodzina Kulawików opuściła prusy i przyjechała do Będzina.Nie bardzo nawet znali j polski.to był rok ok 1896.Babcia Anna często jeżdziła do swego brata Augusta do NIegowonic,gdzie On się potem osiedlił.No i co teraz zrobić?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1476

Co zrobić? Oczywiście że powinnaś się cieszyć ponieważ przekazane przez Ciebie fakty pasują jak ulał. Po kolei:
Szczepan Kulawik urodzony w Siedlcu Dużym był dwa razy żonaty. Pierwszą żoną była Teresa Bąk a drugą Józefa Cesarz.
Z Teresą zd. Bąk Szczepan miał:
- Szymona ur.19 września 1845 w Siedlcu Dużym. Szymon zmarł 12.11.1903 w Siedlcu Dużym.
- Wojciecha ur. W 1850 roku w Siedlcu Dużym .Daty zgonu nie ustaliłem.
Z żoną Józefą z domu Cesarz Szczepan miał:
- Jana ur.03.08.1869 Siedlec Duży
- Antoninę ur. 18.04.1873 w Siedlcu Duzym
- Aleksandra ur. 1860 w Siedlcu Duzym.
Zstępnych Szczepana tj. Jana, Antoniny i Aleksandra „darujemy sobie” a zajmiemy się Wojciechem
Wojciech Kulawik poślubił Mariannę z domu Wolniak urodzoną w 1847 r „w Prusach”.
Z tego małżeństwa były dzieci: Franciszek Kulawik ur. 1875 „Prusy”, August Juliusz (dwojga imion) ur.1877 „Prusy”, Michał ur. 1879 ” Prusy” i Aleksander ur.1883 „w Prusach”.
Dalszych losów Franciszka, Michała i Aleksandra nie znam .W Księdze nie ma na ten temat wzmianki bo pewnie bym zauważył (głowy nie dam).
Natomiast August Juliusz Kulawik syn Wojciecha i Marianny ożenił się z Julianną zd. Dyja. Kiedy i gdzie się ożenił db. Z tego małżeństwa były dzieci: Bronisław ur.11.06.1905 Grodziec, Genowefa ur.1912 Grodziec, Julian ur. 14.10.1907 Grodziec i Otylia ur.21.02.1914 również w Grodźcu. Otylia zmarła rok póżniej (w 1915).

Wszystkie w/w informacje pochodzą z Księgi Ludności Gminy Rudnik Wielki a dotyczą Kulawików zamieszkałych we wsi Siedlec Duży. Tam mieszkały. Nie wiem kiedy i dokąd wymeldowały się bo nie przywiązywałem do tego wagi. Z całym szacunkiem ale były już dla mnie „siódmą wodą po kisielu”.
Twierdzisz, że „wszystko by pasowało oprócz tego, że pradziadkowie Marianna i Wojciech może i mieli 4 synów a nie 3,ale mieli też córkę Annę, moją babcię, której zdjęcie mam i o której mi mama dużo opowiadała.” Ja nie neguję, że była również Anna. Stwierdzam tylko , że nie urodziła się i nie mieszkała w Siedlcu Dużym. Nie podajesz jej daty ani miejsca urodzenia. Jej ojciec Wojciech na pewno urodził się w Siedlcu ale żonę miał z Prus. Prawdopodobnie „w Prusach” po ślubie zamieszkał bo tam przecież urodziły się ich dzieci. Pytanie czy Kulawikowie przed wyjazdem do Będzina nie mieszkali jeszcze w rodzinnej wsi Wojciecha ?. Możesz to sprawdzić wertując Księgę w Archiwum częstochowskim.
„Babcia Anna często jeżdziła do swego brata Augusta do NIegowonic,gdzie On się potem osiedlił. No i co teraz zrobić?” Jak to co. Potwierdzić, czy to „ten August” był dwojga imion, i czy jego dzieci urodziły się w Grodżcu. Zgaduję, że babcia Anna urodziła się w Grodźcu. Ja nie mam wątpliwości że to „ten Wojciech i Marianna”. Za dużo faktów „pasuje”. Powodzenia i poinformuj proszę o tym że miałem rację.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1478

Dzień Dobry Florianie! Oczywiście miałeś rację!Przecież mam dane dotyczące ur i zgonu mojej babci Anny(15.04.1891-17.02.1957).Urodziła się i zmarła w Będzinie juz po powrocie z Pru s.Teraz zajmę się szukaniem (może znajdę?)rodziców Szczepana Kulawików i jego żony,a także uzupełnię dane zstępnych moich stryjecznych pradziadków.Tobie bardzo,bardzo dziękuję za wielką pomoc.Mam jeszcze pytanie:Czy masz dane dotyczące dzieci ,wnuków itd Szumona i Józefy Kulawik?Pozdrawiam.Bogusia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1479

szymon był jedynym bratem Wojciecha. To jest właśnie moja linia po kadzieli. Oczywiście że mam wszystkich do współczesnie żyjących.Boję się tylko,że nie wszystkich interesuje ten wątek,więc pisz prosze na mojego maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odpowiedź:Kulawik, Wolnik 5 lata 6 mies. temu #1505

 • Inna Kart
 • Inna Kart's Avatar
 • Offline
 • Posty: 55
 • Thank you received: 7
Witam
Ja mam to jeszcze nie opracowane (brak czasu) ale nazwisko Kulawik - występowało w mojej rodzinie,nie jestem pewna (to boczna linia) wydaje mi się ,że mieszkali albo w Przystajni albo w Kuźnicy Starej.Byli to kuzyni mojej mamy - mieszkali tam przed II wojną i chyba jeszcze tuż po wojnie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
 • Strona:
 • 1
 • 2
Time to create page: 0.450 secondsLogowanie

Kto jest online